A QWERTZ billentyűzet-kiosztás (#9)

 Frissítve: 2020 május 14.

Miről szól ez a cikk?
Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk a QWERTZ billentyűzet billentyűit, azok használatát.

Tartalomjegyzék

1. Az alfanumerikus blokk billentyűi

Mielőtt gépelni kezdünk, foglaljuk össze néhány különleges billentyű jelentését és ismerkedjünk meg használatukkal! Kezdjük az alfanumerikus szigettel! Ha korábban használtunk írógépet, akkor sok billentyű szerepét, használatát már ismerjük.

Tipp: Hogy miért lett a neve AltGr (a Gr az angol grey (szürke) szó rövidítése)? Mert kezdetben minden billentyűzet bézs (vaj)színű, a vezérlőbillentyűk színe pedig szürke volt. Mivel az Alt is szürke színű volt, no meg közben a billentyűzetek színesedni kezdtek, nevet kellett adni a gyereknek. Adta magát az AltGr rövidítés.

2. A kurzorvezérlő vagy nyílbillentyűk

Az alfanumerikus és a numerikus blokk között foglal helyet a négy darab, felfordított T betűhöz hasonlító elrendezésű nyílbillentyű. A billentyűkön elhelyezett nyilak mutatják, hogy a kívánt irányú elmozduláshoz melyiket kell leütnünk. Természetesen az adott alkalmazástól függ, hogy reagál-e egy nyílbillentyű lenyomására.

Tipp: Az első otthoni, játékra is használható számítógépeken a játéktérben való mozgáshoz a nyílbillentyűket használtuk, illetve használjuk ma is.
Elhelyezkedésükből fakadóan használatuk sokaknak kényelmetlen volt, hiszen egy jobbkezes játékos az ügyetlenebb bal kezével kényszerült kezelni a játékban használható többi billentyűkombinációt. Ehelyett szokássá vált, és kvázi szabvány lett a WASD billentyűket használni a nyílbillentyűk helyett a bal kéz gyűrűs, középső és mutatóujjaival, és a többi billentyűkombinációt az ügyesebb jobb kézzel. Ezért látjuk sok, játékosoknak szánt billentyűzeten a WASD billentyűket kiemelve.

3. A szerkesztőbillentyűk

A hat darab szerkesztőbillentyűt a nyílbillentyűk felett találjuk. Eredeti elrendezésük szerint egymás mellett három párt alkotnak a funkciójukban összetartozó billentyűpárosok.

Ezeket a billentyűket elsősorban szövegszerkesztő alkalmazásokban, illetve szöveg szerkesztését biztosító képernyőelemekben használjuk. Az alábbiakban összefoglaltuk az egyes billentyűk leggyakoribb funkcióját.

Tipp: A számítógépek terjedésének kezdetén, az írógép használatát ismerő felhasználókat nagy elégedettség töltötte el a szövegszerkesztő alkalmazások beszúró üzemmódja. Ebben az üzemmódban ugyanis meglévő szöveg közé helyezve a kurzort lehetett a szövegen javítani, módosítani. Az írógépek ugyanis, működési elvük következtében, nem rendelkezhettek ezzel a lehetőséggel.

4. Egyéb vezérlőbillentyűk

5. A NumPad, avagy a T vagy ten key

Bár a numerikus billentyűzet léte és benne a billentyűk elrendezése nem mai találmány, a NumPad nem volt mindig a számítógépes billentyűzetek része.

Az eszköz a múlt század elejéről származik, amikor 1911-ben piacra kerültek az első mechanikus összeadógépek, amelyeken már a maihoz hasonlóan helyezkedtek el a billentyűk. Ezek az eszközök annyira jól sikerültek és annyira bevált a használatuk, hogy az egész világon elterjedt maga az eszköz és ez a fajta elrendezés, akárcsak korábban az írógépek és a QWERTY billentyű-kiosztás. No, meg népszerűsége miatt arra sem kellett sokat várni, hogy kiegészítsék vele a számítógépes billentyűzeteket.

Honnan ered a T key vagy ten key (ejtsd: tenki) elnevezés? A korai összeadógépek a számbillentyűk mellett nem egy egyenlőségjelet, hanem egy T betűt tartalmaztak a számítás eredményét lekérő billentyűként. A T az angol total (összeg) szó rövidítéséből ered. Innen ered a ma is használt angol elnevezés a T vagy ten key. Ilyen összeadógépek és számológépek ma is kaphatók, persze már korszerű, elektronikus, digitális eszközként.

Ismerkedjünk meg részletesen a NumPad felépítésével és használatával!

Adatbevitel közben akkor járunk el helyesen, ha megszokjuk, hogy jobb kézzel gépelünk: középső ujjunk van az 5-ös, a mutatóujjunk a 4-es, míg a gyűrűsujjunk a 6-os billentyű felett helyezkedik el. Ezzel a három ujjunkkal kezeljük a felső és az alsó két-két sort, míg a jobb szélső billentyűkhöz a kisujjunkat használjuk.

Tipp: Hordozható számítógépeken az adott terméktől függ, hogy hol helyezkednek el a CapsLock, a NumLock és a ScrollLock lámpácskái. Abban többnyire egyetértés van, hogy a LED-ek sorrendje kötött, valamint a billentyűzet feletti térrészen helyezkednek el. Elegánsnak tekinthető megoldás az is, ha a CapsLock, NumLock és ScrollLock billentyűkbe építik be a LED-eket.

VÉGE.

Infopanel
Készült: 2019 augusztus 20.
Szint: kezdő, ECDL: M01/S1/1.2.3
Kategória: Számítógépes alapismeretek → Számítógépek és eszközök → Hardver → Billentyűzet

Mennyire találtad hasznosnak ezt a cikket?

Válassz egy csillagot!

Szavazatszám: 0, Átlag: 0

Még nem szavazott senki! Legyél az első, aki értékeli ezt a bejegyzést!

Sajnálom, hogy ez a cikk nem volt hasznos számodra!

Segíts nekem, hogy jobb legyen ez a cikk!

Írd le, mit hiányolsz ebből a cikkből!

Email
Twitter
Facebook
Nyomtat