ECDL Táblázatkezelés 5. vizsgafeladat (#188?)

 Frissítve: 2022 július 22.

Miről szól ez a cikk?
Ebben a látássérültek számára készült Microsoft Excel oktatóanyagban az ECDL Táblázatkezelés modulhoz kiadott Vizsgapéldatár 5. feladatát dolgozzuk fel a Windows 10 operációs rendszer és a Microsoft Office 2016 irodai alkalmazáscsomag aktuális kiadásának felhasználásával.
A vizsgafeladat megoldása során kizárólag a billentyűzetet használjuk.

Tartalomjegyzék

1. Előkészületek

Az ECDL Excel vizsgafeladat megoldása előtt a megjelölt források közül töltsük le szükség szerint az ECDL Vizsgapéldatár Táblázatkezelés 6.0 dokumentumot és a munkafájlokat – az előbbit nyissuk meg, az utóbbit pedig csomagoljuk ki célszerűen a Dokumentumok mappába. A vizsgapéldatár PDF dokumentum, amit a legtöbb internet böngésző képes megnyitni, de használhatjuk bármelyik PDF olvasó alkalmazást is, például az Adobe Acrobat Readert. Látássérült sorstársaink Egyszerű szöveg (*.txt) formátumban is letölthetik a feladatsort.

Tekintsük át a feladat elvégzéséhez szükséges ismereteket és a felhasznált függvényeket:

A feladat végrehajtása előtt, közben és után vessük össze munkánkat az alábbi ábrák tartalmával, amelyeken egy-egy szakasz (elkészült táblázat, diagram, export stb.) állapotát tekinthetjük meg.

ECDL Táblázatkezelés 5. vizsgafeladat, 1. megoldás, 1. ábra: A kész táblázat egy részlete.
1. ábra: A kész táblázat egy részlete.
ECDL Táblázatkezelés 5. vizsgafeladat, 1. megoldás, 2. ábra: A munkalapra beszúrt diagram a segédtáblázattal.
2. ábra: A munkalapra beszúrt diagram a segédtáblázattal.
ECDL Táblázatkezelés 5. vizsgafeladat, 1. megoldás, 3. ábra: A PDF export a Microsoft Edge böngésző ablakában.
3. ábra: A PDF export a Microsoft Edge böngésző ablakában.
ECDL Táblázatkezelés 5. vizsgafeladat, 1. megoldás, 4. ábra: A feladat megoldása során létrehozott 2 db fájl a Dokumentumok mappában.
4. ábra: A feladat megoldása során létrehozott 2 db fájl a Dokumentumok mappában.

2. A vizsgafeladat megoldása

Egy javaslat a végrehajtás menetére a billentyűzet használatával (63 lépés):

  1. Nyissuk meg szerkesztésre az M4-5.xlsx munkafüzetet!
  2. Nyomjuk le az F12 funkcióbillentyűt a Mentés másként párbeszédablak megjelenítéséhez!
  3. Gépeljük be a Fájlnév (Alt+N) kombinált szerkesztőmezőbe a nevünket, majd mentsük el a munkafüzetet a Mentés (Alt+S) gombot választva!

Tipp: Jegyezzük meg, ha egy létező munkafüzetet nyitunk meg, akkor a mentés másként funkció a munkafüzet mappáját kínálja fel a mentéshez. Azt is érdemes megjegyezni, hogy a Fájlnév szerkesztőmező tartalma, vagyis a munkafüzet neve kijelölt állapotban van, tehát egy másik, teljesen más név megadásakor azonnal felülgépelhetjük azt, nem kell előtte törölni a Del vagy a Backspace billentyűvel a szerkesztőmező tartalmát.

  1. Első teendőnk, hogy megismerkedjünk a táblázattal: az M4-5 munkalap egy képzeletbeli nyelviskola vizsgaeredményeit tartalmazza. A táblázat az A1:D43 tartományt foglalja el. A négy oszlop a név (A), azonosító (B), szint (C) és pont (D). A név és a szint oszlopok Számformátuma Szöveg, a másik kettő Általános numerikus adatokból áll. A szint (C) oszlop kétféle tartalommal bír: alapfok és középfok.
  2. Az első feladatunk a listát a pont (D) oszlop szerint csökkenő sorba rendezni. Helyezzük az aktív cellát a D1-re, majd adjuk ki a Kezdőlap / Rendezés és szűrés / Rendezés méret szerint (csökkenő) (Alt+Ő, Ú, D) vagy az Adatok / Rendezés méret szerint (csökkenő) (Alt+G, C) parancsot!

Álljunk meg egy szóra!
Tipikus feladat feliratokat és/vagy számításokat tartalmazó táblázatok adatsorainak rendezése egy vagy több oszlop szerint. Sokan elfelejtik a rendezés előtt a megfelelő sorokat kijelölni, teljesen összekeverve a sorokat. Ha azonnal lenyomjuk a Ctrl+Z billentyűkombinációt, meg nem történtté tehetjük tévedésünket, és gyorsan elolvashatjuk a következő bekezdést, mit is kell ilyenkor tennünk.

Tipp: Ha egy táblázat sorait rendeznünk kell az egyik oszlop alapján, akkor csak a rendezni kívánt adatokat tartalmazó tartományt szabad kijelölnünk – ki kell hagynunk a képleteket, oszlopcímkéket és egyéb származtatott adatokat tartalmazó cellákat. Ezt szem előtt tartva, egy összefüggő tartományt fogunk kijelölni.
Ha egy oszlop szerint kell rendeznünk a sorokat, akkor a Tab billentyűvel léptessük a tartomány aktív celláját abba az oszlopba, amely szerint rendezni akarunk. Ezt követően már használhatjuk a Kezdőlap / Rendezés és szűrés (Alt+Ő, Ú) menü vagy az Adatok /Rendezés és szűrés csoport parancsait. Ha a helyi menüt részesítjük előnyben, akkor a Shift+F10 lenyomását követően a Rendezés almenü parancsaiból válogathatunk.
Ha több oszlop szerint kell rendeznünk, akkor már szükségünk lesz a Rendezés (Alt+Ő, Ú, E vagy Alt+G, R vagy Shift+F10, D, E) párbeszédablakra.

  1. Lépjünk az A45 cellára, és gépeljük be a következő címkét: Vizsgázók száma
  2. A B45 cellában meg kell jelenítenünk a vizsgázók számát. Ehhez számoljuk meg bármelyik oszlop adatait, például az A oszlopét, amelyben az adatok adattípusa szöveg. A megfelelő függvény a DARAB2, így gépeljük be a cellába a következő képletet: =DARAB2(A2:A43). Ha a B oszlop numerikus adatait akarjuk összeszámolni, akkor használjuk a következő képletet: =DARAB(B2:B43).
    Az eredménynek 42-nek kell lennie.
  3. Lépjünk az A46 cellára, és gépeljük be a következő címkét: Középfok
  4. A B46 cellában össze kell számolnunk, hogy a szint (C) oszlopban hányszor található meg a középfok. Ehhez a DARABTELI függvényt kell használnunk. A függvény második argumentumaként a feltételt két módon is megadhatjuk: hivatkozhatunk az A46 cellára, hiszen az előbb begépeltük oda a Középfok címkét, de megadhatjuk azt közvetlenül is: „középfok”. A B46 cellába tehát a következő képletek egyikét gépeljük:
    =DARABTELI(C2:C43;A46) vagy =DARABTELI(C2:C43;”középfok”)
    Az eredménynek 8-nak kell lennie.
  5. A következő feladat az E oszlopban a Megfelelt szót kéri megjeleníteni, ha az adott sorban feltüntetett pont (D oszlop) értéke legalább 100, vagy egy – jelet, ha annál kisebb. A megoldáshoz a HA függvényre van szükségünk. A HA függvény első argumentuma egy feltétel, amellyel megvizsgálnunk, hogy az adott sorban található pont érték legalább száz, vagyis nagyobb vagy egyenlő-e száznál. Az E2 cellában a feltétel így fog kinézni: D2>=100.
    Ha az előbbi feltétel IGAZ eredményt ad, akkor a függvény eredménye a HA függvény második argumentuma, vagyis a „Megfelelt” szó lesz, ha a feltétel HAMIS eredményt ad, akkor a függvény eredménye a harmadik argumentum, a „–” lesz. Állítsuk össze a képletet:
    =HA(D2>=100;”Megfelelt”;”–”)
  6. Gépeljük be az E1 cellába a pont>=100 címkét, majd jelöljük ki az E2:E43 tartományt!
  7. Az E2 cellába gépeljük be az =HA(D2>=100;”Megfelelt”;”–”) képletet, majd üssük le a Ctrl+Enter billentyűkombinációt! A pontszám szerinti csökkenő sorrendnek köszönhetően az oszlop utolsó 5 cellája fog csak –-t tartalmazni.

Tipp: A Ctrl+Enter az Excel egyik leghasznosabb billentyűparancsa. Alkalmazásával az előzetesen kijelölt tartomány aktív cellájába begépelt tartalmat másolhatjuk át a tartomány többi cellájába. Ha a begépelt tartalom egy képlet, akkor az Excel az abban található (relatív, abszolút és vegyes) hivatkozástípusokat figyelembe véve végzi el a másolást. Ezzel helyettesíthetjük a kitöltést vagy más sokszorosításra használt módszert.
Persze, előfordulhat, hogy elrontjuk a képletet, vagy más okból szerkeszteni akarjuk azt. Ilyenkor jelöljük ki ismét a tartományt, nyomjuk le az F2 funkcióbillentyűt az aktív cella szerkesztéséhez, végezzük el a javítást, végül üssük le a Ctrl+Enter billentyűkombinációt!

  1. A D44 cellában a pont (D) oszlopban található értékek átlagát kell képeznünk. Helyezzük az aktív cellát az A44 cellára, majd gépeljük be az Átlag címkét!
  2. Helyezzük az aktív cellát a D44-re és gépeljük be a következő képletet:
    =ÁTLAG(D2:D43)
  3. A legmagasabb pontértéket a D45 cellában kell megjelenítenünk. Helyezzük az aktív cellát a D45 cellára, és gépeljük be a következő képletet: =MAX(D2:D43). Az eredmény 159.
  4. A következő feladat három üres oszlop beszúrása a táblázattól balra: lépjünk az A1 cellára a Ctrl+Home billentyűkombinációval, majd üssük le a Ctrl+Szóköz, majd kétszer a Shift+jobb nyílbillentyű billentyűparancsot az első három oszlop kijelöléséhez!
  5. A három üres oszlop beszúrásához nyomjuk le a Ctrl+NumPad+ billentyűkombinációt vagy használjuk a Kezdőlap / Beszúrás / Laposzlopok beszúrása (Alt+Ő, BB, L) parancsot!

Álljunk meg egy szóra!
Ha képernyőolvasó szoftverrel dolgozunk (például Jaws, ZoomText), a numerikus billentyűzet valószínűleg kurzormozgató üzemmódban, vagyis a NumLock kikapcsolt állapotban van. Ha a numerikus billentyűzethez köthető billentyűkombinációkkal akarunk dolgozni, akkor a NumLock kapcsolónak bekapcsolt állapotban kell lennie.
Ha nincs numerikus billentyűzetünk, mert például TKL laptoppal dolgozunk, akkor használjuk a helyi menü Beszúrás (Shift+F10, S, Enter) parancsát.

Tipp: Az aktív cella sorának kijelölésére a Shift+Szóköz, oszlopának kijelölésére a Ctrl+Szóköz használható. Ha több sort/oszlopot akarunk kijelölni, akkor a szokásos Shift+nyílbillentyűk kijelölés kiterjesztéssel élhetünk.

  1. Figyeljünk arra a továbbiakban, hogy a táblázat három oszloppal jobbra tolódott, most már a D1:H46 tartományt elfoglalva.
  2. A következő feladatban az azonosító (B) és a szint (C) oszlopok értékeinek kell beállítanunk vízszintesen középre igazítást, és a cellákat be kell kereteznünk: jelöljük ki az E2:F43 tartományt!
  3. A vízszintesen középre igazításhoz válasszuk ki a Kezdőlap / Középre vízszintesen igazítás (Alt+Ő, KZ) ikont!
  4. A külső keret beállításához használjuk a Kezdőlap / Szegélyek / Minden szegély (Alt+Ő, GS, M) parancsot!
  5. A nevek formázásához jelöljük ki az D2:D43 tartományt!
  6. A Kék betűszín beállításához használjuk Kezdőlap / Betűszín (Alt+Ő, ŰE) parancs palettáját! A paletta Alapszínek részében a nyolcadik Kék szín, amit a Nyílbillentyűkkel lépkedve kereshetünk meg. Ha megtaláltuk, nyomjuk le az Enter vagy a Szóköz billentyűt a kiválasztásához és a paletta becsukásához!
  7. Állítsuk be a Sárga kitöltőszínt a Kezdőlap / Kitöltőszín (Alt+Ő, H1) parancs palettájának segítségével! A paletta Alapszínek részében a negyedik a Sárga szín, amit a Nyílbillentyűkkel lépkedve kereshetünk meg. Ha megtaláltuk, nyomjuk le az Enter vagy a Szóköz billentyűt a kiválasztásához és a paletta becsukásához!
  8. Mivel még mindig kijelölt a tartomány, nyomjuk le a Ctrl+B-t a félkövér, majd a Ctrl+I-t a dőlt betűstílus beállításához! A kész táblázatot mutatja az 1. ábra.

Tipp: A következő billentyűkombinációkat használhatjuk az elemi stílusok beállítására vagy kikapcsolására: félkövér Ctrl+B vagy Ctrl+2, dőlt Ctrl+I vagy Ctrl+3, aláhúzott Ctrl+U vagy Ctrl+4, áthúzás Ctrl+5.

  1. Készítsünk egy új munkalapot a Shift+F11 billentyűparanccsal (Kezdőlap / Beszúrás / Munkalap beszúrása (Alt+Ő, BB, B))!
  2. Az új munkalapon a diagram számára egy segédtáblázatot kell rögzítenünk az A11:D14 tartományban, amit a vizsgafeladat nyomtatva tartalmaz. A táblázat négy sorból és négy oszlopból áll. A következő lépésekben segítünk elkészíteni ezt a táblázatot.
  3. Az A12 cellába gépeljük be a következőt: A termék
  4. Az A13 cellába gépeljük be a következőt: B termék
  5. Az A14 cellába gépeljük be a következőt: C termék
  6. A B11 cellába gépeljük be a következőt: január
  7. A B12 cellába gépeljük be a következőt: 1
  8. A B13 cellába gépeljük be a következőt: 1,2
  9. A B14 cellába gépeljük be a következőt: 1
  10. A C11 cellába gépeljük be a következőt: február
  11. A C12 cellába gépeljük be a következőt: 3,4
  12. A C13 cellába gépeljük be a következőt: 2,4
  13. A C14 cellába gépeljük be a következőt: 1
  14. A D11 cellába gépeljük be a következőt: március
  15. A D12 cellába gépeljük be a következőt: 4
  16. A D13 cellába gépeljük be a következőt: 2,3
  17. A D14 cellába gépeljük be a következőt: 1,1
  18. Jelöljük ki a B12:D14 tartományt, és a Kezdőlap / Tizedeshelyek növelése (Alt+Ő, 0) paranccsal növeljük meg egyre tizedeshelyek számát!
  19. Jelöljük ki az A11:D14 tartományt!
  20. Adjuk ki a Beszúrás / Oszlop- és sávdiagram beszúrása (Alt+E, Ú) parancsot, majd a megjelenő palettán keressük meg a Csoportosított oszlop típust és válasszuk ki! Az Excel beszúrja a diagramot a munkalap látható területének közepére és kijelöli azt.

Tipp: A diagram beillesztését követően annak szerkesztéséhez kapunk egy Diagrameszközök / Diagramtervezés (Alt+JC) és egy Diagrameszközök / Formátum (Alt+JZ) nevű menüszalag fület. Természetesen rendelkezésünkre áll a Shift+F10-el elérhető helyi menü is.

Álljunk meg egy szóra!
A kép, és más grafikus elem, mint például a diagram, úgynevezett lebegő objektumként a munkalap cellái felett, azokat eltakarva helyezkedik el. Egy lebegő objektumot úgy tudunk kijelölni, illetve több objektum esetén közülük választani, ha kiadjuk a Kezdőlap / Keresés és kijelölés / Objektumok kijelölése (Alt+Ő, ÖE, O) parancsot. Az Excel kijelöltté teszi az első objektumot, majd a Tab és Shift+Tab billentyűkombinációkkal ránk bízza a kezelni kívánt objektum kijelölését. A munkalap celláihoz az Esc billentyű leütésével térhetünk vissza.

  1. A diagram eltakarhatja a táblázatot, ami nagyon zavaró lehet. Helyezzük át például az F1 cellába: üssük le a Ctrl+X billentyűkombinációt, majd léptessük az aktív cellát az F1 cellára, végül üssük le a Ctrl+V billentyűkombinációt!

Tipp: Ha feladatunk egy diagram beszúrása az aktuális munkalapra, akkor az többnyire eltakarja a táblázatot. Ezért célszerű számára másik helyet keresni, például a táblázat alatt: a Ctrl+X leütésével helyezzük a Vágólapra a diagramot, majd a visszakapott aktív cellát mozgassuk a diagram bal felső sarkának helyet adó cellára, végül üssük le a Ctrl+V billentyűkombinációt! A diagram kijelölt állapotban marad.
Persze, ha a vizsgán ezt nem kérik, vagy kifejezetten tiltják, akkor hagyjuk ki ezt a lépést.

  1. Válasszuk ki a Diagramtervezés / Diagram-összetevő hozzáadása / Diagramcím / A diagram felett parancsot (Alt+JC, D, C, A)! Ezzel a címet a diagram fölé, középre helyezzük, egyben kijelöltté tesszük azt a szerkesztéshez.
  2. Nyomjuk le az F2 funkcióbillentyűt, az így aktivált Szerkesztőlécbe gépeljük be a Névleges értékek az 1. negyedévre címet, majd üssük le az Enter billentyűt!
  3. A jelmagyarázat elhelyezéséhez adjuk ki a Diagramtervezés / Diagram-összetevő hozzáadása / Jelmagyarázat / Bal oldalon (Alt+JC, D, J, B) parancsot!
  4. A diagram oszlopaihoz tartozó értékeket az oszlopok tetején kell megjelenítenünk: válasszuk ki a Diagramtervezés / Diagram-összetevő hozzáadása / Adatfeliratok / Értéknél, kívül (Alt+JC, D, A, K) parancsot!
  5. A kész táblázatot és diagramot látjuk a 2. ábrán. Üssük le az Esc billentyűt a lebegő diagram kijelölésének megszüntetéséhez, hogy visszakapjuk az aktív cellát!
  6. Lépjünk vissza az M4-5 munkalapra a Ctrl+PageDown billentyűkombinációval!
  7. Jelöljük ki az C1:F46 tartományt!
  8. A tartományt nyomtatási területként a Lapelrendezés / Nyomtatási terület / Nyomtatási terület kijelölése (Alt+P, I, K) paranccsal tudjuk kijelölni.
  9. Adjuk ki a Lapelrendezés / Oldalbeállítás (Alt+P, O) parancsot!
  10. Az Oldal fülön a Nagyítás részben válasszuk ki a Legyen (Alt+N) választógombot!
  11. A Ctrl+Tab segítségével lépjünk át a Munkalap fülre!
  12. Keressük meg a Sor- és oszlopfejlécekkel (Alt+E) jelölőnégyzetet, és kapcsoljuk be a Szóköz billentyű segítségével!
  13. Üssük le az Enter billentyűt az Oldalbeállítás ablakból való kilépéshez!

Álljunk meg egy szóra!
A papírtakarékosság jegyében, valamint az eltérő nyomtatási környezetek miatt mi a gyakorlatok során a nyomtatási kéréseket PDF exporttal helyettesítjük, természetesen az esetlegesen előírt oldalbeállításokkal. Aki továbbra is nyomtatni akar, az a Ctrl+P-vel indíthatja a Fájl / Nyomtatás parancsot (Alt+F, P).

  1. Adjuk ki a Fájl / Exportálás parancsot, és keressük meg a PDF/XPS létrehozása gombot (Alt+F, E, A)!
  2. A képernyőn megjelenik a Közzététel PDF vagy XPS formátumban párbeszédablak, amelynek Fájlnév kombinált szerkesztőmezőjében látjuk a munkafüzet nevét, amit el is fogadhatunk: mentsünk a Közzététel (Alt+K) gombot választva!

Tipp: Az operációs rendszer és az Excel korábbi használatától függően vagy azonnal megjelenik a tartalom az alapértelmezett PDF olvasó alkalmazásban, vagy előtte rákérdez a Windows, hogy melyik alkalmazással akarjuk azt megnyitni. Utóbbi esetben – ha más PDF olvasó alkalmazás nincs telepítve –, a Microsoft Edge böngészőt kínálja fel, amit egy Enter leütéssel el is fogadhatunk.

  1. Ha számítógépünkön van PDF kezelő alkalmazás vagy böngésző, akkor azt az Excel megpróbálja elindítani és megjeleníteni a fájl tartalmát (3. ábra).
  2. A feladattal végeztünk, mentsünk és zárjunk be minden fájlt és alkalmazást!

A feladat megoldása során 2 db fájlt hoztunk létre: egy Excel munkafüzetet kettő munkalappal, valamint egy PDF dokumentumot (4. ábra).

VÉGE.

Infopanel
Készült: 2020 április 2.
Operációs rendszer: Windows 10 (21H2, 2111b19044)
Irodai programcsomag: Microsoft Office 2016 v2206b15330.20266, Aktuális csatorna
Szint: kezdő, ECDL modul/tanmenet: Táblázatkezelés/S6
Kategória: ECDL → Táblázatkezelés → Vizsgafeladatok

Mennyire találtad hasznosnak ezt a cikket?

Válassz egy csillagot!

Szavazatszám: 0, Átlag: 0

Még nem szavazott senki! Legyél az első, aki értékeli ezt a bejegyzést!

Sajnálom, hogy ez a cikk nem volt hasznos számodra!

Segíts nekem, hogy jobb legyen ez a cikk!

Írd le, mit hiányolsz ebből a cikkből!

Email
Twitter
Facebook
Nyomtat