QWERTZ-szigetek, kurzor, fókusz (#8)

 Frissítve: 2020 május 14.

Miről szól ez a cikk?
Ebben a cikkben bemutatjuk a magyar QWERTZ billentyűzet-kiosztású billentyűzet szigeteit, valamint megismerkedünk a kurzor és a fókusz fogalmával.

Tartalomjegyzék

Újabb lépést teszünk a billentyűzet használatával kapcsolatos gyakorlati ismeretek felé. Mielőtt elkezdünk használni egy billentyűzet, szükséges megismerkednünk az egyes billentyűcsoportok, szigetek tartalmával, a bennük elhelyezkedő billentyűk jelentésével, szerepével.

1. A QWERTZ billentyűzet-kiosztás szigetei

A szabványos QWERTZ kiosztású billentyűzet a következő főbb billentyűcsoportokból, vagyis szigetekből áll:

Mielőtt részletesen megismerkednénk az egyes szigeteket alkotó billentyűkkel, előtte barátkozzunk meg a sávkurzor és a fókusz fogalmakkal!

2. A (sáv)kurzor és a fókusz

Ha valaha használtunk írógépet, akkor valószínűleg természetesnek vettük, hogy hogyan jelölhetjük ki a gépelés helyét, hol fog megjelenni a következő betű a papíron. Azt már biztos elfelejtettük, hogy korábban valaki megmutatta nekünk, hogy mire kell figyelnünk és hogyan kell kijelölnünk a gépelés helyét. A ma felhasználója – a számítógép elterjedtségének köszönhetően – ugyanakkor többnyire képes eligazodni a számítógép képernyőjén, de az belátható, hogy az írógéphez képest sokszor elég nehézkesen megy ez. Éppen ezért fontos néhány bekezdést szánni az alábbi fogalmak tisztázására és a velük kapcsolatos tudnivalókra, hogy a bizonytalankodást határozott tudásra cserélhessük.

A kurzor vagy sávkurzor egy olyan, környezetétől eltérő színével elütő, abból kiemelkedő, általában villogó függőleges vonal vagy színes vízszintes sáv vagy keret a képernyőn, amely a gépelés közben leütött jel megjelenésének vagy egy kijelölt elemnek a helyét mutatja. A kurzort vagy sávkurzort hívjuk beviteli pontnak vagy fókusznak is, mivel azt a helyet, objektumot jelzi a képernyőn, amelyre a parancsaink, műveleteink vonatkozni fognak.

Jegyezzük meg, hogy aktív fókuszból mindig csak egy lehet a képernyőn! Mivel mindig több alkalmazással dolgozunk párhuzamosan, így mindig az aktív, éppen használt alkalmazás fókusza az aktív. Ugyanakkor a többi alkalmazás megjegyzi saját – inaktívnak nevezhető – fókuszának utolsó helyzetét. Így nyílik lehetőség arra, hogy az alkalmazások között váltogatva azonnal tudjuk folytatni a munkát az aktívvá tett alkalmazásban.

Az adott tevékenységtől, szoftvertől függ, hogy a fókusz hogyan jelenik meg a képernyőn:

A fókusz tehát az az objektum a képernyőn, amelyre a felhasználói interakció, beavatkozás vonatkozik:

Ha egy (sáv)kurzort látunk a képernyőn, akkor ott a fókusz, és az alkalmazás várja, hogy begépeljünk valamit vagy tegyünk valamit. Természetesen az adott helyzetben nekünk kell eldöntenünk, hogy „teljesítjük a kérést”, vagy másra utasítjuk a rendszert a fókusz áthelyezésével – ami például történhet egérkattintással, egy kurzormozgató vagy más, az adott helyzetben használható billentyű leütésével.

Tipp: Minden operációs rendszer lehetővé teszi az ún. kisegítő funkciói révén, hogy a felhasználó változtathasson a kurzor méretén, vastagságán, villogásának sebességén, a sávkurzor kiemelésének módján stb., hogy könnyebben észrevehető legyen számára a fókusz.

Előfordulhat, hogy a képernyőn nem látszik a fókusz. Speciális esetet jelentenek az éritőképernyővel rendelkező okoseszközök (tablet, mobiltelefon, okosóra, okoskarkötő stb.), amelyeknél szintén úgy tűnhet, hogy képernyőjükön nincs fókusz, nem látható a fókusz. A fókusz természetesen nem tűnt el, csak ez lehet a teljes képernyő vagy egy aktív, beavatkozásra váró kezelőszerv, vagy egy aktív alkalmazás, amely éppen tesz valamit (lejátszik valamit, mér valamit stb., és eközben a képernyő akár kikapcsolt is lehet). Ilyenkor az eszköz beavatkozásra vár, és nekünk kell tudnunk, milyen lehetőségeink vannak.

Álljunk meg egy szóra!
Előfordulhat, hogy a felhasználóként eltévedünk a képernyőn. Nem tudjuk hol vagyunk, nem látjuk, nem ismerjük fel a fókuszt. nem vagyunk tisztában a következő teendővel, kapkodunk, véletlenszerűen nyomogatjuk a billentyűket, kattintgatunk az egérrel, végső esetben dühösen újraindítjuk az eszközt, mert nem a fókusz ismeretében cselekszünk.
A tudatos számítógép használat azt (is) jelenti, hogy mindig tudatában vagyunk annak, hol a fókusz, vagy meg kell tudnunk keresni a fókuszt, vagy olyan ismert műveletet kell végrehajtanunk, amely a fókusz általunk elvárt és ismert helyre juttatását eredményezi.

VÉGE.

Infopanel
Készült: 2019 augusztus 20.
Szint: kezdő, ECDL: M01/S1/1.2.3
Kategória: Számítógépes alapismeretek → Számítógépek és eszközök → Hardver → Billentyűzet

Mennyire találtad hasznosnak ezt a cikket?

Válassz egy csillagot!

Szavazatszám: 0, Átlag: 0

Még nem szavazott senki! Legyél az első, aki értékeli ezt a bejegyzést!

Sajnálom, hogy ez a cikk nem volt hasznos számodra!

Segíts nekem, hogy jobb legyen ez a cikk!

Írd le, mit hiányolsz ebből a cikkből!

Email
Twitter
Facebook
Nyomtat