Frissítve: 2020 május 14.
Miről szól ez a cikk?
Ebben a cikkben a billentyűzetházról és a billentyűk elrendezéséről írtunk. Ez az első két jelleg, amit megvizsgálunk, amikor elénk kerül egy billentyűzet.
Tartalomjegyzék
A billentyűzeteket számos tulajdonságukkal jellemezhetjük, csoportosíthatjuk. Mint látni fogjuk, ezen jellemzők egy része első pillantásra felismerhető, míg mások inkább a billentyűzetek belső felépítésére, műszaki tulajdonságaikra koncentrálnak. Kezdjük tehát a külső jegyekkel!
1. A billentyűzet háza
A billentyűzetházak formája, mérete, anyaga, tömege, színe változó. A mindennapi célra készült asztali billentyűzetek háza többnyire anyagában színezett, festett vagy más módon felületkezelt, fröccsöntött műanyagból és/vagy – részben – fémből készül. Többnyire nem folyadék és nem porállók, sőt a vegyszeres tisztítást sem szeretik. A legolcsóbbak kopásállóságban sem jeleskednek – leginkább a billentyűk festett felirata szeret eltűnni az évek során. A készülékházak nem is törésállók, valamint a billentyűk is hajlamosak erősebb behatásra letörni. A ház anyagától függően súlyuk csekély. Mindezek magától értetődő fizikai tulajdonságok.
Az igényes vevők, valamint a videójátékosok számára minőségi anyagokból, például fémből is készítenek billentyűzetet. A fémház a díszítés részét is képezheti. Például a szálcsiszolt alumínium alkalmazása igen elterjedtnek számított egy időben. A népszerű, nagy létszámú játékossal, rajongói bázissal bíró játékprogramok vásárlóinak a gyártók egyedi, az adott játékhoz illeszkedő formájú, egyedi díszítésű házzal bíró billentyűzettel kedveskednek, többnyire borsos áron.
Álljunk meg egy szóra!
A videójátékosok (angolul gamer), gémerek egy külön kasztnak és a gyártók számára kiemelt vásárlói rétegnek számítanak az IKT felhasználókon belül. Ez az anyagilag tehetős vásárlói kör igényes kivitelű, strapabíró, látványos eszközöket kíván. Ezt az igényt szolgálják ki a gyártók a GAMER címkével ellátott termékeikkel. Hogy hogyan, arról a billentyűzetek egyéb tulajdonságainak felsorolásánál olvashatunk, egy másik cikkben.
A gémerek híres csoportját alkotják az e-sportolók, akik számára különleges jellemzőkkel bíró billentyűzet dukál, hiszen a versenyeken minden millimásodperc számít. Ezek a játékosok már a showbusiness részei, kiemelkedő és népszerű alakjai a reklámokban és terméknevekben is feltűnnek. Az e-sport hazánkban is kilépett a fényre, a hazai klubokból és baráti társaságokból verbuválódó csapatok ma már területi, országos és nemzetközi versenyeken mérettetik meg magukat.
A speciális célra készült billentyűzetek formája tág határok között mozog. Enyhébb előfordulásaiknak tekinthetők az ergonómiai okokból középen megtört, V alakú készülékházak, vagy az egy-egy ponton elhelyezett zsanérok a ház félbe- vagy három részre hajtásának biztosítására. A hajtogathatóság győztese a gumiból készült, ezért hajlékony, összetekerhető billentyűzet. Nagy előnye, hogy kis helyen szállítható, könnyű, valamint teljes mértékben folyadékálló. Az elektronika egy kisméretű, merev dobozban foglal helyett a burkolat alatt, a billentyűk között pedig speciális vezetőfólia teremti meg a kapcsolatot. Az asztalon tapadást apró gumilábak segítik elő. Ennek a kialakításnak a hátránya, hogy a megszokottnál erősebben kell nyomni a billentyűket.
Találkozhatunk két vagy három részre bontható billentyűzetekkel is, amelyek elemei a szélükön kialakított zsanérokkal illeszthetők egymásba. Tipikus megoldás a számjegybillentyűk leválaszthatósága.
Időnként felbukkan egy drága megoldás, amely bármilyen vízszintes felületre lézerrel vetít ki egy virtuális billentyűzetet. A gépelést egy érzékelő rendszer észleli a kézmozgást követve. Bár ez a technika már a 2000-es években ismert volt, alkalmazása speciális körülményekhez ideális, a mindennapokban használata nem terjedt el.
2. A billentyűk elrendezése
A billentyűzet használata azt jelenti, hogy ismerjük a billentyűk elrendezését, az egyes billentyűk jelentését és hatását. Éppen ezért először azt nézzük meg, hogyan helyezkednek el a billentyűk egy hagyományosnak tekinthető billentyűzeten!
A hagyományosnak nevezhető ún. szigetes elrendezést láthatjuk az 1. ábrán. Ez egy teljesen szokványos, magyar nyelvű gépelést támogató QWERTZ klaviatúra. Minden olyan billentyűt megtalálunk rajta, amely ma minimálisan elvárható, kötelező része egy hazai piacra szánt billentyűzetnek.
Ez az elrendezés tartalmazza a szabványos QWERTZ billentyűzet összes alkotóját: az alfanumerikus, az Esc, a funkció-, a kurzormozgató vagy nyíl-, a szerkesztő, a vezérlő- és a numerikus billentyűket. Az Enter, a visszatörlés (backspace), a Shift/Ctrl/Alt/Tab/CapsLock, a Start/Windows, és a menü gombok a képen látható arányos mérettel és elrendezéssel egyeznek meg.
A fenti elrendezés adja a téglalap alakú kialakítást, a billentyűk mérete pedig a billentyűzet méretét. Ez a kialakítás a mindennapi használatra és a gépírás tanulására egyaránt alkalmas. Ha a számítógép használata terén újoncok vagyunk, akkor egy ilyen elrendezésű billentyűzet megvásárlásában és használatában gondolkodjunk.
A hagyományos elrendezéstől eltérő, de még mindig a szokványos célra szánt billentyűzetek számtalan variációjával találkozhatunk. Az elrendezést jelentősen módosítja például a hordozható számítógépek gépháza által a billentyűzet számára biztosítható hely mérete. Ezeknél a számítógépeknél sokszor nem is találkozunk a fenti szigetes elrendezéssel, mivel a billentyűk szorosan, egymás mellett elhelyezkedve, térközök nélkül szoronganak a rendelkezésre álló helyen. Többségében tartalmazzák a QWERTZ kiosztás billentyűit, egy vagy több szigetet (pl. a numerikus padot) elhagyva, összevonva. Jellemzően a speciális billentyűk elhelyezkedése változik, torzul méretük. Tipikus esetek a következők:
- A szigetes, térközökkel levegős elrendezés elhagyása, vagy a térközök számának és mértékének csökkentése.
- A szokványosnál kis(ebb) méretű billentyűk.
- Az Enter billentyű egysoros méretű, az alatta elhelyezett Shift billentyűhöz hasonló mérettel.
- A funkcióbillentyűk nem négyes csoportokban, hanem kis méretben és csoportosítás nélkül helyezkednek el.
- Elmarad a numerikus billentyűzet, helyette egy váltóbillentyűvel egyes alfanumerikus billentyűket kell használnunk.
- A Backspace, a két Shift, a Ctrl, az Alt, valamint a Start és a menü billentyűk mérete közelít az alfanumerikus billentyűk méretéhez.
- A szerkesztő billentyűket 90 fokkal elforgatják, álló téglalap formában, sokszor módosítva az egyes billentyűk pozícióján, néha megnövelve például a Delete billentyű méretét.
- A szerkesztőbillentyűk hajlamosak „szétszaladni” egy-egy billentyűzeten: leginkább hordozható számítógépeken az Ins/Del, a Home/End és a PgUp/PgDn billentyűpárosok egész máshol helyezkednek el, több csoportot alkotva.
- A kurzormozgató nyílbillentyűk fejre állított T elrendezése szerencsére legtöbbször megmarad, ugyanakkor hajlamosak méretüket ujjbegynyire csökkenteni, ráadásul eltérő mértékben (keskeny bal/jobb nyílgomb, kétszer nagyobb fel/le nyílgomb). Hibás billentyűzet-kezelést okozhat, ha a T formája torzul, például a bal/jobb nyílgomb felcsúszik a fel nyílgomb mellé, esetleg a zavart növelve azzal, hogy a le nyílgomb mellé kétoldalt becsúszik egy-egy szerkesztőbillentyű.
A fenti változtatások annál nagyobb mértékűek, minél kisebb a billentyűzet számára meghagyott hely. Nyilván a hordozható okoseszközök (pl. tablet, okostelefon) terjedésével azok billentyűzettel történő kezelésének igénye hívta életre a pöttöm méretű klaviatúrákat.
Jöjjenek a speciális elrendezések, amelyeknek már nagyon kevés közük van a hagyományosnak nevezhető elrendezéshez! Az ilyen klaviatúrák elsősorban speciális alkalmazásokhoz, de még mindig számítógépekhez kapcsolódnak. Némelyikük kialakítása ergonómiai kutatásokon alapul, mint például a Microsoft Natural Keyboard terméke 1985-ből a középen megtört, V alakú elrendezésével. Mások célfeladatokra készülnek, például speciális számítógépek, játékszoftverek, alkalmazási területek vezérlési funkcióihoz. Ide sorolhatók az önálló numerikus billentyűzetek is.
Álljunk meg egy szóra!
A Microsoft Natural Keyboard nem csak szokatlan, ergonomikus kialakításával lepte meg a felhasználókat. Különlegességét fokozta, hogy ezen a billentyűzeten jelent meg a Start és a menü billentyű. A Start vagy Windows billentyű a Windows 95-ben bevezetett Tálca menüjét, míg a menü billentyű a kijelölt elemhez tartozó gyorsmenüt jeleníti meg a képernyőn.
VÉGE.
Infopanel
Készült: 2019 augusztus 18.
Szint: kezdő, ECDL: M01/S1/1.2.3
Kategória: Számítógépes alapismeretek → Számítógépek és eszközök → Hardver → Billentyűzet
Mennyire találtad hasznosnak ezt a cikket?
Válassz egy csillagot!
Szavazatszám: 0, Átlag: 0
Még nem szavazott senki! Legyél az első, aki értékeli ezt a bejegyzést!
Sajnálom, hogy ez a cikk nem volt hasznos számodra!
Segíts nekem, hogy jobb legyen ez a cikk!
Írd le, mit hiányolsz ebből a cikkből!