Billentyű-kiosztás, billentyűszám, NumPad és TKL (#4)

 Frissítve: 2020 május 14.

Miről szól ez a cikk?
Ebben a cikkben a címben feltüntetett fogalmakkal foguk megismerkedni.
A billentyű-kiosztás a nemzeti billentyűzetek, míg a billentyűszám a speciális funkciókkal bíró billentyűk megjelenésének hozadéka.
A TKL rövidítés pedig a numerikus billentyűzet hiányát jelzi.
Lássuk a részleteket!

Tartalomjegyzék

Ahogy korábban írtuk, a billentyűzetet számos tulajdonságával jellemezhetjük, csoportosíthatjuk. Most újabbakkal fogunk megismerkedni.

1. Billentyű-kiosztás és a billentyűk felirata

Billentyű-kiosztás vagy beviteli mód alatt azt értjük, hogy a billentyűzettel mely nyelv ábécéjének jeleit tudjuk gépelni, illetve a beviteli módtól függetlenül, mely nyelv jeleinek feliratai találhatók meg az egyes billentyűkön.

Kaphatók tehát angol, magyar stb. feliratú, vagyis kiosztású billentyűzetek. A nyelv jelei, karakterei többféle módon, stílusban, színben kerülhetnek a billentyűkre. Ebben a fejezetben ezt a témát fogjuk körüljárni.

Álljunk meg egy szóra!
Az, hogy milyen kiosztású a billentyűzetünk, mely nyelv jeleinek feliratai található meg a billentyűkön, az nem azt jelenti, hogy az operációs rendszerben, az alkalmazásokban azonnal képesek leszünk az adott nyelven gépelni.
Ehhez az operációs rendszer nyelvének, nyelvi beállításainak célszerű összhangban lennie a billentyűzet kiosztásával, amiről a felhasználónak kell gondoskodnia – tulajdonképpen egy kiválasztott nyelvű operációs rendszerhez veszünk nyelvben hozzá passzoló kiosztású billentyűzetet.
A mai operációs rendszerek alapvető képessége, hogy a billentyűzeten feltüntetett kiosztástól függetlenül újabb nyelveket, úgynevezett virtuális kiosztásokat állítsunk be. Az egyes kiosztások között váltani tudunk, például egy többnyelvű szöveget gépelve.

A latin betűket és arab számokat használó nyelvek billentyűzeteinek kiosztása nagyrészt igazodik az angol QWERTY billentyűzet-kiosztáshoz, így a magyar piacra szánt billentyűzeteké is. A magyar ékezetes betűk például az Enter környékére kerültek. Kivétel az „Í” betű, amely talán kissé szerencsétlen módon a bal alsó sarokba, az „Y” mellé került. Egy másik jellemző eltérés az „Y” és a „Z” cseréje. Ez az elrendezés nálunk is hagyomány, hiszen a magyar kiosztású írógépeken is hasonló elrendezést használtak (QWERTZ kiosztás).

Tipp: A billentyűzet, mint bemeneti periféria, nem közli a számítógép felé, milyen „nyelvű”. A billentyűzet minden billentyűleütésre mindössze egy-egy bináris kódot küld a számítógép és az operációs rendszer felé, amelynek feladata annak értelmezése, vagyis hogy az adott kód éppen milyen jelnek felel meg az operációs rendszer által kezelt eszközökön (képernyőn, nyomtatón stb.).

A fentiekből következik, hogy tulajdonképpen mindegy, hogy a billentyűkön milyen felirat van. Természetesen a gyártók az adott ország nyelvéhez igazodó jelekkel hozzák forgalomba a billentyűzeteket. Ez azonban nem mindig volt így – amíg nem terjedtek el a nemzeti nyelven kommunikáló operációs rendszerek, addig jórészt az egész világon az angol kiosztású QWERTY billentyűzeteket használták. Ezen a problémán kezdetben úgy léptek túl az egyes nemzetek, hogy a billentyűkre ragasztható matricákat hoztak forgalomba. Ennek nálunk is nagy piaca volt a 1990-es évek elején. Ilyen matricákat ma is kaphatunk.

Tipp: Gyakori eset, amikor valaki külföldről kap vagy szerez be hordozható számítógépet, amelynek a billentyűzet-kiosztása nem magyar. Előfordul az is, hogy speciális kialakítású, egy támogatott felhasználói réteg számára kerül forgalomba itthon, csak angol kiosztással, egy nemzetközi piacra szánt billentyűzet. Ezekben az esetekben segíthetnek ma is a betűmatricák.

A feliratok tehát a gyártáskor kerülnek a billentyűkre – nyomtatva, vagy gravírozással a felületbe égetve, majd festve, vagy a belső LED-es világítással rendelkezőknél átlátszóvá téve a felületet maratással. A felhasználó utólag matricázással módosíthat a feliratokon. Ez nyilván egyeseket nem elégített ki, így a változtatható felirat iránti igény életre hívott olyan billentyűzeteket, amelyek billentyűin felirat helyett apró (LCD, LED, OLED) kijelzők találhatók. Ezzel lehetővé vált, hogy a mellékelt szoftver segítségével a felhasználó bármilyen (színű, stílusú) feliratot hozzárendelhessen az egyes billentyűkhöz, akár azt is elérve, hogy többnyelvű gépeléskor automatikusan megváltozzanak a feliratok.

Visszatérve a nyomtatott feliratra, a billentyűzetház színétől és/vagy a tervezők szándékaitól függően a jelek sokféle betűstílusban és színben kerülhetnek a billentyűkre. Tipikus az ún. talpatlan, sans serif stílusú betűkészletek alkalmazása, amelyek lehetnek vékony, dőlt, vagy félkövér szedésűek. A színek terén jellemző az inverz szín alkalmazása, például feketén fehér felirat vagy fordítva, vagy egyes billentyűk kiemelése eltérő színű felirattal.

Legyen elvárás részünkről az AltGr billentyűvel elérhető jelek feltüntetése a billentyűkön. Egyes gyártók ugyanis elhagyják ezeket, míg a többség a billentyűk jobb alsó sarkában kisebb betűmérettel jeleníti meg azokat. Ezen jelek között számos igen gyakran használt a mindennapokban, gondoljunk csak az elektronikus levelezésnél használt @ jelre vagy a pontosvesszőre!

Hordozható számítógépek billentyűin találkozhatunk olyan speciális jelekkel is, amelyekkel a számítógép egyes beállításainak módosíthatóságát jelzik. Ezen funkciók eléréséhez egy, többnyire kék színű Fn (function) feliratú módosító billentyűt kapunk, amelynek elhelyezése is változó. Az Fn-el együtt például állíthatunk a képernyő fényerején, a hangszóró hangerején, aktiválhatjuk az alvó állapotot, be, illetve kikapcsolhatjuk a WiFi vagy a Bluetooth kapcsolatot.

2. A billentyűk száma

A billentyűzet-kiosztás mellett külön szólnunk kell a billentyűk számáról is, amelyet az előző fejezetben leírtak befolyásolnak. Az első IBM PC/XT-k billentyűzete 83 gombból állt, az IBM PC/AT már 84 darab, az angol, szabványos elrendezésű QWERTY billentyűzet 101 darab gombot tartalmazott. A nemzeti jeleket tartalmazó, a Start, menü, multimédiás, játékos célú és egyéb speciális billentyűk terjedésével a billentyűk száma folyamatosan nőtt, akár 130 fölé. Ma már a billentyűk számára csak akkor kell figyelnünk vásárláskor, ha speciális igényeink vannak. A szabványos magyar kiosztású QWERTZ billentyűzetek minden szükséges jelet, billentyűt tartalmaznak a mindennapi munkához.

Számoljuk össze egy ilyen billentyűzeten a billentyűket!

WordPress Responsive Table

Tehát, egy normál, magyar kiosztású QWERTZ billentyűzet billentyűinek száma 103. Ezt a számot növelik a makró-, az Fn, a multimédia és az egyéb speciális billentyűk, kezelőszervek.

3. A NumPad elhagyása, a tenkeyless billentyűzetek

A billentyűzetház méretét, így a billentyűk számát meghatározza a numerikus billentyűzet (NumPad) megléte vagy elhagyása. Az első billentyűzetek még nem tartalmazták ezt a szigetet, később azonban egyre több billentyűzet része lett a készülékház jobb szélén elhelyezkedő számbillentyűzet, nagy örömöt okozva a sok számmal dolgozó felhasználóknak. Ugyanakkor a hordozható számítógépeken a kijelző méretének lett függvénye, hogy maradt-e hely a numerikus billentyűk számára.

A NumPad billentyűinek elrendezése a számológépekével (calculator) egyezik meg, így alkalmazkodva az azokhoz szokott felhasználói réteghez.

A 2010-es évektől a speciális célra vagy rétegnek készült billentyűzeteken a gyártó szándékaitól függően ismét trend lett szándékosan elhagyni ezt a szigetet. Ezeket, a numerikus billentyűzet nélküli klaviatúrákat nevezzük tenkeyless, rövidítve TKL billentyűzeteknek.

Tipp: A tenkeyless elnevezés nyilván a ten key angol kifejezés összevont, fosztóképzős változata. Az elnevezés eredetéről egy másik cikkben olvashatunk.

VÉGE.

Infopanel
Készült: 2019 augusztus 18.
Szint: kezdő, ECDL: M01/S1/1.2.3
Kategória: Számítógépes alapismeretek → Számítógépek és eszközök → Hardver → Billentyűzet

Mennyire találtad hasznosnak ezt a cikket?

Válassz egy csillagot!

Szavazatszám: 1, Átlag: 5

Még nem szavazott senki! Legyél az első, aki értékeli ezt a bejegyzést!

Sajnálom, hogy ez a cikk nem volt hasznos számodra!

Segíts nekem, hogy jobb legyen ez a cikk!

Írd le, mit hiányolsz ebből a cikkből!

Email
Twitter
Facebook
Nyomtat