A DARABÜRES függvény (#198)

  Frissítve: 2021 november 1.

Miről szól ez a cikk?
A DARAB függvények ritkábban használt képviselője a DARABÜRES függvény. Nagyon egyszerűen használható Excel függvény, így gyorsan el is sajátíthatjuk használatát.

Tartalomjegyzék

A cikkben említett egyéb Excel függvények a következők: INDIREKT.

1. A DARABÜRES függvény bemutatása

A DARABÜRES függvény a statisztikai függvények közé tartozik. Feladata az argumentumlistában megadott cellatartomány(ok)ban található  üres cellák megszámlálása. Üres cellának számít a nulla hosszúságú, üres karakterlánc (=””) is, de a nulla nem.

A függvény szintaxisa a következő:

DARABÜRES(arg1[;arg2…])

ahol arg1 és arg2 az argumentumokat jelenti. A függvény legalább egy, legfeljebb 255 darab argumentum megadását várja. Argumentum lehet cellahivatkozás (A1), tartományhivatkozás (A1:C10), tartománynév (Osztály), tömb és képlet is, akár vegyesen is.

Fontos kihangsúlyoznunk, hogy argumentum csak hivatkozás lehet, tehát a fenti felsorolásban található tartománynév, tömb és képlet eredménye csak cella- vagy tartományhivatkozás lehet! Ha az argumentumként megadandó cella- vagy tartományhivatkozást számítás eredményeként akarjuk megadni, akkor használjuk az INDIREKT függvényt!

2. A DARABÜRES függvény alkalmazása

Nézzünk néhány példát:

=DARABÜRES(A1:A10)

=DARABÜRES(A10:B20;D10:E20)

=DARABÜRES(Adatok)

Az első példa egy tartományhivatkozást, a második két tartományhivatkozást és a harmadik egy tartománynevet tartalmaz. Ezek mind hivatkozások. Természetesen használhatjuk a többi hivatkozástípust, mint az abszolút, a vegyes, a munkalap, a külső és a strukturált hivatkozások.

3. Kérdések és válaszok

3.1. Mi a függvények angol nyelvű Excelben használható neve?

A DARABÜRES függvény neve COUNTBLANK, a szintaxis a következő:

=COUNTBLANK(arg1[;arg2…])

3.2. Hogyan használom ezt a függvényt egy összefüggő táblázat sorainak és oszlopainak kiszámítására?

Olvassuk el A DARAB és a DARAB2 függvény (#193) cikk Hogyan használom ezt a két függvényt egy összefüggő táblázat sorainak és oszlopainak kiszámítására? fejezetét! A fejezetben ismertetett eljárást a DARABÜRES függvénynél is alkalmazhatjuk.

3.3. A hiányzó adatok jelölése

Aki nem ismeri a #HIÁNYZIK hibaértéket és a HIÁNYZIK függvényt, az a hiányzó adatait üres cellával, vagy valamilyen más, megegyezésen alapuló értékkel helyettesíti. Ezt nem szabad, mert több függvény szolgáltathat hibás, nem várt, félrevezető eredményt, okozhat nehezen felderíthető hibát, illetve az ilyen adatsorok diagramon ábrázolása is félreérthető. Olvassuk el A # hibaértékek (#169) cikk 3. #HIÁNYZIK – hiányzó adat jelzése fejezetét, hogy megértsük, hogyan kell helyesen jelölni egy táblázatban a hiányzó adatot!

A DARABÜRES függvény a #HIÁNYZIK hibaértéket és a HIÁNYZIK függvény által visszaadott értéket adatnak tekinti, ahogy az az 1. ábra D:E oszlopaiban is látszik.

1. ábra: A táblázat 12. sorában láthatjuk, hogy a DARABÜRES függvény milyen eredményekkel tér vissza, ha a C:E oszlopokban megszámoltatjuk az üres cellákat. Látható, hogy a D4 cellában található üres sztring üres cellát eredményez, ahogy azt is, hogy a D7 és E6 cellákban a hiányzó adatokat tartalmazó cellák már nem számítanak üresnek, akárcsak az E4 cellában található nulla érték.
1. ábra: A táblázat 12. sorában láthatjuk, hogy a DARABÜRES függvény milyen eredményekkel tér vissza, ha a C:E oszlopokban megszámoltatjuk az üres cellákat. Látható, hogy a D4 cellában található üres sztring üres cellát eredményez, ahogy azt is, hogy a D7 és E6 cellákban a hiányzó adatokat tartalmazó cellák már nem számítanak üresnek, akárcsak az E4 cellában található nulla érték.

VÉGE.

Infopanel
Készült: 2020 április 21.
Operációs rendszer: Windows 10 (21H1, 2105b19043)
Irodai programcsomag: Microsoft 365 v2110b14527.20234, Aktuális csatorna
Szint: kezdő, ECDL: M04/S6/4.2.1
Kategória: Táblázatkezelés → Képletek és függvények → Függvények használata

Mennyire találtad hasznosnak ezt a cikket?

Válassz egy csillagot!

Szavazatszám: 0, Átlag: 0

Még nem szavazott senki! Legyél az első, aki értékeli ezt a bejegyzést!

Sajnálom, hogy ez a cikk nem volt hasznos számodra!

Segíts nekem, hogy jobb legyen ez a cikk!

Írd le, mit hiányolsz ebből a cikkből!

Email
Twitter
Facebook
Nyomtat