Frissítve: 2020 július 15.
Miről szól ez a cikk?
Most egy olyan Eurostat statisztikát választottunk a gyakorláshoz, amely a súlyosan anyagilag nélkülöző állampolgárok arányát mutatja az EU lakosságán belül, a 2010-es években.
Ebben az Excel gyakorlati feladatban az adatokat tartalmazó táblázatot megformázzuk, majd készítünk egy grafikont, amit végül PDF formátumban exportálunk.
Tartalomjegyzék
- Felhasznált források:
- Eurostat cikk: Can you afford the basics of life?
- Eurostat adatforrás: Severe material deprivation rate by age and sex [ilc_mddd11].
- Fogalommagyarázat: jövedelmi szegénység = súlyos anyagi nélkülözés = súlyos anyagi depriváció.
1. A feladat ismertetése
A munkafüzetben található táblázat adatainak forrása a belinkelt Eurostat statisztika. A táblázatot megformázzuk, adataiból készítünk egy vonaldiagramot, végül a grafikont formázást követően PDF formátumban exportáljuk.
Tekintsük át a feladat elvégzéséhez szükséges ismereteket és a felhasznált függvényeket:
- A feladat elvégzéséhez szükséges ismeretek: aktív cella áthelyezése, diagram készítése és formázása, exportálás PDF formátumban, másolás kivágás és beillesztés, menüszalag kezelés, munkafüzet megnyitása és mentése más néven, munkalap kezelése, nyomtatás, oldalbeállítás, oszlopok és sorok kezelése, táblázat készítés és formázás, tartományok kijelölése.
- A feladat során alkalmazandó Excel függvények: nincs.
A megoldáshoz szükséges fájlokat töltsük le a gyakorlati feladatoknak szánt mappába!
- A feladatsor szövegfájlban: 202-K-Excel-Példatár_#7_EurostatDepriváció201X.txt
- A feladat munkafüzete: 202-K-Excel-Példatár_#7_EurostatDepriváció201X.xlsx
A feladat végrehajtása előtt vessünk egy pillantást az alábbi képekre, amelyek az elkészült munkafüzetet és exportot mutatják.
2. A feladat
2.1. A munkafüzet megnyitása és mentése
- Nyissa meg szerkesztésre az alábbi munkafüzetet, és mentse ugyanebbe a mappába, a saját nevét adva fájlnévnek!
202-K-Excel-Példatár_#7_EurostatDepriváció201X.xlsx
2.2. A munkalap és a táblázat előkészítése
- Mivel a munkafüzet tartalmazza a megoldást, a munka megkezdése előtt törölje a Depriváció és a Diagram1 nevű munkalapokat!
- Készítsen egy új munkalapot!
- Módosítsa az új munkalap nevét a következőre: Depriváció
- Legyen a lapfül színe Zöld, 6. jelölőszín!
- Készítsen másolatot a Munka1 munkalapon található táblázatról az új munkalap A5 cellájába!
2.3. A táblázat formázása
- Növelje meg a táblázat (A:B) oszlopainak szélességét 20 karakterre!
- Az Arány oszlop értékeihez rendelje hozzá a Százalék Számformátumot, a tizedeshelyek száma legyen 1!
- Rendelje a táblázathoz (A2:B12) a következő táblázatstílust: Zöld, Közepes táblázatstílus 14
- A táblázat celláinak tartalmát igazítsa vízszintesen középre!
- A táblázat celláinak betűtípusa legyen Arial Black, a betűméret 13 pont!
- Egyesítse a táblázat felett elhelyezett címet tartalmazó két cellát!
- Formázza meg a címet a következőképpen:
– betűtípus Arial Black,
– betűméret 13 pont,
– sormagasság 50 pont,
– sortöréssel több sorba,
– függőlegesen középre igazítva,
– kitöltőszín: Zöld, 6. jelölőszín. - Rendeljen dupla, Zöld, 6. jelölőszín színű szegélyt a teljes táblázat köré!
2.4. A diagram elkészítése
- Készítsen Vonal jelölőkkel típusú grafikont a táblázat (A6:B16) adataiból egy új diagramlapra!
- Rendelje hozzá a diagramhoz a Stílus 2 diagramstílust!
- A diagram címe legyen Átfedésben középre típusú, és a következő:
A jövedelmi szegények aránya az EU-ban 2010-19 között
2.5. A diagram exportálása PDF fájlba
- Exportálja a munkafüzet mappájába a táblázatot PDF formátumban, a saját nevét hagyva fájlnévnek!
- A feladattal végzett, mentse és zárja be a munkafüzetet és a PDF fájlt!
3. A feladat megoldása
Egy javaslat a végrehajtás menetére a billentyűzet használatával (50 lépés):
3.1. A munkafüzet megnyitása és mentése
- Nyissuk meg szerkesztésre a 202-K-Excel-Példatár_#7_EurostatDepriváció201X.xlsx munkafüzetet!
- Nyomjuk le az F12 funkcióbillentyűt a Mentés másként párbeszédablak megjelenítéséhez!
- Gépeljük be a Fájlnév szerkesztőmezőbe a nevünket, majd mentsük el a munkafüzetet a Mentés nyomógombot választva!
Tipp: Jegyezzük meg, ha egy létező munkafüzetet nyitunk meg, akkor a mentés másként funkció a munkafüzet mappáját kínálja fel a mentéshez. Azt is érdemes megjegyezni, hogy a Fájlnév szerkesztőmező tartalma, vagyis a munkafüzet neve kijelölt állapotban van, tehát egy másik, teljesen más név megadásakor azonnal felülgépelhetjük azt, nem kell előtte törölni a Del vagy a Backspace billentyűvel a szerkesztőmező tartalmát.
3.2. A munkalap és a táblázat előkészítése
- A munkafüzet tartalmazza a kész munkalapokat, ezért a munka megkezdése előtt törölnünk kell azokat: lépjünk először a Diagram1 diagramlapra a Ctrl+PageUp kétszeri leütésével, majd adjuk ki a Kezdőlap / Törlés / Munkalap törlése parancsot (Alt+Ő, 4, M)! A megerősítő kérdésre válaszoljunk a Törlés nyomógombbal! A törlést követően a Depriváció munkalap válik aktívvá, így máris törölhetjük a már ismert módon. A két munkalap törlését követően a Munka1 munkalap lesz az aktív, így hozzáláthatunk a feladat végrehajtásához.
- Készítsünk egy új munkalapot a Shift+F11 billentyűkombináció segítségével! Az új munkalap a Munka1 előtt jön létre Munka2 néven, és aktívvá is válik.
- Módosítsuk a Munka2 munkalap nevét a Kezdőlap / Formátum / Munkalap átnevezése (Alt+Ő, FF, N) parancs kiadásával! A munkalap nevét tartalmazó fül szerkesztőmezővé alakul. Gépeljük be a munkalap új nevét: Depriváció, majd üssük le az Enter billentyűt!
- A munkalapfül színének módosításához adjuk ki a Kezdőlap / Formátum / Lapfülszín (Alt+Ő, FF, Ü) parancsot, majd a megjelenő palettán keressük meg a Zöld, 6. jelölőszín színt (a Színösszeállítás csoportban, legfelül az első sor tizedik ikonja) és válasszuk ki!
- A következő feladatunk a Munka1 táblázatáról másolat készítése az új munkalap A1 cellájába. Térjünk vissza a Munka1 munkalapra a Ctrl+PageDown billentyűkombinációval!
- Helyezzük az aktív cellát az A1 cellára a Ctrl+Home billentyűparanccsal, majd üssük le a Ctrl+T billentyűkombinációt a táblázat kijelöléséhez!
- Készítsünk másolatot a táblázatról a Vágólapra a Ctrl+C billentyűkombinációval!
- Lépjünk át a Depriváció munkalapra a Ctrl+PageUp billentyűkombinációval!
- Az A5 cellára állva üssük le a Ctrl+V billentyűkombinációt a Vágólap tartalmának beillesztéséhez!
- Mielőtt tovább lépünk, vizsgáljuk meg a táblázatot: az A5 cellában a táblázat címét találjuk, az A6:B6 tartományban a két oszlop címkéi helyezkednek el, míg az adatokat az A7:B16 tartomány foglalja magában. Az A oszlopban az évszámokat találjuk 2010-től 2019-ig, szöveg formátumban. A B oszlopban a jövedelmi szegények arányát találjuk, szám formátumban, százzal osztva.
3.3. A táblázat formázása
- Jelöljük ki az F5 funkcióbillentyű segítségével az A:B oszlopokat!
Tipp: Az F5 funkcióbillentyűt nem csak egy adott cellára ugrásra, hanem cellák, tartományok, teljes sor, sorok, oszlop, illetve oszlopok kijelölésére is használhatjuk, akár vegyesen is. Tartomány kijelöléséhez a tartományhivatkozást, több tartomány kijelöléséhez azok pontosvesszővel elválasztott hivatkozásait, sornál csak a sorszámot, soroknál a sorokat, oszlopnál az oszlop betűjelét, oszlopoknál a betűjelekből képzett tartományhivatkozást kell megadnunk, például A1:C3 vagy A1:C3;E20:E22 vagy 5:5 vagy 5:10 vagy B:B vagy B:N.
- Adjuk ki a Kezdőlap / Formátum / Oszlopszélesség (Alt+Ő, FF, O) parancsot!
- A képernyőn megjelenő Oszlopszélesség párbeszédablakba gépeljük be a 20 értéket, majd üssük le az Enter billentyűt!
- Jelöljük ki a B7:B16 tartományt!
- Üssük le a Ctrl+Shift+5 billentyűkombinációt a Százalék Számformátum beállításához!
Tipp: Néhány Számformátumot a következő billentyűkombinációkkal tudunk gyorsan és kényelmesen alkalmazni: Ctrl+Shift+1 – formázás Egyéni Számformátumra két tizedesjeggyel és ezres tagolással, Ctrl+Shift+2 – formázás Egyéni Számformátumra a cellában található egynél kisebb tizedes törtet tartalmazó érték óra:perc formátumra alakításával, Ctrl+Shift+3 – formázás Egyéni Számformátumra a cellában található érték nn.hhh.éé formátumra alakításával, Ctrl+Shift+4 – formázás Pénznem Számformátumra két tizedesjeggyel és ezres tagolással (negatív érték esetén piros betűszínnel), Ctrl+Shift+5 – formázás Százalék Számformátumra tizedesjegyek nélkül egészre kerekítéssel.
- Adjuk ki a Kezdőlap / Tizedeshelyek növelése (Alt+Ő, 0) parancsot, a tizedeshelyek számának 1-re növeléséhez!
Álljunk meg egy szóra!
Ha a Kezdőlap / Formázás táblázatként (Alt+Ő, M) palettáján található táblázatstílusok közül választva akarjuk táblázatunk külalakját gyorsan kialakítani, akkor a parancs használata előtt kizárólag a táblázat azon területét jelöljük ki, amely csak az egysoros fejlécet, az adatokat, illetve a számításokat tartalmazó oszlopokat és/vagy sorokat tartalmazza – például a táblázat felett elhelyezett címsort ne!
Ha több sorból (sorsávból), illetve oszlopból (oszlopsávból) álló fejléceket tartalmaz a táblázatunk, saját táblázatstílust kell készítenünk a Kezdőlap / Formázás táblázatként / Új táblázatstílus (Alt+Ő, M, B) paranccsal.
- Jelöljük ki az A6:B16 tartományt!
- Válasszuk ki a Kezdőlap / Formázás táblázatként (Alt+Ő, M) parancsot, és a palettán keressük meg és válasszuk ki a Zöld, Közepes táblázatstílus 14-t!
Tipp: Az Excel jelenlegi kiadásában a paletta 3 palettacsoportból (Világos, Közepesen sötét és Sötét) áll, alul két paranccsal. A paletta és a két parancs között a Tab billentyűvel lépkedhetünk. Az egyes palettákhoz tartozó táblázatminták 7 oszlopban és változó számú sorban helyezkednek el, amelyek között a nyílbillentyűkkel lépkedhetünk. Egy minta neve az alkalmazott szín megnevezéséből, a csoportnévből, és a csoporton belüli sorszámból áll. Ha ezzel tisztában vagyunk, nagyon könnyen megtalálhatjuk a kívánt táblázatmintát.
- A képernyőn megjelenő Formázás táblázatként párbeszédablakban lépjünk tovább a Fejléceket tartalmazó táblázat opcióra, és ha nincs bejelölve, akkor válasszuk ki azt a Szóköz billentyűvel, majd üssük le az Enter billentyűt!
Tipp: Táblázatunk most már nem egyszerű tartomány, hanem táblázat. Ennek köszönhetően kapjuk meg a Tervezés (Alt+Ő, JÉ) menüszalag fület a táblázat formázásához, valamint a szűrő nyomógombokat az A6:B6 cellákban.
- Jelöljük ki a teljes táblázatot a Ctrl+T billentyűkombinációval!
- Adjuk ki a Kezdőlap / Középre vízszintesen igazítás (Alt+Ő, KZ) parancsot!
- Ugorjunk a Kezdőlap / Betűtípus (Alt+Ő, EE)kombinált listamezőre, majd válasszuk ki az Arial Black betűtípust!
- Válasszuk ki a Kezdőlap / Betűméret (Alt+Ő, TE) kombinált szerkesztőmezőt, gépeljük be a 13 értéket, majd üssük le az Enter billentyűt!
- Jelöljük ki a táblázat címét tartalmazó A5:B5 tartományt, majd egyesítsük a cellákat a Kezdőlap / Cellaegyesítés / Cellaegyesítés (Alt+Ő, EG, A) paranccsal!
- A sormagasság megnöveléséhez adjuk ki a Kezdőlap / Formátum / Sormagasság (Alt+Ő, FF, G) parancsot, majd a képernyőn megjelenő Sormagasság párbeszédablakba gépeljük be az 50 értéket, és üssük le az Enter billentyűt!
- A sortörés beállítására használjuk a Kezdőlap / Sortöréssel több sorba (Alt+Ő, SO) ikont!
- A függőleges igazításhoz adjuk ki a Kezdőlap / Középre függőlegesen igazítás (Alt+Ő, KK) parancsot!
- Válasszuk ki a Kezdőlap / Kitöltőszín (Alt+Ő, H1) palettát, és keressük ki a Zöld, 6. jelölőszín színt (a Színösszeállítás csoportban, legfelül az első sor tizedik ikonja) és a Szóköz billentyűvel válasszuk ki!
- Jelöljük ki a teljes táblázatot a Ctrl+T billentyűkombinációval!
- Jelenítsük meg a Cellák formázása párbeszédablakot, a Ctrl+1 billentyűkombinációval!
- A Ctrl+Tab segítségével lépjünk a Szegély fülre!
- Üssük le a Tab billentyűt a Stílus listába (Alt+S) ugráshoz, a nyílbillentyűkkel keressük meg a Dupla választógombot és jelöljük ki a Szóköz billentyűvel!
- Lépjünk a Tab billentyűvel a Szín kombinált listamezőre (Alt+Z), és a le nyílbillentyűvel jelenítsük meg a színpalettát! A paletta Színösszeállítás részében a tizedik a Zöld, 6. jelölőszín szín, amit a nyílbillentyűkkel lépkedve kereshetünk meg. Ha megtaláltuk, nyomjuk le az Enter vagy a Szóköz billentyűt a kiválasztásához és a paletta becsukásához!
- Lépjünk tovább a Tab-bal az Elhelyezés részre (Nincs, Körül, Belül), ahol a jobbra-balra nyílbillentyűkkel keressük meg a Körül opciót (Alt+K) és válasszuk ki a Szóköz billentyűvel – a beállított vonalstílus és szín most jut érvényre, tehát a végrehajtás sorrendjét be kell tartanunk: stílus, szín, kerettípus.
- A párbeszédablakból az Enter leütésével lépjünk ki!
3.4. A diagram elkészítése
- Jelöljük ki az A6:B16 tartományt!
- Adjuk ki a Beszúrás / Vonal- és területdiagram beszúrása (Alt+E, T1) parancsot, majd keressük meg a nyílbillentyűkkel a Vonal jelölőkkel típust (az első sorban jobbra a negyedik gomb), végül üssük le az Enter billentyűt! A munkalap látható területének közepén a táblázat felett megjelenik a diagram.
Tipp: A diagram beillesztését követően annak szerkesztéséhez kapunk egy Tervezés (Alt+JV) és egy Formátum (Alt+JZ) nevű menüszalag fület. Természetesen rendelkezésünkre áll a Shift+F10-el elérhető helyi menü is.
Álljunk meg egy szóra!
A kép, és más grafikus elem, mint például a diagram, úgynevezett lebegő objektumként a munkalap cellái felett, azokat eltakarva helyezkedik el. Egy lebegő objektumot úgy tudunk kijelölni, illetve több objektum esetén közülük választani, ha kiadjuk a Kezdőlap / Keresés és kijelölés / Objektumok kijelölése (Alt+Ő, ÖE, O) parancsot. Az Excel kijelöltté teszi az első objektumot, majd a Tab és Shift+Tab billentyűkombinációkkal ránk bízza a kezelni kívánt objektum kijelölését. A munkalap celláihoz az Esc billentyű leütésével térhetünk vissza.
- A diagram önálló diagramlapra helyezéséhez adjuk ki a Tervezés / Diagram áthelyezése parancsot (Alt+JV, I)!
- A képernyőn megjelenő Diagram áthelyezése párbeszédablakban válasszuk ki az Új munkalap szerkesztőmezőt, fogadjuk el a diagramlap javasolt nevét, a Diagram1-et, majd üssük le az Enter billentyűt!
- A Stílus 2 kiválasztásához adjuk ki a Tervezés / Egyebek (Alt+JV, É) parancsot az eszköztár aktiválásához, amelyben a nyílbillentyűkkel lépkedve keressük meg a Stílus 2-t és válasszuk ki az Enter billentyű leütésével!
- Másoljuk vágólapra a diagram címét:
Eurostat: A jövedelmi szegények aránya az EU-ban 2010-19 között - Válasszuk ki a Tervezés / Diagram-összetevő hozzáadása / Diagramcím / Átfedésben középre parancsát (Alt+JV, D, C, E)! Ezzel a diagram címét a diagram felett, középre helyezzük, egyben kijelöltté tesszük azt a szerkesztéshez.
- Nyomjuk le az F2 funkcióbillentyűt, az így aktivált Szerkesztőlécbe szúrjuk be Ctrl+V-vel a diagram címét, majd üssük le az Enter billentyűt!
3.5. A diagram exportálása PDF fájlba
- Adjuk ki a Fájl / Exportálás parancsot, és keressük meg a PDF/XPS létrehozása nyomógombot (Alt+F, E, A)!
- A képernyőn megjelenik a Közzététel PDF vagy XPS formátumban párbeszédablak, amelynek Fájlnév szerkesztőmezőjében látjuk a munkafüzet nevét, amit el is fogadhatunk: mentsünk a Közzététel nyomógombot választva!
Tipp: Az operációs rendszer és az Excel korábbi használatától függően vagy azonnal megjelenik a tartalom az alapértelmezett PDF olvasó alkalmazásban, vagy előtte rákérdez a Windows, hogy melyik alkalmazással akarjuk azt megnyitni. Utóbbi esetben – ha más PDF olvasó alkalmazás nincs telepítve –, a Microsoft Edge böngészőt kínálja fel, amit egy Enter leütéssel el is fogadhatunk.
- Ha számítógépünkön van PDF kezelő alkalmazás vagy böngésző, akkor azt az Excel megpróbálja elindítani és megjeleníteni a fájl tartalmát.
- A feladattal végeztünk, mentsünk és zárjunk be minden fájlt és alkalmazást!
4. Összegzés
A táblázat adatait áttekintve levonhatunk néhány következtetést:
- Fontos tisztában lennünk, hogy az arányok számtani közepet jelentenek, így nem mondanak semmit a szélsőséges értékekről és azok számáról, amelyek – érzékenységük okán – inkább a magasabb arányú jövedelmi szegénységet produkáló országok arányait rejtik el.
- A 2008-as világgazdasági válság miatt 2012-ig folyamatosan emelkedett a jövedelmi szegények aránya az EU lakosságának körében.
- 2012-től azonban egyenletesen csökkent az arány. A 2020 évi arány azonban valószínűleg nagyobb lesz a koronavírus hatásai miatt.
VÉGE.
Infopanel
Készült: 2020 április 30.
Operációs rendszer: Windows 10 (20H1, 2004b19041)
Irodai programcsomag: Microsoft Office 2016 v2004b12730.20236, Havi csatorna
Szint: kezdő, ECDL: M04/S6
Kategória: Táblázatkezelés → Példatár
Mennyire találtad hasznosnak ezt a cikket?
Válassz egy csillagot!
Szavazatszám: 1, Átlag: 5
Még nem szavazott senki! Legyél az első, aki értékeli ezt a bejegyzést!
Sajnálom, hogy ez a cikk nem volt hasznos számodra!
Segíts nekem, hogy jobb legyen ez a cikk!
Írd le, mit hiányolsz ebből a cikkből!