Frissítve: 2022 július 25.
Miről szól ez a cikk?
Ebben a látássérültek számára készült Microsoft Excel oktatóanyagban az ECDL Táblázatkezelés modulhoz kiadott Vizsgapéldatár 14. feladatát dolgozzuk fel a Windows 10 operációs rendszer és a Microsoft Office 2016 irodai alkalmazáscsomag aktuális kiadásának felhasználásával.
A vizsgafeladat megoldása során kizárólag a billentyűzetet használjuk.
Tartalomjegyzék
- Felhasznált források:
- A Táblázatkezelés modul tartalma az NJSzT oldalán.
- A 2019 február 1-től érvényes Táblázatkezelés Syllabus 6 (PDF fájl).
- A 2019 március 1-től érvényes ECDL Vizsgapéldatár Táblázatkezelés (PDF fájl).
- A feladatokhoz tartozó munkafüzetek tömörítvénye (ZIP fájl).
- A 14. feladatsor Egyszerű szöveg (*.txt) formátumban.
1. Előkészületek
Az ECDL Excel vizsgafeladat megoldása előtt a megjelölt források közül töltsük le szükség szerint az ECDL Vizsgapéldatár Táblázatkezelés 6.0 dokumentumot és a munkafájlokat – az előbbit nyissuk meg, az utóbbit pedig csomagoljuk ki célszerűen a Dokumentumok mappába. A vizsgapéldatár PDF dokumentum, amit a legtöbb internet böngésző képes megnyitni, de használhatjuk bármelyik PDF olvasó alkalmazást is, például az Adobe Acrobat Readert. Látássérült sorstársaink Egyszerű szöveg (*.txt) formátumban is letölthetik a feladatsort.
Tekintsük át a feladat elvégzéséhez szükséges ismereteket és a felhasznált függvényeket:
- A feladat elvégzéséhez szükséges ismeretek: abszolút hivatkozás, adatrögzítés, aktív cella áthelyezése, csatolt beillesztés, diagram készítés és formázás, exportálás PDF formátumban, Gyorselérési eszköztár, képlet sokszorosítása, képletkészítés, másolás kivágás és beillesztés, menüszalag kezelés, munkafüzet megnyitása és mentése más néven, munkalap kezelése, nyomtatás, nyomtatási terület kijelölése, oldalbeállítás, oszlopok és sorok kezelése, táblázat formázás, tartományok kijelölése.
- A feladat során alkalmazandó függvények: ÁTLAG, SZORZATÖSSZEG, SZUM.
A feladat végrehajtása előtt, közben és után vessük össze munkánkat az alábbi ábrák tartalmával, amelyeken egy-egy szakasz (elkészült táblázat, diagram, export stb.) állapotát tekinthetjük meg.
2. A vizsgafeladat megoldása
Egy javaslat a végrehajtás menetére a billentyűzet használatával (65 lépés):
- Indítsuk el az Excel alkalmazást egy új, üres munkafüzetet készítve!
- Nyomjuk le az F12 funkcióbillentyűt a Mentés másként párbeszédablak megjelenítéséhez!
- Gépeljük be a Fájlnév (Alt+N) kombinált szerkesztőmezőbe a nevünket, majd mentsük el a munkafüzetet a Mentés (Alt+S) gombot választva!
- Első feladatunk egy táblázat létrehozása. A feladatsorhoz mellékelt képen a képletekkel kiszámolandó eredmények is látszanak, ezeket értelemszerűen kihagyjuk a táblázat készítésekor. Lássunk munkához!
- Gépeljük be a B1 cellába a következő feliratot: egységár
- A C1:G1 tartomány celláiba gépeljük be a hét első öt napjának nevét hétfőtől péntekig!
- Gépeljük be a H1 cellába a következő címkét: összesen
- Gépeljük be az I1 cellába a következő címkét: átlag
- Gépeljük be a J1 cellába a következő címkét: összbevétel
- Az A2:A5 tartomány celláiba gépeljük be a következő termékeket: kifli, zsemle, poharas tej és poharas kakaó
- Gépeljük be az A7 cellába a következő címkét: Forgalom
- Gépeljük be a B2:G2 tartomány celláiba a következő számokat: 12, 50, 75, 71, 90, 40
- Gépeljük be a B3:G3 tartomány celláiba a következő számokat: 13, 50, 60, 50, 65, 20
- Gépeljük be a B4:G4 tartomány celláiba a következő számokat: 40, 24, 30, 39, 24, 0
- Gépeljük be a B5:G5 tartomány celláiba a következő számokat: 45, 62, 50, 45, 50, 10
- Az elkészített táblázat négy péktermék (A oszlop) egységárát (B oszlop) és egy hét munkanapjain (C:G oszlopok) eladott mennyiségeit (C2:G5) tartalmazza.
- A H2:H5 tartomány celláiban a négy termék eladott mennyiségeinek összegét kell megjelenítenünk a megfelelő függvény felhasználásával. Például a H2 cellában a C2:G2 cellák tartalmát kell összegeznünk, amihez a SZUM függvényt fogjuk felhasználni. A H2 cellába szánt képlet a következő: =SZUM(C2:G2)
- Üssük le az F5 funkcióbillentyűt, majd a képernyőn megjelenő Ugrás párbeszédablak Hivatkozás szerkesztőmezőjébe gépeljük be a H2:H5 tartományhivatkozást, végül üssük le az Enter billentyűt!
Tipp: Az F5 funkcióbillentyűt nem csak egy adott cellára ugrásra, hanem cellák, tartományok, teljes sor, sorok, oszlop, illetve oszlopok kijelölésére is használhatjuk, akár vegyesen is. Tartomány kijelöléséhez a tartományhivatkozást, több tartomány kijelöléséhez azok pontosvesszővel elválasztott hivatkozásait, sornál csak a sorszámot, soroknál a sorokat, oszlopnál az oszlop betűjelét, oszlopoknál a betűjelekből képzett tartományhivatkozást kell megadnunk, például A1:C3 vagy A1:C3;E20:E22 vagy 5:5 vagy 5:10 vagy B:B vagy B:N.
- A tartomány H2 cellájába gépeljük be az =SZUM(C2:G2) képletet, majd üssük le a Ctrl+Enter billentyűkombinációt! A tartomány minden cellájában megjelenik a képlet a megfelelő hivatkozásokkal.
Tipp: A Ctrl+Enter az Excel egyik leghasznosabb billentyűparancsa. Alkalmazásával az előzetesen kijelölt tartomány aktív cellájába begépelt tartalmat másolhatjuk át a tartomány többi cellájába. Ha a begépelt tartalom egy képlet, akkor az Excel az abban található (relatív, abszolút és vegyes) hivatkozástípusokat figyelembe véve végzi el a másolást. Ezzel helyettesíthetjük a kitöltést vagy más sokszorosításra használt módszert.
Persze, előfordulhat, hogy elrontjuk a képletet, vagy más okból szerkeszteni akarjuk azt. Ilyenkor jelöljük ki ismét a tartományt, nyomjuk le az F2 funkcióbillentyűt az aktív cella szerkesztéséhez, végezzük el a javítást, végül üssük le a Ctrl+Enter billentyűkombinációt!
- Az I oszlopban az átlagot kell kiszámolnunk mind a négy termékre. Képletünk hasonlít a H2 cellában használtra, csak a SZUM helyett az ÁTLAG függvényt fogjuk alkalmazni: =ÁTLAG(C2:G2)
- Jelöljük ki az F5 funkcióbillentyű segítségével az I2:I5 tartományt!
- Az I2 cellába gépeljük be az =ÁTLAG(C2:G2) képletet, majd üssük le a Ctrl+Enter billentyűkombinációt!
- A J oszlopban az összbevételt kell kiszámolnunk az egységár (B) oszlop értékeinek felhasználásával. Az összbevételt az egységár (B oszlop) és az eladott termékek összegének (H oszlop) szorzatával tudjuk kiszámolni. A J2 cellában a képlet így fog kinézni: =B2*H2
- Jelöljük ki az F5 funkcióbillentyű segítségével a J2:J5 tartományt!
- A J2 cellába gépeljük be az =B2*H2 képletet, majd üssük le a Ctrl+Enter billentyűkombinációt!
- A C7:G7 tartományban a napi bevételeket kell kiszámolnunk. Ehhez össze kell szoroznunk mind a négy termék aznap eladott darabszámát a termék egységárával, majd össze kell adnunk a négy szorzat eredményét (szorzatok összege). Hétfő esetében a C7 cellába kerülő képlet a következő lesz: =$B$2*C2+$B$3*C3+$B$4*C4+$B$5*C5. Mivel a képletet át fogjuk másolni a D7:G7 tartomány celláiba, az egységár oszlopra abszolút hivatkozással kell hivatkoznunk.
Tipp: A pontosság kedvéért jegyezzük meg, hogy elegendő lenne a vegyes hivatkozás, vagyis a $B2, $B3 stb. használata, mivel a képlet jobbra másolása során a sor nem, csak az oszlop változik.
- Jelöljük ki az F5 funkcióbillentyű segítségével a C7:G7 tartományt!
- Gépeljük be a C7 cellába az =$B$2*C2+$B$3*C3+$B$4*C4+$B$5*C5 képletet, majd üssük le a Ctrl+Enter billentyűkombinációt!
Tipp: Az elegáns megoldás a SZORZATÖSSZEG függvény használata lett volna. Ennek a függvénynek a használata kikerülhetetlen, ha a táblázat sok-sok terméket tartalmaz. Ha a SZORZATÖSSZEG függvényt akarjuk használni, akkor a C7 cellába a következő képletet gépeljük: =SZORZATÖSSZEG($B$2:$B$5;C2:C5). Az egységárakat tartalmazó tartományra szintén abszolút hivatkozással hivatkozunk, míg a második argumentum a hétfői eladásokat tartalmazó tartomány. A SZORZATÖSSZEG nem tesz mást, mint hogy sorról sorra haladva összeszorozza az egymás melletti cellák tartalmát, és képezi ezek összegét, ahogy arra a függvény neve is utal: szorzatok összege.
- Következik a táblázat minden cellájának vékony kerettel ellátása. Jelöljük ki az A1:J7 tartományt!
- Adjuk ki a Kezdőlap / Szegélyek / Minden szegély (Alt+Ő, GS, M) parancsot!
- Jelöljük ki az A1:J1 tartományt, amelynek vastag alsó szegélyt kell beállítanunk.
- Adjuk ki a Kezdőlap / Szegélyek / Vastag alsó szegély (Alt+Ő, GS, G) parancsot!
- Az oszlopcímkék középre zárásához jelöljük ki a B1:J1 tartományt!
- A középre igazításhoz adjuk ki a Kezdőlap / Középre vízszintesen igazítás (Alt+Ő, KZ) parancsot!
- Az F5 funkcióbillentyűvel jelöljük ki a következő két tartományt: H2:J5;C7:G7
- Üssük le a Ctrl+I billentyűkombinációt a dőlt stílus beállításához!
Tipp: A következő billentyűkombinációkat használhatjuk az elemi stílusok beállítására vagy kikapcsolására: félkövér Ctrl+B vagy Ctrl+2, dőlt Ctrl+I vagy Ctrl+3, aláhúzott Ctrl+U vagy Ctrl+4, áthúzás Ctrl+5.
- Az egységárak formázásához jelöljük ki a B2:B5 tartományt, majd üssük le a Ctrl+Shift+4 billentyűkombinációt!
Tipp: Néhány Számformátumot a következő billentyűkombinációkkal tudunk gyorsan és kényelmesen alkalmazni: Ctrl+Shift+1 – formázás Egyéni Számformátumra két tizedesjeggyel és ezres tagolással, Ctrl+Shift+2 – formázás Egyéni Számformátumra a cellában található egynél kisebb tizedes törtet tartalmazó érték óra:perc formátumra alakításával, Ctrl+Shift+3 – formázás Egyéni Számformátumra a cellában található érték nn.hhh.éé formátumra alakításával, Ctrl+Shift+4 – formázás Pénznem Számformátumra két tizedesjeggyel és ezres tagolással (negatív érték esetén piros betűszínnel), Ctrl+Shift+5 – formázás Százalék Számformátumra tizedesjegyek nélkül egészre kerekítéssel.
- Mivel a feladatsorban feltüntetett táblázat átlag oszlopai egészre kerekítettek, tegyünk mi is így: jelöljük ki az I2:I5 tartományt, és csökkentsük nullára a tizedeshelyek számát a Kezdőlap / Tizedeshelyek csökkentése (Alt+Ő, 9) paranccsal!
- A nyolcadik feladat azt kéri, hogy az A8 cellába gépeljük be, hogyan rejtenénk el a Gyorselérési eszköztárat az Excel címsorának bal széléről. A lakonikus egyszerűségű válasz a sehogy lenne, de írjuk be a következőt: Az Excel jelenlegi verziója nem támogatja a Gyorselérési eszköztár kikapcsolását. A kész táblázatot láthatjuk az 1. ábrán.
- Csoportosított oszlopdiagramot kell készítenünk egy új diagramlapra a poharas kakaó napi értékesítési mennyiségeit ábrázolva. Mivel a hét napjait, illetve a poharas kakaó eladásai adatait tartalmazó cellák nem szomszédosak, egyben nem, csak két külön tartományban tudjuk kijelölni a szükséges cellákat: jelöljük ki az F5 funkcióbillentyű segítségével az A1:G1;A5:G5 tartományokat!
Tipp: Amikor a diagramon megjelenítendő értékek körét meghatározzuk, át kell gondolnunk, mely tartományt kell kijelölnünk a diagram létrehozása előtt. Többnyire nem csak az értékeket, hanem az oszlopok, illetve sorok címkéit is láttatni akarjuk a diagramon, így ezeket is ki kell jelölnünk. Egyszerű esetben ez általában a teljes táblázat kijelölését jelenti.
Igen ám, de mi a helyzet akkor, mint a mostani feladatban is, ha ki kell hagynunk egy vagy több sort és/vagy oszlopot – ebben a feladatban az első három termék sorait.
A megoldás, hogy csak az ábrázolni kívánt cellákat jelöljük ki, például az F5 funkcióbillentyű segítségével ügyelve arra, hogy a megadott tartományhivatkozások egy folytonos téglalap alakú területet adjanak eredményül. Így kellett tennünk a mostani feladatban is, kijelölve az A1:G1;A5:G5 tartományokat. Ha figyelmen kívül hagyjuk a kihagyott területeket, akkor láthatjuk, hogy a kijelölt részek egy folytonos téglalapot mintáznak.
- Adjuk ki a Beszúrás / Oszlop- és sávdiagram beszúrása (Alt+E, Ú) parancsot, majd üssük le az Enter vagy a Szóköz billentyűt a Csoportosított oszlop kiválasztásához! A munkalap látható területének közepén megjelenik a kijelölt diagram.
Tipp: A diagram beillesztését követően annak szerkesztéséhez kapunk egy Diagrameszközök / Diagramtervezés (Alt+JC) és egy Diagrameszközök / Formátum (Alt+JZ) nevű menüszalag fület. Természetesen rendelkezésünkre áll a Shift+F10-el elérhető helyi menü is.
Álljunk meg egy szóra!
A kép, és más grafikus elem, mint például a diagram, úgynevezett lebegő objektumként a munkalap cellái felett, azokat eltakarva helyezkedik el. Egy lebegő objektumot úgy tudunk kijelölni, illetve több objektum esetén közülük választani, ha kiadjuk a Kezdőlap / Keresés és kijelölés / Objektumok kijelölése (Alt+Ő, ÖE, O) parancsot. Az Excel kijelöltté teszi az első objektumot, majd a Tab és Shift+Tab billentyűkombinációkkal ránk bízza a kezelni kívánt objektum kijelölését. A munkalap celláihoz az Esc billentyű leütésével térhetünk vissza.
- Helyezzük át a diagramot egy új diagramlapra a Diagramtervezés / Diagram áthelyezése (Alt+JC, I) parancsot kiadva!
- A képernyőn megjelenő Diagram áthelyezése párbeszédablakban a fókusz az Objektum itt választógombon áll. A Fel nyílbillentyűvel válasszuk ki az Új munkalap választógombot, majd üssük le az Enter billentyűt! A diagram átkerül a Diagram1 diagramlapra, amely a Munka1 munkalap előtt, attól balra jön létre.
- Válasszuk ki a Diagramtervezés / Diagram-összetevő hozzáadása / Diagramcím / A diagram felett (Alt+JC, D, C, A) parancsot! Ezzel a címet a diagram fölé, középre helyezzük, egyben kijelöltté tesszük azt a szerkesztéshez.
- Nyomjuk le az F2 funkcióbillentyűt, az így aktivált Szerkesztőlécbe gépeljük be Kakaó címet, majd üssük le az Enter billentyűt!
- A y tengely db feliratának elhelyezéséhez adjuk ki a Tervezés / Diagram-összetevő hozzáadása / Tengelycímek / Elsődleges függőleges (Alt+JV, D, M, E) parancsot! Az y tengely mellett megjelenik a Tengelycím felirat.
- Nyomjuk le az F2 funkcióbillentyűt, az így aktivált Szerkesztőlécbe gépeljük be db címkét, majd üssük le az Enter billentyűt!
- Az általunk készített diagram nem tartalmaz jelmagyarázatot, de ha mégis, akkor a Tervezés / Diagram-összetevő hozzáadása / Jelmagyarázat / Nincs (Alt+JV, D, J, N) paranccsal kapcsolhatjuk ki. Látássérültként úgy tudunk meggyőződni a jelmagyarázat létéről vagy hiányáról, hogy a Formátum / Diagramelemek (Alt+JZ, I) paranccsal megnézzük a Diagramelemek kombinált szerkesztőmező listájának tartalmát. Ha nincs benne a Jelmagyarázat, akkor diagramunk nem tartalmazza ezt az elemet. A kész diagramot mutatja a 2. ábra.
- A következő feladatban az A1:B5 tartományról kell csatolt másolatot készítenünk egy új munkalap C1 cellájába. Jelöljük ki az A1:B5 tartományt, majd a Ctrl+C billentyűkombinációval készítsünk róla másolatot a Vágólapra!
- Készítsünk egy új munkalapot a Shift+F11 billentyűkombinációval vagy adjuk ki a Kezdőlap / Beszúrás / Munkalap (Alt+Ő, BB, B) parancsot! A Munka2 munkalap a Munka1 munkalap előtt, attól balra jön létre.
- Helyezzük az aktív cellát a C1 cellára!
- Adjuk ki a Kezdőlap / Beillesztés / Csatolt beillesztés (Alt+Ő, V, A) parancsot! A művelet eredményeként megkapjuk a Vágólap tartalmát, de az állandó értékek helyett a Munka1 munkalap megfelelő cellájára mutató hivatkozásokat találunk. A csatolt beillesztés előnye, hogy az eredeti táblázatban végrehajtott módosítások azonnal megjelennek a Munka2 táblázatában. A csatolt táblázatot láthatjuk a 3. ábrán.
- Lépjünk vissza a Munka1 munkalapra a Ctrl+PageDown billentyűkombinációval!
- Jelöljük ki az A1:J8 tartományt!
- Jelöljük ki nyomtatási területnek a kijelölt tartományt a Lapelrendezés / Nyomtatási terület / Nyomtatási terület kijelölése (Alt+P, I, K) paranccsal!
- Készítsünk egy oldalszámozást tartalmazó fejlécet és állítsunk be fekvő tájolást a Lapelrendezés / Oldalbeállítás (Alt+P, O) paranccsal!
- Az Oldal fülön válasszuk ki a Fekvő Tájolást (Alt+F), a Nagyítás részben a Legyen választógombot (Alt+N)!
- A Ctrl+Tab billentyűkombinációval lépjünk át az Élőfej és élőláb fülre!
- A Tab billentyűvel lépjünk az Élőfej kombinált listamezőre!
- Gördítsük le és válasszuk ki az 1. oldal opciót!
- Üssük le az Enter billentyűt az Oldalbeállítás ablakból való kilépéshez!
Álljunk meg egy szóra!
A papírtakarékosság jegyében, valamint az eltérő nyomtatási környezetek miatt mi a gyakorlatok során a nyomtatási kéréseket PDF exporttal helyettesítjük, természetesen az esetlegesen előírt oldalbeállításokkal. Aki továbbra is nyomtatni akar, az a Ctrl+P-vel indíthatja a Fájl / Nyomtatás parancsot (Alt+F, P).
- Adjuk ki a Fájl / Exportálás parancsot, és keressük meg a PDF/XPS létrehozása (Alt+F, E, A) gombot!
- A képernyőn megjelenik a Közzététel PDF vagy XPS formátumban párbeszédablak, amelynek Fájlnév kombinált szerkesztőmezőjében látjuk a munkafüzet nevét, amit el is fogadhatunk: mentsünk a Közzététel (Alt+K) gombot választva!
Tipp: Az operációs rendszer és az Excel korábbi használatától függően vagy azonnal megjelenik a tartalom az alapértelmezett PDF olvasó alkalmazásban, vagy előtte rákérdez a Windows, hogy melyik alkalmazással akarjuk azt megnyitni. Utóbbi esetben – ha más PDF olvasó alkalmazás nincs telepítve –, a Microsoft Edge böngészőt kínálja fel, amit egy Enter leütéssel el is fogadhatunk.
- Ha számítógépünkön van PDF kezelő alkalmazás vagy böngésző, akkor azt az Excel megpróbálja elindítani és megjeleníteni a fájl tartalmát (4. ábra).
- A feladattal végeztünk, mentsünk és zárjunk be minden fájlt és alkalmazást!
A feladat megoldása során 2 db fájlt hoztunk létre: egy Excel munkafüzetet kettő munkalappal és egy diagramlappal, valamint egy PDF dokumentumot (5. ábra).
VÉGE.
Infopanel
Készült: 2020 május 17.
Operációs rendszer: Windows 10 (21H2, 2111b19044)
Irodai programcsomag: Microsoft Office 2016 v2206b15330.20266, Aktuális csatorna
Szint: kezdő, ECDL modul/tanmenet: Táblázatkezelés/S6
Kategória: ECDL → Táblázatkezelés → Vizsgafeladatok
Mennyire találtad hasznosnak ezt a cikket?
Válassz egy csillagot!
Szavazatszám: 0, Átlag: 0
Még nem szavazott senki! Legyél az első, aki értékeli ezt a bejegyzést!
Sajnálom, hogy ez a cikk nem volt hasznos számodra!
Segíts nekem, hogy jobb legyen ez a cikk!
Írd le, mit hiányolsz ebből a cikkből!