Excel példatár → Összefoglaló az adatkezelő feladatokhoz (#25)

Frissítve: 2020 május 14.

Miről szól ez a cikk?
Ebben a cikkben összefoglaltuk az adatkezelést gyakoroltató feladatok végrehajtásához szükséges legfontosabb ismereteket, pontosabban a használható parancsokat és billentyűkombinációkat. A leírtak átolvasásával felfrissíthetjük ismereteinket és megkönnyíthetjük magunk számára a feladatok végrehajtását.

A feladatok megoldásához használható parancsokat és azok gyors elérését biztosító billentyűkombinációkat egy-egy fejezetben foglaltuk össze attól függően, hogy a menüszalagban, az oszlopfejléc legördülő listamenüjében vagy a gyorsmenüben találhatók.

A listát a Beszúrás/Táblázat paranccsal táblázattá alakítottuk és az alapértelmezett táblázatstílust alkalmaztuk (Kék, Közepes táblázatstílus 2).

1. Menüszalag parancsok és billentyűkombinációk

Elsőként a menüszalag parancsokat és az azok elérését biztosító billentyűkombinációkat ismételjük át!

Az adatkezelő feladatokhoz többnyire a menüszalag Adatok lapfülén található menüparancsokat, gyakorló feladatainkhoz ezek közül is leginkább a Rendezés és szűrés csoport elemeit használjuk (1. ábra).

A képen az Excel 2016 menüszalagjának Adatok füle, illetve az egyes parancsok billentyűtippje látszik.
1. ábra: A képen az Excel 2016 menüszalagjának Adatok füle, illetve az egyes parancsok billentyűtippje látszik.
  • Az Adatok lapfül elérésére szolgáló billentyűparancs: Alt, G.
  • Az autoszűrő funkció be-, illetve kikapcsolását végző Adatok/Szűrő parancs eléréséhez szükséges billentyűparancs: Alt, G, Ő vagy Ctrl+Shift+L.
  • A szűrőfeltételek törlésére használjuk az Adatok/Szűrők törlése parancsot vagy az Alt, G, Ű billentyűparancsot.
  • Az aktuális szűrés megismétlésére használható Adatok/Újból alkalmaz parancs billentyűkombinációja: Alt, G, Ú vagy Ctrl+Alt+L.
  • Az irányított vagy speciális szűréshez használjuk azt Adatok/Irányított parancsot vagy az Alt, G, M billentyűparancsot.
  • Ha az aktív cella oszlopa alapján emelkedő sorrendbe akarjuk rendezni a lista sorait, akkor az aktív cella tartalmának adattípusától függően használjuk az Adatok lapfül Rendezés méret szerint (növekvő) vagy Rendezés (A-Z) vagy Rendezés a legrégebbitől a legújabbig parancsát, vagy nyomjuk le az Alt, G, N billentyűkombinációt. Figyelem, a parancsikonból egy van, csupán a neve változik az aktív cella oszlopának adattípusa szerint!
  • Ha az aktív cella oszlopa alapján csökkenő sorrendbe akarjuk rendezni a lista sorait, akkor az aktív cella tartalmának adattípusától függően használjuk az Adatok lapfül Rendezés méret szerint (csökkenő) vagy Rendezés (Z-A) vagy Rendezés a legújabbtól a legrégebbiig parancsát, vagy nyomjuk le az Alt, G, C billentyűkombinációt. Figyelem, a parancsikonból egy van, csupán a neve változik az aktív cella oszlopának adattípusa szerint!
  • Ha a lista egynél több oszlopa szerint akarunk sorba rendezni, akkor használjuk az Adatok lapfül Rendezés parancsát, vagy nyomjuk le az Alt, G, R billentyűkombinációt. A parancs kiadását követően a képernyőn megjelenik a Rendezés párbeszédablak (2. ábra).
A Rendezés párbeszédablak.
2. ábra: A Rendezés párbeszédablak.
  • A Rendezés párbeszédablakban (2. ábra) a következő billentyűparancsokkal érhetjük el az egyes opciókat: Újabb szint nyomógomb Alt+S, Szint törlése nyomógomb Alt+T, Szint másolása nyomógomb Alt+M, Beállítások nyomógomb Alt+B, Az adatok fejlécet tartalmaznak kapcsoló Alt+F, az aktuális szint egy sorral feljebb mozgatása Ctrl+fel nyílbillentyű, és az aktuális szint egy sorral lejjebb mozgatása Ctrl+le nyílbillentyű.
  • Figyeljünk fel arra, hogy a Rendezés párbeszédablak egérrel méretezhető! Így semmi akadálya nincs annak, hogy ha szükségét érezzük szélesebb és/vagy magasabb párbeszédablaknak, akkor az egérrel megragadjuk az ablak valamelyik szélét vagy sarkát és változtassunk annak méretén.
  • Az aktív cella léptetésére és a kijelöléshez használjuk az Ugrás párbeszédablakot, amelyet az F5 funkcióbillentyűvel hívhatunk elő.

2. Az oszlopfejléc menüjének kezelése

A legtöbb lehetőséget az autoszűrő üzemmód biztosítja számunkra. A funkció bekapcsolását (Adatok/Szűrő parancs vagy Alt, G, Ő vagy Ctrl+Shift+L) követően a lista első sorának minden cellájában egy-egy legördülő listagomb jelenik meg. Ezt a menüt a kiválasztott cellára lépést követően az Alt+le nyílbillentyűvel gördíthetjük le.

Ez a menü három részre osztott: legfelül sorakoznak a rendezéshez szükséges parancsok, alatta a korábban beállított szűrő törléséhez, valamint a szűrőfeltétel összeállításához használható parancsokat találjuk, legalul pedig egy keresődoboz, és egy lista helyezkedik el az aktuális oszlopban tárolt adatokkal.

A legördülő listamenü a következő lehetőségeket biztosítja:

  • Az aktuális oszlop szerinti emelkedő sorba rendezéshez az oszlopban tárolt adatok típusától függően válasszuk a:
    Rendezés méret szerint (növekvő) (E) vagy a
    Rendezés (A-Z)
    (A) vagy a
    Rendezés a legrégebbitől a legújabbig
    (R) parancsot.
  • A csökkenő sorba rendezéshez az oszlopban tárolt adatok típusától függően válasszuk a:
    Rendezés méret szerint (csökkenő) (D) vagy a
    Rendezés (Z-A) (Z) vagy a
    Rendezés a legújabbtól a legrégebbiig (R, R) parancsot.
  • Az aktuális oszlopban beállított szűrő törléséhez használjuk a Szűrő törlése (Z) parancsot! A parancs neve után az oszlop neve olvasható.
  • A szűrőfeltétel összeállítását segítő parancs, pontosabban almenü (3., 4. és 5. ábra) neve az oszlopban tárolt adatok típusától függően Szövegszűrők (S), Számszűrők (S) vagy Dátumszűrők (D). Az almenüben relációs és egyéb szempontok szerinti szűrőfeltételt állíthatunk össze, valamint utolsó parancsként megtalálható benne az Egyéni szűrő (E) is.
  • A legördülő listamenü alján egy keresődobozt találunk, alatta pedig az aktuális oszlopban található elemek választéklistáját találjuk emelkedő sorrendben. Ennek a két elemnek a segítségével egyrészt kikereshetjük azt a cellaértéket, amely szerint szűrni kívánunk, és/vagy a lista segítségével egyenként kiválaszthatjuk azokat a cellaértékeket, amelyeket tartalmazó listasorokat ki akarjuk válogatni.
A Szövegszűrők almenü parancsainak listája.
3. ábra: A Szövegszűrők almenü parancsainak listája.
A Számszűrők almenü parancsainak listája.
4. ábra: A Számszűrők almenü parancsainak listája.
A Dátumszűrők almenü parancsainak listája.
5. ábra: A Dátumszűrők almenü parancsainak listája.

3. Gyorsmenü parancsok és billentyűkombinációk

A sorba rendezéssel és szűréssel kapcsolatos műveletekhez segítségül hívhatjuk a gyors- vagy helyi menüt is (gyorsmenü billentyű vagy Shift+F10), amelyben megtaláljuk a Szűrő (Ő), valamint a Rendezés (D) parancsot. Mindkét parancs almenüjében (6. és 7. ábra) további parancsok segítik a munkánkat.

A gyorsmenü Szűrő parancsának almenüje.
6. ábra: A gyorsmenü Szűrő parancsának almenüje.
A gyorsmenü Rendezés parancsának almenüje.
7. ábra: A gyorsmenü Rendezés parancsának almenüje.

Nézzük, melyek azok a parancsok, amelyeket leggyakrabban használunk a feladatvégrehajtás során!

  • A Szűrő/Szűrő törlése… (Shift+F10, Ő, Z) paranccsal az aktuális oszlopban beállított szűrőfeltételt törölhetjük, megszüntetve annak hatását. A parancs után megjelenik az aktuális oszlop neve.
  • A Szűrő/Újból alkalmaz (Shift+F10, Ő, Ú) paranccsal az aktuális oszlopban beállított szűrőfeltétel hatását ismételhetjük meg.
  • A Szűrő/Szűrés a kijelölt cella értéke alapján (Shift+F10, Ő, R) parancsot akkor használjuk, ha az aktív cellában található értéket tartalmazó sorokat akarjuk kiszűrni a listából. A többi, Szűrés a kijelölt cella… kezdetű parancs alkalmazása már ritkább, hiszen az adatkezelésnél általában a színeknek, betűszínnek vagy ikonoknak nincs szerepük.
  • Az aktuális oszlop szerinti emelkedő sorba rendezéshez a gyorsmenü Rendezés almenüjéből az oszlopban tárolt adatok típusától függően válasszuk a:
    Rendezés méret szerint (növekvő) (Shift+F10, D, E) vagy a
    Rendezés (A-Z)
    (Shift+F10, D, A) vagy a
    Rendezés a legrégebbitől a legújabbig
    (Shift+F10, D, R) parancsot.
  • A csökkenő sorba rendezéshez pedig a Rendezés almenüből az oszlopban tárolt adatok típusától függően válasszuk a:
    Rendezés méret szerint (csökkenő) (Shift+F10, D, D) vagy a
    Rendezés (Z-A) (Shift+F10, D, Z) vagy a
    Rendezés a legújabbtól a legrégebbiig (Shift+F10, D, R, R) parancsot.
  • Ha egynél több oszlop szerint akarunk sorba rendezni, akkor válasszuk ki a Rendezés almenü Egyéni sorrend (Shift+F10, D, E) parancsát (2. ábra).

VÉGE.

Infopanel
Készült: 2019 szeptember 16.
Operációs rendszer: Windows 10 (19H1, 1903b18362)
Irodai programcsomag: Microsoft Office Professional Plus 2016
Szint: kezdő, ECDL: M04/S6
Kategória: Táblázatkezelés → Példatár

Mennyire találtad hasznosnak ezt a cikket?

Válassz egy csillagot!

Szavazatszám: 0, Átlag: 0

Még nem szavazott senki! Legyél az első, aki értékeli ezt a bejegyzést!

Sajnálom, hogy ez a cikk nem volt hasznos számodra!

Segíts nekem, hogy jobb legyen ez a cikk!

Írd le, mit hiányolsz ebből a cikkből!