Adattárolókkal kapcsolatos fogalmak (#156)

 Frissítve: 2020 május 27.

Miről szól ez a cikk?
Ebben a cikkben megvilágítjuk a következő, adattárolókkal kapcsolatos fogalmak közötti összefüggéseket: háttértár, tárolótömb, RAID, partíció, fájlrendszer, meghajtó, rendszermeghajtó, (gyors)formázás.

A mai, közcélú számítógépekben mindig találkozunk legalább egy darab olyan adattárolóval, amely a számítógépet működtető operációs rendszert tartalmazza. Ezen adattárolónak emellett az is feladata, hogy használaton kívül tárolja programjainkat és adatainkat, valamint működésük közben az operációs rendszer, az alkalmazások és a böngészők átmeneti táraként álljon rendelkezésre. Az adattárolók tartalmukat tartósan képesek megőrizni a számítógép kikapcsolását követően is.

Álljunk meg egy szóra!
Az adattár, adattároló, háttértár, háttértároló, disk drive (diszk drájv) fogalmak ugyanazt jelentik. Sokszor a meghajtó elnevezéssel is illetik ezeket az eszközöket, kissé pontatlanul, mint azt nemsokára meg is magyarázzuk.
Mi a továbbiakban a közkedveltebb és gyakoribb háttértár fogalmat használjuk

Beláthatjuk, ahogy azt Neumann János is megállapította, hogy legalább egy darab háttértárra szüksége van minden számítógépnek – és ami nem annyira magától értetődő, ennek a számítógép kikapcsolásáig folyamatosan működnie kell!

A mai számítógépekben a háttértár szerepét a következő eszközök tölthetik be:

Álljunk meg egy szóra!
Léteznek saját háttértár nélküli számítógépek is. Asztali kivitelüket terminálnak hívják, és a számítógépes hálózaton keresztül kapcsolódnak egy terminálkiszolgálónak nevezett számítógépre, amelyen az operációs rendszer érhető el, és amely tárolja programjainkat és adatainkat is. Úgy is fogalmazhatunk, hogy a terminál háttértárolójának szerepét a terminálkiszolgáló háttértárolója tölti be. A terminál működési sebességét, végső soron használhatóságát erősen meghatározza a hálózat átviteli sebessége, rendelkezésre állása, üzembiztonsága.

Az már a számítógép lehetőségeitől, igényeinktől és pénztárcánktól függ, hogy a felsoroltak közül melyiket, és mennyi háttértárat építünk be a számítógépházba vagy csatlakoztatunk hozzá külső portok segítségével. A számítógépek elvileg korlátlan számú háttértárat képesek kezelni, mégis általában bele fogunk ütközni valamilyen hardveres vagy szoftveres korlátba.

Windows felhasználóként csak annyit látunk, hogy a számítógépünkben van egy C: betűjellel jelölt rendszerlemeznek nevezett tároló, valamekkora mérettel, vagyis kapacitással. Használat közben elsőként azzal szembesülünk, hogy mennyi szabad terület van rajta, valamint a program-, fájl- és mappaműveletek közben megtapasztaljuk ezen műveletek végrehajtási sebességét is – amivel vagy elégedettek leszünk, vagy nem.

Egyszeri felhasználóként azonban előbb utóbb szembesülünk a tárkapacitással, a sebességgel, esetleg a C: lemez szervezésével kapcsolatos gondokkal (nem elég a hely, nem találunk dolgokat, másképp rendeznénk el anyagainkat, meg akarjuk előzni az adatvesztést, magas a válaszidő stb.). Amikor megfogalmazzuk a háttértárral kapcsolatos kívánságainkat, akkor óhatatlanul találkozni fogunk a bevezetőben említett fogalmakkal. Ha nem is fogjuk vagy akarjuk mi magunk átszervezni a számítógépben található háttértárakat, nem árt tisztában lenni a lehetőségeinkkel, mert ezen fogalmak ismeretében jelentősen növelhetjük például a sebességet, az adatbiztonságot, összességében számítógépünkkel kapcsolatos komfortérzetünket.

Mielőtt részletesen megismerkednénk az egyes fogalmakkal, soroljuk fel azokat és röviden jellemezzük a közöttük lévő kapcsolatot!

Álljunk meg egy szóra!
A beépített és a kívülről csatlakoztatható háttértárak típusuktól függően tárolótömbökbe szervezhetők, partícionálhatók, formázhatók. Az operációs rendszerek automatikusan felismerik a csatlakoztatott háttértár típusát, és annak megfelelően kezelik azt.

VÉGE.

Infopanel
Készült: 2019 október 26.
Szint: kezdő, ECDL: M01/S1/1.2
Kategória: Számítógépes alapismeretek → Számítógépek és eszközök → Hardver → Adattárolók

Mennyire találtad hasznosnak ezt a cikket?

Válassz egy csillagot!

Szavazatszám: 1, Átlag: 1

Még nem szavazott senki! Legyél az első, aki értékeli ezt a bejegyzést!

Sajnálom, hogy ez a cikk nem volt hasznos számodra!

Segíts nekem, hogy jobb legyen ez a cikk!

Írd le, mit hiányolsz ebből a cikkből!

Email
Twitter
Facebook
Nyomtat