Frissítve: 2023 február 26.
Miről szól ez a cikk?
A Windows 11 telepítéséhez ma már nem DVD lemezt használunk, hanem USB pendrájvot. Ez annak köszönhető, hogy a mai számítógépek BIOS-a már képes USB eszközről operációs rendszert indítani.
A DVD lemezek helyett a telepítéshez szükséges fájlokhoz ma már ún. lemezképformátumú, ISO kiterjesztésű fájl formájában juthatsz hozzá. Igen ám, de a telepítés megkezdéséhez nem elegendő, ha az ISO lemezképfájl tartalmát felmásolod a pendrájvra – hogy mit kell tenned, azt mutatom be ebben a cikkben
ISO lemezképfájlból telepítési adathordozót, USB pendrájvot számos, többnyire ingyenes alkalmazással készíthetsz. Az egyik legismertebb a Rufus. Nagy előnye, hogy magyar nyelvű, valamint kis méretének köszönhetően egy alkalmazásfájlból áll, így telepítened sem kell. Használata egyszerű: indítását követően kiválasztod az előzetesen a számítógéphez csatlakoztatott pendrájvot, majd az ISO lemezképfájlt, végül a rendszerindítás típusát. Természetesen igényeidhez és tudásodhoz mérten egyéb paramétereket is beállíthatsz.
Tipp: A Windows 11 nagyon szigorú rendszerkövetelményekkel érkezett – például nem csak a CPU generációjával szemben fogalmaz meg követelményeket, hanem az alaplapon az ún. TPM 2.0-s platformmegbízhatósági modul meglétét is megköveteli. Nyilván számos olyan számítógép van forgalomban, amelyek – ezek kivételével – bőven megfelelnek a rendszerkövetelményeknek, de a hivatalos lemezképfájlokkal a telepítés meghiúsul. Természetesen nagyon hamar számos megoldás született a korlátozás feloldására. Így a Rufust is alkalmassá tette fejlesztője olyan telepítési adathordozó készítésére, amely a telepítés során eltekint ezen rendszerkövetelmények ellenőrzésétől.
Álljunk meg egy szóra!
A rendszerkövetelmények ellenőrzésének megkerüléséhez szükséges beállítások a rendszer mélyén bújnak meg, amelyek léte és használatuk módja ismert – a Rufus is ezeket a beállításokat módosítja. Az ebből eredő kockázatokért a Microsoft nem vállalja a felelősséget.
Az alábbiakban a legegyszerűbb lépéseket mutatom be, amikkel készíteni tudsz egy Windows 10 telepítéshez szükséges pendrájvot:
- Szerezd be a legfrissebb Rufust és Windows 11 ISO lemezképfájlt és helyezd azokat például a Letöltések mappába (1. ábra)!
- Csatlakoztasd a pendrájvot az egyik USB portba! A pendrájv kapacitása legalább 8GB legyen, mert a mai ISO lemezképfájlok legalább 4-5GB méretű tárhelyet igényelnek. A Rufus a pendrájv teljes tartalmát törölni fogja, amire természetesen figyelmeztetni fog. A biztonságos működéshez minden más alkalmazást zárj be! Előfordulhat, hogy egy-egy alkalmazás (víruskereső, felhőtárhely kliens) mindenféle okból ablakokat jelenít meg az USB eszköz csatlakoztatásakor, illetve a Rufus ügyködése közben, ezeket azonnal zárd be, mert blokkolhatják a Rufus működését!
- Indítsd el a Rufust! Ha a képernyőn megjelenik a Felhasználói fiókok felügyelete ablak, akkor hagyd jóvá az alkalmazás indítását!
- Előfordulhat, hogy a Rufus rákérdez a frissítésre – ha nem a legfrissebb verziót használod, vagy már régen néztél utána, van-e új verzió, akkor engedélyezd a frissítést! Annak lefutását követően a Rufus újraindul és a képernyőn megjelenik a program ablaka.
- Először ellenőrizd, hogy az Eszköz listában megjelenik-e a pendrájv! Ha nem, akkor válaszd ki a listáról (2. ábra)!
- Következik az ISO lemezképfájl kiválasztása: A rendszerindító (boot) kiválasztása szakaszban a KIVÁLASZTÁS gombbal keresd meg és válaszd ki az ISO lemezképfájlt (3. ábra)! A fájl megjelenik A rendszerindító (boot) kiválasztása kombinált listamezőben, egyúttal az ISO lemezképfájlban rögzített kötetcímkét is leolvashatod a Kötetcímke szerkesztőmezőben.
- Ellenőrizd, hogy a Kép opció kombinált listamezőben az Alapértelmezett Windows telepítés opció látható!
- Az utolsó lépés a Partíciós séma kiválasztása: ha régi számítógéped van hagyományos BIOS-szal, akkor az MBR opciót, a Célrendszer kombinált listamezőben pedig a BIOS (vagy UEFI CSM) opciót válaszd! Ha alaplapod UEFI BIOS-szal rendelkezik, akkor a GPT és az UEFI (nem CSM) a helyes választás (4. ábra). Arra ügyelj, hogy számos alaplapgyártó EUFI BIOS ellenére a BIOS beállításokban nem UEFI, hanem hagyományos BIOS partíciós sémát állít be. Ez ma már egyre ritkább, de sikertelen rendszerindításnál erre gyanakodj először!
- A többi beállítást hagyd érintetlenül! Indítsd el a folyamatot az INDÍTÁS gombbal!
- A képernyőn megjelenik a Windows User Experience ablak, amely öt beállítási lehetőséggel engedi személyre szabni a telepítési adathordozót (5. ábra). A Remove requirement for 4GB+ RAM, Secure Boot and TPM 2.0 jelölőnégyzettel a Windows 11 felsorolt rendszerkövetelményeinek ellenőrzését iktathatod ki – ezt mindenképpen jelöld be, ha számítógéped nem felel meg a rendszerkövetelményeknek! A Remove requirement for an online Microsoft account jelölőnégyzet bekapcsolásával helyi fiókkal is telepítheted a Windows 11-et, nem fogja kikényszeríteni tőled a Microsoft-fiókkal történő bejelentkezést – tapasztalatom szerint az újabb ISO lemezképfájlok már nem kényszerítik ki a Microsoft-fiók használatát. A Create a local account with username jelölőnégyzettel és szerkesztőmezővel előre megadhatod a helyi fiók felhasználónevét – a jelszóról a telepítés végeztével ne feledkezz meg! A Set regional options to the same values as this user’s jelölőnégyzettel a nyelvi beállításokat a rendszeredből kiolvastatva állíthatod be a települő rendszer nyelvi beállításait. Végül a Disable data collection (Skip privacy questions) jelölőnégyzettel a telepítés végeztével felugró adatgyűjtéssel kapcsolatos ablakokat és az anonim adatgyűjtést tilthatod le. Ha mindent beállítottál, akkor válaszd az OK gombot!
- A Rufus figyelmeztet (6. ábra), hogy a pendrájv teljes tartalma törölve lesz – válaszd az OK gombot!
- Várd meg, amíg a Rufus végez – a folyamatot az alul elhelyezett sávon követheted (7. ábra).
- A folyamat végét a KÉSZ felirat jelzi. Végül ellenőrizd a Fájlkezelőben az USB pendrájv tartalmát (8. ábra)!
VÉGE.
Infopanel
Készült: 2023 február 26.
Operációs rendszer: Windows 11 (22H2, 2209b22621).
Egyéb szoftverek: Rufus v3.21.1949.
Szint: haladó, ECDL modul/tanmenet: Számítógépes alapismeretek/S1.
Kategória: Számítógépes alapismeretek → Telepítés, üzembe helyezés.
Mennyire találtad hasznosnak ezt a cikket?
Válassz egy csillagot!
Szavazatszám: 2, Átlag: 4
Még nem szavazott senki! Legyél az első, aki értékeli ezt a bejegyzést!
Sajnálom, hogy ez a cikk nem volt hasznos számodra!
Segíts nekem, hogy jobb legyen ez a cikk!
Írd le, mit hiányolsz ebből a cikkből!