A Microsoft 365 Word menüszalag Elrendezés fülének billentyűparancsai (#348)

 Frissítve: 2021 augusztus 4.

Miről szól ez a cikk?
A cikkben felsoroljuk a magyar nyelvű Microsoft 365 Word menüszalagjának Tervezés fülén elhelyezett parancsok eléréséhez szükséges billentyűkombinációkat. Bízunk benne, hogy a cikk tartalma jelentősen segíti azok munkáját, akik a Word lehetőségeit a billentyűzet segítségével akarják kihasználni.

Tartalomjegyzék

Álljunk meg egy szóra!
Az előfizetéses rendszerben kapható Microsoft 365 irodai alkalmazáscsomag élen jár az újdonságok és a változások átvezetése terén. Az Office csomagok párhuzamos fejlesztése során a Microsoft 365 felhasználói élvezhetik először a fejlesztések eredményeit. Amíg a MS 365 havonta akár több alkalommal is frissül, addig a jelenleg kapható Office 2016 és 2019, bár egyforma szolgáltatással bírnak, mind a frissítések számával, mind az újdonságok terén mindig kissé le vannak maradva tőle. Ezért van az, hogy bár a cikk írásakor az Office 2016/2019 és a MS 365 egyforma verziószámmal bír, látni fogjuk, hogy az utóbbi mégis néhány szolgáltatással többet nyújt a másik kettőnél. A különbséget fokozza, hogy amíg az Office 2016/2019 használható Microsoft-fiók nélkül, elhagyva az ebből eredő előnyöket, addig a MS 365 nem használható nélküle.

Álljunk meg egy szóra!
Az előző bekezdésben leírtak miatt a Microsoft Office 2016/2019 és a Microsoft 365 alkalmazásai némileg eltérnek egymástól, ami a menüszalagban megjelenő parancsok nagyobb számában, illetve egyes parancsok hívóbetűinek megváltozásában is tetten érhető. Ezért ezeket az eltéréseket PIROS betűszínnel emeltük ki a cikkben.
A fentiek másik következménye, hogy ennek a cikknek a tartalma a gyors fejlesztés miatt akár egy hónapon belül elavulhat. Mindig olvassuk le a verziószámot a cikk végén elhelyezett Infopanelről!

A menüszalagon található parancsok eléréséhez szükséges billentyűparancsokat tartalmazó cikkeket menüszalag-fülenként készítettük el, tekintettel a füleken elhelyezkedő parancsok nagy számára. Nem csak a mindig látható fő lapfülek, hanem a speciális elemek kezelésekor megjelenő eszköz lapfülek billentyűparancsait is bemutatjuk egy-egy cikkben.

A parancsok meghívásához használható billentyűparancsok, akárcsak a Word korábbi verzióiban, most is leolvashatók a képernyőről. Megjelenésük egységes: az adott parancs mellett kis téglalapban jelennek meg az Alt-al együtt lenyomandó vagy annak leütése után használható betűk. Ezeket a feliratokat vagy tippeket hívóbetűnek, angolul KeyTip-nek nevezzük.

Tipp: A menüszalaggal együtt kezeljük a Word címsávjának bal szélén elhelyezkedő Gyorselérési eszköztárat. Ez az eszköztár alapesetben mindössze a következő négy parancsot tartalmazza: Automatikus mentés, Mentés (Ctrl+S), Visszavonás (Ctrl+Z), Ismét (Ctrl+Y), amelyek sorban az Alt+1, Alt+2, Alt+3 és Alt+4 billentyűparancsokkal is elérhetők. Érintőképernyő vagy digitális tábla és toll használatakor ötödikként megjelenik az Érintéses/egérvezérléses mód gomb, amit az Alt+5 billentyűparanccsal aktiválhatunk. A Gyorselérési eszköztár kezelésével és személyre szabásával egy külön cikkben foglalkozunk.

A Gyorselérési eszköztár mellett külön billentyűparanccsal érhetjük el:

Ezeket az opciókat a menüszalaggal együtt kezelhetjük, mivel az Alt billentyű leütésére ezekhez is megjelennek a hívóbetűk.

1. Kezelési tippek

A menüszalag kezeléséhez fogadjuk meg az alábbi tanácsokat.

Álljunk meg egy szóra!
A rendelkezésre álló helyhez igazodó elrendezés nagyon kellemetlen tud lenni nem csak az egérrel, hanem a billentyűzettel dolgozó vak- és gyengénlátók számára is. A gondot csak fokozza a változó képernyőfelbontás, illetve ablakméret. Szélsőséges esetben akár egy teljes csoport is képes összezsugorodni egyetlen listagombbá, ami jelentősen megnehezíti a vizuális és a memorizált navigálást. Éppen ezért javasoljuk a szemünknek még kellemes és áttekinthető minél nagyobb felbontás (és képernyő) beállítását. Vak- és gyengénlátóként a Word indítását követően azonnal nagyítsuk az ablakát teljes képernyőméretre a Start+Fel nyílbillentyűvel!
Cikkeink mindig UHD (1920×1080 képpont) felbontású képernyőképeket tartalmaznak.

2. A táblázatok oszlopainak jelentése

A parancsokat és az elérésüket biztosító billentyűkombinációkat táblázatokban rögzítettük. A táblázatok oszlopainak jelentése a következő:

A táblázatokban a következőképpen jelöltük a billentyűparancsokat:

Tipp: A billentyűtippek többsége egy billentyűből áll, de ahogy bővül a menüszalag újabb és újabb parancsokkal, úgy találkozunk majd egyre több két betűből álló billentyűtippel.

3. A menüszalag-fülek billentyűparancsai

Az alábbi táblázatban felsoroltuk a Microsoft 365 Word összes füleslapját, és az azok elérését biztosító billentyűtippeket, amiket az 1. ábrán is bemutatunk. Az ún. fő lapok, a képernyőn mindig látható 10 lapfül a következő: Fájl, Kezdőlap, Beszúrás, Tervezés, Elrendezés, Hivatkozások, Levelezés, Véleményezés, Nézet és Súgó. Az összes többi fül helyzetérzékeny, vagyis csak akkor jelenik meg a menüszalagon, ha egy hozzá tartozó elemtípust kijelöltünk (pl. grafikus elem), vagy egy hozzá tartozó szolgáltatást aktiváltunk (blogbejegyzés), vagy rendelkezünk a megfelelő hardver eszközzel (pl. digitalizáló tábla és toll). Ezeket a lapfüleket a megjelenésük helyén és sorrendjében tüntettük fel a táblázatban. Felsoroltuk azokat a lapfüleket is, amelyek a magyar nyelvi változatban nem jelennek meg (mert például Magyarországon nem működő szolgáltatásokhoz kapcsolódnak), ezért nem jeleníthetők meg a menüszalagon, de a Word honosítása során lefordításra kerültek. A [kompatibilis üzemmód]-dal jelzett lapfülek a DOC kiterjesztésű dokumentumok szerkesztésekor jelennek meg a menüszalagon. Eltérés a Word 2016/2019-hez képest, hogy a Súgó lapfül után megjelenő ún. eszközlapok nem két sorban ~eszközök felirat alatt, színes füllel, hanem egy sorban, egymás mellett helyezkednek el. A nevük is megváltozott – a ~tervezés vagy a ~formátum szóval kiegészülve utalnak a kezelt elem típusára. Például a Diagrameszközök / Tervezés helyett a lapfül neve Diagramtervezés lett, vagy a Képeszközök / Formátum helyett a Formátum neve Képformátum lett. A lapfülekhez rendelt hívóbetűk nem változtak.

WordPress Responsive Table
1. ábra: A képernyőképen a Microsoft 365 Word alkalmazásablakának kijelölt menüszalagja látható a fő lapfülek hívóbetűivel. Jól láthatók a Gyorselérési eszköztár, a Keresés, a bejelentkezett felhasználó, a Megosztás és a Megjegyzések hívóbetűi is.
1. ábra: A képernyőképen a Microsoft 365 Word alkalmazásablakának kijelölt menüszalagja látható a fő lapfülek hívóbetűivel. Jól láthatók a Gyorselérési eszköztár, a Keresés, a bejelentkezett felhasználó, a Megosztás és a Megjegyzések hívóbetűi is.

4. Az Elrendezés fül billentyűparancsai

Az Elrendezés fül (Alt+P) 21 parancsa három csoportra oszlik (2. ábra)Oldalbeállítás, Bekezdés és Elrendezés. A következő csoportokban találunk gombot a jobb alsó sarokban: Oldalbeállítás (Alt+P, O) és Bekezdésbeállítások (Alt+P, D).

2. ábra: A képernyőképen az Elrendezés fül parancsainak hívóbetűi láthatók.
2. ábra: A képernyőképen az Elrendezés fül parancsainak hívóbetűi láthatók.
WordPress Responsive Table

5. Megjegyzésre érdemes billentyűparancsok

Az Elrendezés fül első két csoportjának parancsai az oldaljellemzők, valamint a bekezdések egyes beállításaira fókuszálnak, míg az Elrendezés csoport parancsaival a szövegbe illesztett grafikus elemek kezelésére nyílik lehetőségünk. Az Elrendezés csoport parancsai mind megtalálhatók a kijelölt grafikus elemhez tartozó eszközlap füleken, így nem biztos, hogy ennek a csoportnak a használatát fogjuk megszokni.

VÉGE.

Infopanel
Készült: 2021 augusztus 4.
Operációs rendszer: Windows 10 (21H1, 2105b19043)
Irodai programcsomag: Microsoft 365 Word v2107b14228.20204, Aktuális csatorna
Szint: kezdő, ECDL: M03/S6/1.2
Kategória: Szövegszerkesztés → Az alkalmazás használata → Hatékonyság növelése

Mennyire találtad hasznosnak ezt a cikket?

Válassz egy csillagot!

Szavazatszám: 0, Átlag: 0

Még nem szavazott senki! Legyél az első, aki értékeli ezt a bejegyzést!

Sajnálom, hogy ez a cikk nem volt hasznos számodra!

Segíts nekem, hogy jobb legyen ez a cikk!

Írd le, mit hiányolsz ebből a cikkből!

Email
Twitter
Facebook
Nyomtat