Az operációs rendszer fogalma és feladatai (#277)

 Frissítve: 2023 március 25.

Miről szól ez a cikk?
A számítógép egy nélkülözhetetlen szoftverét, az operációs rendszert mutatom be. Elsőként az operációs rendszer fogalmát tisztázom, majd összefoglalom feladatait.

Tartalomjegyzék

1. Firmware, BIOS, operációs rendszer

Helyezzük el először az operációs rendszert a számítógép eszközei között, hogy lássuk, mi a szerepe, hogyan illeszkedik a többi elem közé! Korábbi tanulmányaidból tudod, egy számítógépes eszköz, egy hardver beágyazott program nélkül csak egy alkatrészhalom. Ezért, ahogy arra Neumann János is felhívta a figyelmet, a számítógép működéséhez szükség van legalább egy programra. Tehát ahhoz, hogy a mai számítógépes eszközeidet, – legyen az egy PC, egy laptop, egy okostelefon, egy okos TV vagy bármilyen más céleszköz, például egy háztartási gép vagy egy közlekedési lámpa – működésre bírjad, programra van szükséged. Az általános célú számítógépes eszközökben ennek neve: operációs rendszer. De azt is megtanultad, hogy a számítógépeket tulajdonképpen a processzor működteti, és abban is van program, sőt egy PC-ben van BIOS is. Akkor, hogy is van ez – mi működtet mit?

Emlékezz vissza a hardvereknél tanultakra: minden számítógépes hardverben van egy alapprogram, amely képes működtetni az adott eszközt: CPU, VGA kártya, memóriamodulok, háttértárak. Ezt nevezzük firmware-nek. Amikor bekapcsolsz egy számítógépet vagy egy okostelefont, a firmware:

Ezzel párhuzamosan a BIOS, az a bizonyos felettes eszköz, vagyis az abban található program összefogja a beérkező állapotinformációkat, beállítja a felhasználó által megadott működési paramétereket és elindítja az operációs rendszert betöltő programot. Tehát a firmware és a BIOS úgymond alacsony szinten, felhasználói interakció nélkül készíti elő az operációs rendszer futtatását.

Álljunk meg egy szóra!
A számítógépet – és mostantól értsünk ez alatt minden beletartozó hardvert –működtető programok közül meghatározó a CPU-ban található program, az ún. mikrokód. Ugyanis ennek a programnak az utasításkészletéhez kell igazítani az operációs rendszer utasításait. Ezt egy másik cikkben elmagyarázom majd, miért.

Tipp: A firmware és a BIOS ma már többnyire frissíthető, cserélhető a legtöbb számítógépes eszközben. Ennek oka, hogy a programkódban felfedezett hibákat javítani tudják, esetleg hangolják az eszköz működését, vagy felkészítsék az adott eszközt egy új hardver kezelésére. A firmware és a BIOS frissítése nagy odafigyelést kívánó művelet.

2. Az operációs rendszer fogalma

A fentiekből kiderülhetett, hogy a mindennapokban használt számítógépes eszközök működtetéséért több program is felel. Azonban átlagfelhasználóként csak az utolsóval, az operációs rendszerrel szoktál találkozni. Számodra ennek tulajdonságai, szolgáltatásai a meghatározók, vagyis az operációs rendszer (operating system) a számítógépet működtető szoftverrendszer. Az operációs rendszer az angol nevéből kapta magyar nevét, mivel az angol operating jelentése operálni, működni, működtetni.

Az operációs rendszer nélkülözhetetlen szoftvere egy számítógépnek. Természetesen nem egy programból, hanem sok-sok programból, szoftverből áll, és mindegyiknek megvan a maga feladata. Egyesek a háttérben megbújva végzik a dolgukat, másokat pedig a felhasználók maguk is ismernek és kezelnek.

3. Az operációs rendszer alapvető feladatai

Az operációs rendszer alapvető feladatai a következők:

A ma elterjedten használt IBM PC kompatibilis számítógépek és az élet minden terét leuraló okoseszközök operációs rendszereinek a felsoroltak mindegyike alapvető feladatát képezi. A felhasználók látókörébe kerülő operációs rendszerek fél évszázados fejlődése számos operációs rendszer kifejlesztését eredményezte, némelyikük globálisan is elterjedtté, egyeduralkodóvá vált, de feladataik nem változtak: a felhasználó minél teljesebb körű kiszolgálása.

VÉGE.

Infopanel
Készült: 2020 november 29.
Szint: kezdő, ECDL: Számítógépes alapismeretek/S1/1.3.2.
Kategória: Számítógépes alapismeretek → Számítógépek és eszközök → Szoftver és szoftverlicenc → Az operációs rendszer fogalma.

Mennyire találtad hasznosnak ezt a cikket?

Válassz egy csillagot!

Szavazatszám: 0, Átlag: 0

Még nem szavazott senki! Legyél az első, aki értékeli ezt a bejegyzést!

Sajnálom, hogy ez a cikk nem volt hasznos számodra!

Segíts nekem, hogy jobb legyen ez a cikk!

Írd le, mit hiányolsz ebből a cikkből!

Email
Twitter
Facebook
Nyomtat