Csatlakozókezelés, vezetékek, adapterek (#6)

 Frissítve: 2020 május 14.

Miről szól ez a cikk?
Térjünk rá a billentyűzetcsatlakozók és vezetékek kezelésére, valamint ismerkedjünk meg az adapterekkel!

Tartalomjegyzék

A mindennapi felhasználás során adódhat olyan helyzet, amikor a „csatlakoztatom a billentyűzetet a számítógéphez és rendben működik” nem tud előállni. Problémát jelenthet a makrancoskodó, bizonytalanul működő billentyűzet, rövidnek bizonyulhat a kábel, nincs vagy kevés a szabad csatlakozó aljzat a számítógépen, esetleg a billentyűzet csatlakozója és a számítógép aljzata más szabványú. Ezekre a problémákra keressük a megoldásokat ebben a cikkben.

1. A csatlakozók kezelése

A billentyűzet csatlakoztatása a számítógéphez nagyon egyszerű – bedugom és kész – annak, aki már ismeri a buktatókat. Sajnos nem egyszerű ez sem, számos ismeretet igényel ez is. Éppen ezért az alábbiakban felsoroljuk, mire kell ügyelnünk a billentyűzet csatlakoztatásakor.

2. A vezeték jellemzői és kezelése

Sokat nem szoktunk törődni a billentyűzet vezetékével, elfogadjuk létét, esetleg rövidnek tartjuk, ha ölbe helyezett billentyűzettel szeretnénk gépelni. A mai jó minőségű vezetékek nem csak jeltovábbításra használt vezetőket, hanem árnyékolást, erősítő és védő burkolatot is tartalmaznak. Ha meghajlítunk egy vezetéket, akkor érezni fogjuk, hogy többé-kevésbé ellenáll a hajlításnak, a törésnek és húzásnak, nem hajlandó hurkásodni. A billentyűzet felöli végén többnyire törésgátlót és/vagy a felesleges vezeték elrejtéséhez a billentyűzeten kiképzett vájatot is találunk.

A vezeték külső borítása többnyire műanyag, esetleg még azt borító szövetharisnya. Újabban egyfajta extraként színes, festett, mintás, ultraibolya (IV) fényben és/vagy LED-es fényfüzérrel világító harisnyával is találkozunk. A jó minőségű vezeték a billentyűzet árára is hatással van.

A vezeték különösebb karbantartást és tisztítást nem igényel, ugyanakkor érdemes figyelni arra, hogy a billentyűzetet ne forgassuk rendszeresen, ne tekeredjen, ne feszüljön a kábel. Próbáljuk elkerülni a billentyűzet kábelen lógatását, a kábel megtörését, nehéz tárgyak ráhelyezését. A billentyűzet körül tekergő kábelek kordában tartására és a fenti problémák megelőzésére használjunk asztalra ragasztható kábelrendezőt, vagy használjuk az asztalon kiképzett kábelvezetőt, esetleg valamilyen eszközzel kössük össze a kábelkorbácsot.

3. Toldó, elosztó és átalakító adapterek

Ha a billentyűzet vezetéke rövidnek bizonyul, akkor megnövelhetjük az áthidalható távolságot egy billentyűzet-toldó vagy hosszabbító kábellel, amelynek létezik PS/2-es és USB-s változata is. A toldó kábel hossza változó, legfeljebb két szobányi, kb. 10m távolságot hidalhatunk át velük. A kábel egyik végén az anya aljzatot tartalmazó dugót, a másik végén a megszokott apa csatlakozót találjuk.

Billentyűzet elosztó kábelre például akkor van szükségünk, ha a számítógép 1 db PS/2 anya aljzatot tartalmaz, és nekünk 1-1 db apa PS/2 csatlakozójú billentyűzetünk és egerünk van. A megoldás egy PS/2 elosztó, amelynek egyik végén 1 db apa PS/2 dugó, másik végén 2 db anya PS/2 aljzat található.

Létezik olyan elosztó kábel is, amelynek egyik végén 2 db USB anya csatlakozó, másik végén 1 db PS/2 dugó található.

USB-s billentyűzet esetén a billentyűzet-toldó által biztosítottnál nagyobb távolság áthidalására az ún. USB elosztót (USB hub) használjuk. Tíz méternél nagyobb távolság vezetékes áthidalására már speciális eszközöket kell használnunk speciális kábellel.

Hordozható számítógépet vagy okoseszközt használva kifuthatunk a szabad USB anya aljzatokból. Ezen szintén USB elosztóval segíthetünk. Nevesebb gyártók ún. dokkolóállomással lephetik meg vásárlóikat, amelyen további USB aljzatokat találunk eszközeink számára, így biztosítva például külső billentyűzet csatlakoztatását.

Előfordulhat, hogy a billentyűzet apa csatlakozója vagy a számítógép anya aljzatai nem teszik lehetővé a billentyűzet közvetlen csatlakoztatását. Ezen problémára jelentenek megoldást az átalakítók vagy adapterek. Léteznek a régi és az új szabványokhoz illeszkedő átalakítók, mint például a DIN-miniDIN-PS/2-USB átalakítók különféle kombinációi, vagy az USB szabványon belül megtalálható eltérő dugók és aljzatok közötti átalakítók: USB-A/B, miniUSB, microUSB, USB Type C stb. Ezen adapterek méretben, használhatóságban, jellemzőikben illeszkednek az adott csatlakozókhoz. Többnyire passzív, tápellátást nem igénylő elemek, de speciális felhasználáshoz léteznek aktív változataik is.

VÉGE.

Infopanel
Készült: 2019 augusztus 19.
Szint: kezdő, ECDL: M01/S1/1.2.3
Kategória: Számítógépes alapismeretek → Számítógépek és eszközök → Hardver → Billentyűzet

Mennyire találtad hasznosnak ezt a cikket?

Válassz egy csillagot!

Szavazatszám: 0, Átlag: 0

Még nem szavazott senki! Legyél az első, aki értékeli ezt a bejegyzést!

Sajnálom, hogy ez a cikk nem volt hasznos számodra!

Segíts nekem, hogy jobb legyen ez a cikk!

Írd le, mit hiányolsz ebből a cikkből!

Email
Twitter
Facebook
Nyomtat