Frissítve: 2023 március 14.
Miről szól ez a cikk?
Leállítás, újraindítás, kijelentkezés, alvó állapot, hibernálás – ezek a fogalmak lesznek terítéken ebben a cikkben.
Tartalomjegyzék
A munka végeztével vagy más okból a számítógépet kikapcsoláskor a hagyományos értelemben nem áramtalanítod, hanem több különböző folyamattal jelezve leállítási szándékodat, a számítógépet úgymond készenléti állapotba helyezed.
A mindennapokban már megszokhattad, hogy az elektronikus készülékeket többnyire nem áramtalanítod, hanem úgynevezett készenléti (stand by) állapotba helyezed – a készülékeken megtalálható be- és kikapcsoló gomboknak ez a funkciójuk. Ebben az állapotban az elektronikus áramkörök továbbra is tápellátást kapnak: így képesek figyelni, reagálni bizonyos eseményekre. Egy készüléket fizikailag áramtalanítani a készülékházon, többnyire a beépített tápegységen elhelyezett erre szolgáló be- és kikapcsoló gombbal vagy a tápkábel dugaszolóaljzatból való kihúzásával tudod. A hordozható (okos)eszközök (laptop, tablet stb.) teljes áramtalanításához még az akkumulátort is ki kell venned, ha erre egyáltalán mód van.
A készenléti állapot egyik előnye, hogy megfelelő beállítás mellett egy perifériával vagy hálózaton keresztül is bekapcsolhatod a számítógépet, megnyomva például egy billentyűt, vagy kattintva az egérrel. A BIOS-ban egy tetszőleges dátumot és/vagy időpontot is megadhatsz az automatikus elinduláshoz. Mindezek feltétele, hogy a számítógép készenléti állapotban legyen, tehát ne legyen áramtalanítva. A ma operációs rendszerei, így a Microsoft Windows is már fel lett készítve a készenléti állapot kezelésére, így több módon jelezheted a számítógéppel végzett munka befejezését. Az alábbiakban bemutatom neked ezeket a lehetőségeket.
1. A munka befejezésének jelzése
A Windows 10 több módszert is biztosít a felhasználói fiókkal, az operációs rendszerrel végzett munka befejezésére, a számítógép leállítására. Érdemes ezek közül többet is megjegyezni, mert adott helyzetben egyikük-másikuk kényelmesebb és gyorsabb lehet a többinél. Íme:
- A legegyszerűbb módszer a Főkapcsoló lenyomása, vagy a laptop fedelének lecsukása. Ez asztali számítógépeknél többnyire a Leállítást, laptopoknál az Alvó állapotot eredményezi.
- Jelenítsd meg a Start menüt (1. ábra), majd a Tab billentyűvel lépj a Kibontás menüre, és lépj eggyel le a bejelentkezett felhasználóhoz tartozó gombra! Ennek helyi menüje tartalmazza a Zárolás és Kijelentkezés parancsokat, illetve felsorolja a felhasználói fiókokat, lehetőséget biztosítva egy másik felhasználói fiókba történő Átjelentkezéshez.
- Ismét üsd le a Start billentyűt, majd a Kibontás menü oszlopának legalján válaszd ki a Főkapcsoló gombot! A képernyőn megjelenő almenüből választhatsz a leállítási módok között (1. ábra). Billentyűzettel dolgozva tedd a következőket: Start, Tab, Le nyílgombbal a Főkapcsoló gombig, Szóköz az almenü megnyitásához, majd Le és Fel nyílgombokkal a leállítási mód kiválasztása, végül Szóköz vagy Enter.
- Üsd le a Start+D billentyűparancsot, hogy hozzáférhess az Asztalhoz, minden ablakot összecsukva a tálcára, majd üsd le az Alt+F4 billentyűparancsot! A képernyőn megjelenik A Windows leállítása párbeszédpanel, amelynek Mit tegyen a gép? választéklistájában az egérrel, a nyílbillentyűkkel vagy a megfelelő kezdőbetűt (K, A, H, F, L, Ú) lenyomva választhatod ki a kívánt leállítási módot az Enter leütése előtt (2. ábra).
- A Start+X billentyűparancs a Start gomb Gyorshivatkozás nevű helyi menüjét jeleníti meg a képernyőn: keresd meg benne a Leállítás vagy kijelentkezés (L, L) parancsot, amelynek almenüjében (Enter vagy Jobb nyílbillentyű) – számítógéped konfigurációjától függően – megtalálod a leállítási lehetőségeket (3. ábra). Természetesen ezek kiválasztására is használhatod a (K, A, H, L, Ú) billentyűket.
2. A Windows 10 leállítási módjai – „Mit tegyen a gép?”
De mit is jelentenek a gyakorlatban az előbb felsorolt leállítási lehetőségek?
- A Kijelentkezés (K) során csak a felhasználó fiókod zárul be, és csak a felhasználói fiókhoz kapcsolódó folyamatok állnak le (állapotmentés, programok bezárása), majd visszajutsz a Bejelentkező képernyőre. Ha nem dolgozol tovább a számítógéppel, akkor a Windows 10 kis idő elteltével a Zárolási képernyőre vált át.
-
Az Alvó állapot (A) a hordozható számítógépek tulajdonosainak kedvelt leállítási módja, amellyel nagyon gyorsan és kényelmesen tudják felfüggeszteni a számítógép működését, majd egy későbbi időpontban a munkát folytatni. A hordozható számítógépeknél ez az alapértelmezett beállítás. Természetesen asztali számítógépeknél is használhatod ezt a leállítási módot.
Az alvó állapothoz elegendő lecsuknod a laptop fedelét, majd újra felhajtani a munka folytatásához. Ennek a leállítási módnak egyik előnye a gyorsaság: az alvó állapotba kapcsolás, illetve az abból történő felélesztés 1-2 másodperc – ez jóval kevesebb idő a bekapcsoláshoz képest. A másik előnye, hogy félbehagyhatod a munkát, nem kell semmit sem bezárnod, mentened – ezt azért nem árt megtenned. Az alvó állapotot a számítógépház bekapcsolt állapotot jelző LED-jének villogása jelzi.
De mit is jelent az alvó állapot? Ilyenkor a Windows 10 zárolja a fiókot, az arra alkalmas programok mentik a nyitott dokumentumokat, majd felfüggeszti az operációs rendszer működését (mintha megnyomna egy pillanat/állj gombot), végül a számítógép alkatrészeinek energiafogyasztását a minimálisra csökkenti (a processzor felfüggeszti a működését, kikapcsol a képernyő, leáll a hűtőventillátor, a merevlemez, viszont a memória tartalma változatlan marad). A memóriatartalom megőrzéséből következik az alvó állapot hátránya, ugyanis ehhez szükség van a tápellátásra. Ha alvó állapotban lemerül az akkumulátor vagy megszűnik egy asztali számítógép tápellátása, akkor az alvó állapotból kikapcsolt állapot lesz, ami a memóriatartalom elvesztésével jár. Ez nagyon kellemetlen, mert adatvesztés léphet fel. Éppen ezért, az alvó állapot használatakor mindig ügyelned kell a tápellátás fenntartására, az akkumulátor teljes töltöttségi állapotának fenntartásával, illetve asztali gépeknél egy szünetmentes tápegység beüzemelésével. - Az alvó állapothoz nagyon hasonló leállítási folyamat a Hibernálás (H), amely az alvó állapot hátrányát, a folyamatos tápellátási igényt küszöböli ki. Ennek a leállítási módnak a kiválasztását követően akár áramtalaníthatod a számítógépet: a Windows 10 a hibernálás során a felhasználói fiók zárolását követően a memória tartalmát az operációs rendszer háttértárára, egy hiberfil.sys nevű állományba menti. Ennek a fájlnak a létrehozása, illetve tartalmának visszahelyezése a memóriába az alvó állapot előidézéséhez képest több időt vesz igénybe.
- A Leállítás (L) során a Windows 10 kijelentkezik a fiókból, amelynek során a beállításokhoz igazodva bizonyos állapotokat ment az operációs rendszer háttértárára, esetleg a felhőbe, sorban leállítja a felhasználó programjait és a rendszer folyamatait – vagyis minden felhasználói fiókhoz kötődő tartalom törlődik a memóriából. Amint végez mindezzel, leállítja, vagyis készenléti állapotba kapcsolja a számítógépet.
- Az Újraindítás (Ú) során minden előző folyamat lejátszódik, de a számítógépet nem leállítja, hanem ismét elindítja, tehát az a folyamat játszódik le, amit a számítógép indulásával kapcsolatban tanultál (POST-BIOS-rendszertöltés-Windows 10).
- A Frissítés és leállítás (F) és a Frissítés és újraindítás (S) parancsokat akkor látod a menüben, ha az operációs rendszer a háttérben a Windows Update segítségével frissítéseket telepített, és azok véglegesítéséhez némi utómunkára van szükség a leállítás és/vagy az újraindítás előtt. Az újraindítás szükségességét több módon: képernyőüzenetben, az Értesítési területen, a Műveletközpontban egy értesítés megjelenítésével, valamint a Start menü Főkapcsoló gombján megjelenített színes pöttyel is jelzi a rendszer. Ha ezeket a parancsokat látod, akkor mindenképpen ezek közül válassz!
A leállítási módokhoz szükséges idő változó a végrehajtásukhoz szükséges idő függvényében. Eszerint a sorrend a következő, kezdve a leggyorsabbal: Alvó állapot, Kijelentkezés, Leállítás, Hibernálás, Újraindítás. Az egyes folyamatokhoz szükséges idő néhány másodperctől több percig is terjedhet. Jelentősen kevesebb időt szán a Windows 10 a fenti folyamatokra, ha az operációs rendszert hagyományos merevlemez (HDD) helyett (NVMe) SSD típusú háttértárra telepítetted.
A leállításhoz szükséges időt jelentősen megnövelhetik az alábbi folyamatok:
- Az elindított programok – ha felkészítették azokat az automatikus mentésre, akkor – mentik az adatokat, majd bezárulnak.
- A felhőtárhelyek kliensalkalmazásai utószinkronizálási ellenőrzést végezhetnek, meggyőződve a változások átvezetéséről.
- A Windows 10 és az erre felkészített alkalmazások, mint például a böngészők felhasználói fiókjai adatainak szinkronizálása a felhőbe.
- Ha a hálózati kapcsolat lassú, vagy akadozik, akkor a beállítások felhőbe mentése lelassulhat.
- Ha a számítógéphez számos belső és/vagy külső perifériát csatlakoztattál (háttértárak, bővítőkártyák, USB eszközök), akkor ezek leválasztása is tovább növelheti a leállításhoz és természetesen az induláshoz szükséges időt
3. A leállítás menete és megszakítása
A különböző leállítási folyamatok tehát több-kevesebb időt igényelnek. A képernyőn mindig nyomon követheted a folyamatot, legalább egy egyszavas képernyőüzenet formájában (4. ábra).
Ha a leállításhoz szükséges idő megnő, vagy valamilyen akadály merül fel (például nem sikerül menteni egy alkalmazás adatait), akkor a Windows 10 ezt érzékelve egy erről értesítő képernyőt jelenít meg, felfüggesztve a folyamatot. Erről leolvashatod azokat az alkalmazásokat, amelyek lassan állnak le, vagy esetleg lefagytak, vagy felhasználói beavatkozást igényelnek – ez utóbbi gyakran előfordul, ha egy olyan alkalmazást használsz, amely nem képes automatikus mentést és bezárást végezni (5. ábra). Ilyen esetben vagy rákényszerítjük a Windowst a folytatásra a Mindenképp álljon le gombot választva, ami adatvesztést okozhat, vagy a Mégse gombbal visszatérsz az Asztalra, mentve például az ábrán látható Jegyzettömb tartalmát. A mentéssel végezve a félbeszakadt leállítási folyamatot ismét kezdeményezned kell.
Ha azonban egy lefagyott alkalmazás gátolja meg a folyamat végrehajtását, akkor válaszd a Mindenképp álljon le gombot! Egyúttal jegyezd meg a renitens alkalmazás nevét, mert ha gyakran tapasztalod ezt, akkor az adott alkalmazással gond van – érdemes utánajárni, miért akadályozza meg a leállítást.
A rendben zajló leállítást általában nem tudod megszakítani, és nem is szabad. Ennek oka, hogy nem csak a felhasználó által elindított, hanem az operációs rendszer által a háttérben futtatott eszközkezelő és egyéb rendszerközeli folyamatok is kezdenek leállni. Ha sikerül is visszajutnod az Asztalra, nagy eséllyel egy instabil, lefagyásra hajlamos rendszerrel találod magad szembe. Súlyos esetben az operációs rendszer megsérülhet, ellehetetlenítve annak újraindítását.
4. A kényszerített leállítás
Előfordulhat, hogy a kiválasztott leállítási folyamat szoftver vagy hardverhiba okán elakad, az operációs rendszer lefagy, lemerevedik, nem reagál sem az egérre, sem a billentyűzetre. Ilyen helyzetbe kerülve tartsd lenyomva a Főkapcsolót, hogy pár másodperc elteltével kikapcsolhasson a számítógép – ennek során azonban számolj adatvesztéssel: megsérülhet az operációs rendszer és a háttértár adatnyilvántartása is.
5. A Reset és a Sleep (Alvó) gomb
A legtöbb mai számítógép házán mindössze a Főkapcsolót található meg, amiről már tudod, hogy leállításra is használható. Egyes termékeknél találkozhatsz a Reset (Újraindítás) és/vagy a Sleep (Alvó) gombbal: az előbbivel a lefagyott számítógépet tudod, szabad újraindítani, megúszva a kikapcsolást, majd a bekapcsolást, míg a Sleep gomb szerepe magától értetődő. A hordozható számítógépeken a fedél lehajtása aktiválja a Sleep gombot.
6. A Felhasználóváltás vagy átjelentkezés
A Windows leállítása párbeszédablak egyik választható elemével, a Felhasználóváltással, vagy a Start menüben a felhasználói fiókhoz tartozó menüben sorakozó más felhasználói fiókok közül választva, az úgynevezett átjelentkezést valósíthatod meg. Ennek során zárolod a fiókodat, és a bejelentkező képernyőre jutva vagy bejelentkezel egy másik fiókba, vagy visszajelentkezel abba, amiből átjelentkeznél. A zárolt fiókban elindított alkalmazások, folyamatok továbbra is futnak, végzik feladatukat. Természetesen bármikor kijelentkezhetsz, visszajelentkezhetsz, vagy újabb fiókokba jelentkezhetsz át. Arra azonban ügyelned kell, hogy a számítógép leállítása vagy újraindítása előtt minden fiókból kijelentkezz, visszatérve egy utolsó fiókba. Ha ezt nem teszed meg, akkor a Windows 10 figyelmeztet a veszélyre (6. ábra). Ha veszélytelennek gondolod a megkezdett műveletet, akkor válaszd a Mindenképp induljon újra vagy Mindenképp álljon le gombot.
7. A hordozható eszközök áramtalanítása
Az akkumulátorral rendelkező hordozható számítógépek áramtalanításához el kell távolítani az akkumulátort. Ez azonban többnyire – főleg az olyan hordozható okoseszközöknél mint a laptop, a tablet, az okostelefon, az okoskarkötő vagy az okosóra – nem minden esetben lehetséges. Emiatt az akkumulátor eltávolításának szimulálására számos készülékház alsó részén, az akkumulátor rekeszének közelében találhatsz egy úgynevezett akkumulátor visszaállítási tűfuratot, vagyis egy lyukat. Ebbe a lyukba egy gemkapocs végét bedugva, és az abban elhelyezkedő kapcsolót egy megadott ideig nyomva tartva szimulálhatod az akku eltávolítását, majd visszahelyezését. Más eszközöknél a gépkönyvben leírt módszerrel, például a bekapcsológomb meghatározott ideig történő nyomva tartásával teheted ezt meg.
8. A Futtatás ablak leállítási lehetőségei
Ha gyorsan, a fentebb megismert módszereket megkerülve akarsz választani egyes leállítási módszerek közül, akkor üsd le a Start+R billentyűparancsot, majd a képernyőn megjelenő Futtatás párbeszédablak Megnyitás szerkesztőmezőjébe gépeld be az alábbi parancsok egyikét, végül üsd le az Enter billentyűt (7. ábra)!
-
Kijelentkezés a felhasználói fiókból, a futó alkalmazások kényszerített leállítása mellett, várakozás nélkül:
shutdown /l /f /t 0 - A számítógép leállítása, a futó alkalmazások kényszerített leállítása mellett, várakozás nélkül: shutdown /s /f /t 0
- A számítógép újraindítása, a futó alkalmazások kényszerített leállítása mellett, várakozás nélkül: shutdown /r /f /t 0
- A számítógép hibernálása, a futó alkalmazások kényszerített leállítása mellett, várakozás nélkül: shutdown /h /f /t 0 – ez a parancs csak akkor használható, ha a hibernálás engedélyezve van.
Tipp: Ha meg akarod ismerni a shutdown parancsot, akkor a Start+R segítségével add ki a CMD parancsot, majd a képernyőn megjelenő ablakba gépeld be a következő parancsot, majd üsd le az Enter billentyűt: shutdown /?. Az ablakot a megszokott módon zárhatod be.
9. Összefoglalás
A leállítási módokkal kapcsolatos új ismeretek a következők:
- A számítógépet nem kikapcsolod, hanem leállítod. A leállítás eredménye egy készenléti, áram alatt lévő állapot. A teljes áramtalanításhoz ki kell húznod a készülék tápkábelét a dugaszolóaljzatból. Akkumulátoros eszközöknél pedig el kell távolítanod az akkumulátort.
- A Windows 10 leállítási módjai a következők: Kijelentkezés (K), Alvó állapot (A), Hibernálás (H), Leállítás (L), Újraindítás (N vagy Ú).
- Ha a háttérben a Windows Update szolgáltatás frissítette a rendszert, akkor a leállítási folyamatok kibővülnek a Frissítés és leállítás (F) és a Frissítés és újraindítás (S)
- Az alvó állapot fenntartásához szükséges a tápellátás, míg a hibernált állapot fenntartásához nem kell a készüléknek áram alatt lennie.
- A leállítási módok időbeli sorrendje a leggyorsabbtól a legtöbb időt igénylőig: Alvó állapot, Kijelentkezés, Leállítás, Hibernálás, Újraindítás.
- A leállítás módszerei: laptop fedelének lecsukása; a Start menü felhasználóhoz rendelt gombjának vagy a Főkapcsoló gombjának parancsai; Asztalon a Start+D, majd az Alt+F4 billentyűparancs használata A Windows leállítása párbeszédpanel megjelenítéséhez, Start+X-el a Gyorshivatkozás menü megjelenítése, majd abban a Leállítás vagy kijelentkezés parancs kiválasztása.
- A rendben zajló leállítást általában nem tudod megszakítani, és nem is szabad.
- Az elakadó leállás folytatását a Mindenképp álljon le gombot választva kényszerítheted ki.
- A lefagyott számítógépet a készülékházon található Főkapcsoló nyomva tartásával kapcsolhatod ki.
- Egyes készülékházakon találkozhatsz a Reset és a Sleep gombokkal, amelyekkel a lefagyott számítógépet indíthatod újra, illetve amellyel a számítógépet alvó állapotba kényszerítheted.
- A nem kivehető akkumulátoros eszközökön találhatsz egy akkumulátor visszaállítási tűfuratot, vagyis egy lyukat, amelybe egy gemkapocs végét bedugva szimulálhatod az akkumulátor eltávolítását, majd visszahelyezését.
- A Start+R billentyűparanccsal megjeleníthető Futtatás ablakban a megfelelően paraméterezett shutdown paranccsal gyorsan választhatsz a leállítási módok közül.
VÉGE.
Infopanel
Készült: 2020 december 2.
Operációs rendszer: Windows 10 (21H2, 2111b19044).
Szint: kezdő, ECDL: Számítógépes alapismeretek/S1/1.4.
Kategória: Számítógépes alapismeretek → Számítógépek és eszközök → Indítás és kilépés.
Mennyire találtad hasznosnak ezt a cikket?
Válassz egy csillagot!
Szavazatszám: 2, Átlag: 4.5
Még nem szavazott senki! Legyél az első, aki értékeli ezt a bejegyzést!
Sajnálom, hogy ez a cikk nem volt hasznos számodra!
Segíts nekem, hogy jobb legyen ez a cikk!
Írd le, mit hiányolsz ebből a cikkből!