A billentyűzet tulajdonságai és karbantartása (#7)

 Frissítve: 2020 május 14.

Miről szól ez a cikk?
Ebben a nagyobb lélegzetű cikkben rácsodálkozhatunk arra a tényre, hogy hányféle tulajdonságuk lehet a billentyűzeteknek, mennyi mindenre figyelhetünk egy billentyűzet beszerzésekor. Olvasás közben kiderülhet számunkra, hogy nem is olyan egyszerű kiválasztani az elképzelt billentyűzetet – hinnénk, hogy még egy irodai billentyűzettel kapcsolatban is mennyi szempont merülhet fel vásárláskor, mennyi minden befolyásolja az árat és a használhatóságot!? Hát még ha gémerek vagy jellemzően multimédiás fogyasztók vagyunk!
Szóval, ha bemegyünk a hardverboltba, legyen nálunk elegendő pénz!

Tartalomjegyzék

1. A billentyűzet tulajdonságai

A médiafogyasztásra, a játékokhoz és az okoseszközökhöz készült billentyűzetek reneszánszát éljük ma, amely számos, alább felsorolt kiegészítő eszköz és funkció beépítését eredményezte, újabb és újabb meglepetést okozva a felhasználóknak. Az önálló készülékházzal bíró, valamint a hordozható számítógépek készülékházába fixen beépített megoldástól függően számos kiegészítővel találkozhatunk. Ezek jelentős része funkcionálisan hasznos, az alapfunkciót kiegészítő tulajdonság, míg mások pusztán esztétikai, látványelemek. Egyesek hol divatba jönnek, hol eltűnnek a piacról, másokat az éppen aktuális trendek hozzák magukkal, és vannak olyan kiegészítők, tulajdonságok is, amelyeket a folyamatosan fejlődő technika, az újdonságok ár-érték javulása hozza magával.

Lássuk tehát, milyen tulajdonságai lehetnek a billentyűzeteknek, milyen kiegészítőkkel találkozhatunk!

Tipp: Leginkább a játék ún. HUD kijelzőjének adatait szeretik megjeleníteni a billentyűzet képernyőjén. A HUD (ejtsd: hád, Head-Up Display) a repülőgépről átvett fogalom, amely a fejmagasságban elhelyezett kijelzőket jelenti. Jelentőségük miatt kaptak külön elnevezést, hiszen ezeket a pilótáknak folyamatosan figyelemmel kell kísérniük. A számítógépes játékokban pedig a képernyő egyik sarkában megjelenő információs területet nevezik HUD-nak, amely a játékmenet kulcsfontosságú információinak ad helyet.

Tipp: Nem is hinnénk, hogy a billentyűsapkák alatt milyen finommechanikai csoda rejlik. Komoly cégek foglalkoznak a billentyűk alatti mechanika finomításával, eltérő tulajdonságú billentyűmechanikák kialakításával. Menjünk be egy hardverboltba, és próbáljunk ki több billentyűzetet. Tapasztalni fogjuk, hogy más-más a billentyűk mérete, a leütés hossza, ereje, a kattanás erőssége, változó sebességgel emelkedik vissza a billentyű a nyugalmi állapotába stb. Nagy eltéréseket fogunk tapasztalni. Ez azt jelenti, hogy egy billentyűzet megvásárlásakor ki kell próbálnunk a billentyűket, hogy megtapasztalhassuk, melyik felel meg leginkább az igényeinknek. Más-más billentyűkkel kényelmes gépírni, alkalmilag gépelni vagy játszani. Van, aki a csendes billentyűket kedveli, van, aki hallani akarja a kattanást, van, aki püfölni szereti, van aki finoman gépel.

Látjuk tehát, hogy több oldalon át soroltuk a billentyűzet tulajdonságait, lehetséges kiegészítőit. Számos szempont szerint kell tehát döntenünk, és ezek között vannak olyanok is, amelyek többek között jelentősen befolyásolhatják komfortérzetünket, sikerességünket a játékokban, illetve csuklónk és ízületeink egészségét.

Essen néhány szó az árakról is: egy egyszerű alapbillentyűzet néhány ezer forintból kijön, sokszor még egeret is kapunk mellé. Alkalmai vevőknek vagy fogyóeszköznek ideális vételnek számítanak. Ahogy egyre több kiegészítővel bír a kiszemelt klaviatúra, úgy nő az ára is. A fényeffektusokkal, minőségi billentyűsapkákkal, díszes fémházzal, hangvezérléssel stb. az ár elérheti a cikk írásakor az 50000Ft-ot. A kis képernyőkkel rendelkező billentyűsapkás tasztatúrák pedig még a dizájnerek és művészek játékszere.

2. A billentyűzet karbantartása

Az informatikával foglalkozó szakemberek kedvenc témája a billentyűzeten, illetve a billentyűk között és a billentyűsapkák alatt megbúvó, felhasználóra jellemző „minta” összetétele. Igen, a bacikról, az ételmaradékokról és egyéb „szennyeződésekről” van szó. Elég csak felfordítva megrázni a billentyűzetet, ahogy Holle anyó rázza a párnát, és már esik is a „hó”…

A billentyűzetet használaton kívül illik letakarni (ahogy olvashattuk, kaphatók takarófedelek is). A tisztaság megóvása érdekében a tantermekben, kényesebb számítógépes munkahelyeken az étkezést is tiltják.

Tehát nem árt a billentyűzetet rendszeresen kirázni, porszívóval vagy sűrített levegővel a ragaszkodóbb szennyeződéseket eltávolítani. Egy erre a célra kapható szórófejes tisztítófolyadékkal a fertőtlenítést is letudhatjuk. Hogy mennyire fontos a rendszeres tisztítás, azt az okostelefonok és tabletek érintőképernyőjének állagán is lemérhetjük – hányszor látjuk az embereket a ruhájukhoz dörzsölni a telefont a képernyőt tisztítva, és hányszor látunk billentyűzetet takarítani? Na ugye!

Álljunk meg egy szóra!
A tisztításhoz húzzuk ki a gépből a billentyűzetet! Vízben letusolni, áztatni TILOS! Ha véletlenül víz kerül a billentyűzetbe, és az nem „kakaóbiztos”, akkor húzzuk ki a gépből és tegyük ki száradni. A ragacsos, vegyszeres folyadékok a billentyűzet halálát okozzák – ilyen esetben inkább vegyünk egy új billentyűzetet! Ne próbálkozzunk a tisztítással, mert egy zárlatos billentyűzet az egész gépet tönkreteheti!

Az olcsó, műanyagházas billentyűzetek csavarokkal rögzített, néhány modulból összepattintott készülékek. Műszaki érzékkel megáldottak óvatosan szétszedhetik és így könnyebben megtisztíthatják, az önálló műanyag burkolatot el is mosogathatják. Az összeszerelés kizárólag száraz állapotban történjen!

Speciális helyzetben vannak a hordozható számítógépek tulajdonosai, hiszen a billentyűzet a készülékház része. Ezeket a gépeket évente ajánlott egy szervizben kipucoltatni – a készülékház, így a billentyűzet felületét azonban magunk is tisztán tarthatjuk. A porszívóval azonban vigyázzunk, ezen gépek billentyűi hajlamosak elszállni…

Gyakori tapasztalat, hogy egy-egy billentyű beragad, nem lehet lenyomni. Ez szintén szennyeződésre utal, amelynek oka a billentyűsapka alá beszoruló szilárd szennyeződés. Óvatos piszkálással (fogpiszkáló, fültisztító), rázogatással, sűrített levegővel, porszívózással próbálkozhatunk. A billentyűsapka levételét kerüljük, ne feszegessük, mert eltörhet az alatt lévő finommechanika! Ha más megoldás nincs, irány a szerviz!

A lepattanó gombok nem életunt billentyűk, hanem sérült a billentyűsapka alatti finommechanika. Ha olcsó a billentyűzet, vegyünk újat, egyéb esetben szintén irány a szerviz – hordozható gépek esetén gyakori következmény a teljes billentyűzet panel cseréje, ami nem olcsó.

Tipp: A levehető billentyűsapkával rendelkező billentyűzetekhez kapható, sőt, egyesekhez tartozék a billentyűsapka-eltávolító eszköz. Alkalmazásával leemelhető a billentyűsapka, így a különösen makacs szennyeződéseket is eltávolíthatjuk. Mindenképpen ajánlott alkalmazása, mert más, egy irányban ható feszítő eszközzel könnyen eltörhetjük a billentyűt alkotó finommechanikát.

VÉGE.

Infopanel
Készült: 2019 augusztus 19.
Szint: kezdő, ECDL: M01/S1/1.2.3
Kategória: Számítógépes alapismeretek → Számítógépek és eszközök → Hardver → Billentyűzet

Mennyire találtad hasznosnak ezt a cikket?

Válassz egy csillagot!

Szavazatszám: 0, Átlag: 0

Még nem szavazott senki! Legyél az első, aki értékeli ezt a bejegyzést!

Sajnálom, hogy ez a cikk nem volt hasznos számodra!

Segíts nekem, hogy jobb legyen ez a cikk!

Írd le, mit hiányolsz ebből a cikkből!

Email
Twitter
Facebook
Nyomtat