Frissítve: 2023 március 18.
Miről szól ez a cikk?
A Windows 10 speciális, de a mindennapokban nagyon hasznos és erősen javallott szolgáltatása a felhasználói fiók zárolással való védelme. Most megmutatom, mi a zárolás, hogyan zárolhatod a fiókodat, hogyan oldhatod fel a zárolást, és hogyan állíthatod be a zárolási képernyő tartalmát.
Tartalomjegyzék
Közösségi munkahelyen dolgozva, ha ideiglenesen félbe akarod hagyni a számítógéppel végzett munkát, például ebédszünet okán, akkor célszerű védened azt a szabad hozzáférés ellen. Ugyancsak védened kell okostelefonod vagy tableted képernyőjét a véletlen tapintások ellen, ha zsebre teszed vagy a táskába helyezed.
Számos operációs rendszer úgy települ, hogy ha egy megadott ideig nem dolgozol vele, akkor védeni fogja a képernyőt idegen betekintés és véletlen érintések ellen – tehát nem csak Te, hanem maga a rendszer is védi felhasználói fiókodat.
Akár magadra, akár egy automatizmusra bízod a védelmet, valójában a képernyőt zárolod a felhasználói fiókból történő kijelentkezés nélkül. A zárolás tehát egy olyan szolgáltatás, amellyel felhasználói fiókodat védheted, a képernyőt átkapcsolva egy úgynevezett zárolási képernyőre. A zárolással minden olyan képernyős IKT eszközön találkozhatsz, amelyet felhasználóként egy operációs rendszer segítségével kezelni tudsz, legyen az hagyományos PC, okostelefon, tablet, okosóra stb.
A zárolási képernyőből a felhasználói fiókba a bejelentkezési képernyőn át vezet az út, vagyis ismét be kell jelentkezned – ennek a folyamatnak a neve a zárolás feloldása. A hatékony zárolás feltétele, hogy felhasználói fiókod rendelkezzen jelszóval, hiszen ha nincs, akkor a zárolás lényegi funkcióját, a felhasználói fiók védelmének képességét veszíti el.
1. A felhasználói fiók zárolása
A zárolás legegyszerűbb módja, ha leütöd a
Start+L
billentyűparancsot. Az L billentyűt az angol lock (zár) szó kezdőbetűje miatt választották.
A másik módszer a zárolásra a
Ctrl+Alt+Delete, Enter
billentyűparancs. A Ctrl+Alt+Delete hatására megjelenő képernyőn elsőként látod a Zárolás parancsot, amelyen a fókusz áll, így kiválasztásához azonnal leütheted az Enter billentyűt (1. ábra). Ha mégsem akarsz zárolni, akkor üsd le az Esc billentyűt!
2. A zárolási képernyő tartalma
A zárolási képernyő egy háttérképet tartalmaz, amely a Windows 10 esetében alapbeállításban egy fénykép a Föld tájairól, embereiről, építményeiről (2. ábra).
Ezt a képet mindaddig látod, amíg le nem ütsz egy billentyűt, vagy kattintasz az egérrel, vagy megérinted az érintőképernyőt. Ekkor a bejelentkezési képernyőre jutsz, ahonnan a már ismert módon juthatsz vissza a felhasználói fiókba.
A zárolási képernyő kezdetben mindössze az aktuális időt és dátumot jelenítette meg a bal alsó sarokban. Ma már a Gépház segítségével kihelyezheted alájuk legfeljebb hét, erre felkészített alkalmazás állapotjelzésre alkalmas ikonját , illetve egy olyanét, amely részletesebb állapotinformációkkal is tud szolgálni. Szintén állapotjelző ikonnak számít a jobb alsó sarokban elhelyezett hálózat ikon, amely jelzi a vezetékes vagy a Wi-Fi hálózat meglétét, illetve azok hiányát.
Újabban kiegészült a képernyő az időjárásjelentést és a látott képről információt adó linkekkel. A képen elhelyezkedő földgömbbel (az előző kiadásokban még nagyítóval) jelzett tájékoztató feliratokra kattintva a bejelentkezés után automatikusan elinduló Microsoft Edge böngészőben kapsz információt, míg a jobb felső sarokban látható, fényképezőgéppel jelzett Tetszik a látvány? linkre kattintva kifejezheted tetszésedet a kép iránt, vagy elutasíthatod azt. Utóbbi esetben a jövőben a látottól eltérő témájú képeket fogsz kapni.
Amint írtam, egy billentyűleütés elég a zárolási képernyő bezárásához, így sajnos billentyűzettel nem tudod ezeket a linkeket kezelni.
3. A zárolási képernyő személyre szabása
A zárolási képernyőt a Gépház / Személyre szabás / Zárolási képernyő oldalon tudod személyre szabni (3. ábra). Ezt az oldalt az Írjon ide a kereséshez szerkesztőmezőbe begépelt zárolási képernyő beállításai kifejezéssel is előhívhatod (4. ábra). A szerkesztőmezőbe a Start+S billentyűparanccsal lépj vagy csak üsd le a Start billentyűt és kezd el begépelni a zárolási képernyő beállításai kifejezést.
Az oldal a következő beállítási lehetőségeket nyújtja:
- A Háttér listából kiválaszthatod, hogy a Windows Reflektorfény által szolgáltatott háttérképeket akarsz látni a zárolási képernyőn, vagy a Kép segítségével a Windows 10 által felkínáltakból vagy a saját képeidből akarsz választani, esetleg a Diavetítés segítségével egy képekkel telepakolt mappát akarsz-e forrásként megadni. Ezt az opciót azonnal elérheted, ha az Írjon ide a kereséshez szerkesztőmezőbe begépeled a következő kifejezést: a zárolási képernyő hátterének módosítása
- A Kép és a Diavetítés választásakor kapsz egy Érdekességek, hasznos ötletek és más Windows- és Cortana-tartalmak megjelenítése a zárolási képernyőn kapcsolót, amely alapesetben bekapcsolt, hogy saját képeiden is megjelenjenek az előző fejezetben felsorolt tájékoztató feliratok.
- A Válasszon ki egy alkalmazást… beállítással megadhatod azt az alkalmazást, amely a zárolási képernyőn képes részletes állapotinformációkkal szolgálni. Alapesetben a Naptár alkalmazást találod itt, amely a zárolási képernyőn megjelenő ikonnal jelzi a beütemezett találkozókat.
- A Válassza ki, mely alkalmazások… opcióval legfeljebb hét olyan alkalmazást helyezhetsz ki, amelyek egyszerűbb állapotinformációkkal szolgálhatnak. Alapesetben a Posta, a Naptár és a Skype Windows 10 appokat kínálja fel a rendszer.
- A Zárolási képernyő háttérképének megjelenítése a bejelentkezési képernyőn opció alapesetben bekapcsolt, aminek köszönhetően a bejelentkezési képernyőn is látható marad a zárolási képernyő háttérképe. Ha ezt nem akarod, akkor a Windows 10 kiválasztott téma színére cserélődik le a háttérkép. Ezt az opciót is elérheted kereséssel, csak kezdd el begépelni az opció nevét: zárolási képernyő háttérképének
- A Képernyő időtúllépésének beállításai linkkel a Gépház / Rendszer / Energiagazdálkodás oldalra válthatsz át.
- És egy érdekesség a végére: ha még emlékszel a régivágású képernyőkímélőre a tekergő vonalakkal, buborékokkal és átfutó szöveggel, akkor biztosan örülni fogsz a Képernyőkímélő beállításai linknek, amely mögött a jól ismert beállító ablakot találod (5. ábra). Ha kiválasztasz egy képernyőkímélőt, és bekapcsolod a Bejelentkezési képernyő jelölőnégyzetet (így érdemes használni!), akkor a zárolási képernyőn, majd a bejelentkezési képernyőn kell keresztül verekedned magad, ha vissza akarsz jutni a fiókodba.
4. Összefoglalás
A cikk végére érve, összefoglalom a tanultakat:
- A zárolás a felhasználói fiók védelmét szolgálja a félbehagyott munka során.
- A zárolás csak úgy tudja védeni fiókodat, ha ahhoz jelszó is tartozik.
- A zároláshoz szükséges két billentyűparancs a Start+L és a Ctrl+Alt+Delete, Enter.
- A zárolás során a zárolási képernyőre jutsz, amely egyrészt látványos háttérképpel, másrészt néhány hasznos információval szolgál: pontos idő és dátum, hálózat és a kiválasztott appok állapotinformációi, időjárás és tetszésindex, valamint középen a háttérkép információs linkje
- A zárolási képernyő csak egérrel kezelhető.
- A zárolás feloldásához egy billentyűleütés vagy egy egérkattintás is elegendő.
- A zárolási képernyőt személyre szabhatod a Gépház / Személyre szabás / Zárolási képernyő oldalon.
- A régi képernyőkímélőt ugyanitt, a Képernyőkímélő beállításai linken találod.
Befejezésül egy pszichedelikus képernyőkímélő szalag képével köszönök el (6. ábra).
VÉGE.
Infopanel
Készült: 2020 december 7.
Operációs rendszer: Windows 10 (22H2, 2210b19045).
Szint: kezdő, ECDL: Számítógépes alapismeretek/S1/1.4.
Kategória: Számítógépes alapismeretek → Számítógépek és eszközök → Indítás és kilépés.
Mennyire találtad hasznosnak ezt a cikket?
Válassz egy csillagot!
Szavazatszám: 3, Átlag: 5
Még nem szavazott senki! Legyél az első, aki értékeli ezt a bejegyzést!
Sajnálom, hogy ez a cikk nem volt hasznos számodra!
Segíts nekem, hogy jobb legyen ez a cikk!
Írd le, mit hiányolsz ebből a cikkből!