Frissítve: 2023 március 23.
Miről szól ez a cikk?
Ha van felhasználói fiókod, akkor kell legyen hozzá jelszavad is, hogy fiókodat az idegen hozzáférés ellen megvédhesd. A Windows 10 több módszert is biztosít a fiókjelszó létrehozására, módosítására és törlésére. Ezeket veszem sorra ebben a cikkben.
Tartalomjegyzék
A Windows 10 telepítésekor létre kell hoznod egy felhasználói fiókot, amely lehet helyi (offline) vagy online (Microsoft-fiók). Az online fiók egy korábban létrehozott Microsoft-fiók, így annak már kötelező tartozéka a jelszó. Helyi fiókot készítve azonban meg kell adnod egy nevet és – nem kötelezően – egy jelszót. A jelszót sokan elhagyják, illetve egy előtelepített Windows 10 operációs rendszerrel ellátott számítógép vásárlásakor kapott helyi fiók nem is rendelkezik jelszóval, a vásárlóra hagyva annak létrehozását. Utóbbi esetben mindenképpen kezdd a munkát egy jelszó megadásával! Hogy hogyan teheted ezt meg, mutatom meg ebben a cikkben.
Álljunk meg egy szóra!
A Microsoft előnyben részesíti és javasolja a Microsoft-fiók, vagyis az online fiók használatát. Van olyan telepítési forgatókönyv, amely meglévő hálózati kapcsolat esetén elrejti a helyi fiók létrehozásának lehetőségét. A fiókok típusairól és jellemzőiről, azok kezeléséről, a korlátok megkerüléséről más cikkeimben írok, most csak a helyi fiók jelszókezeléssel kapcsolatos alapjait fogom tárgyalni.
A fiókjelszó a számítógép biztonságos használatának egyik elmaradhatatlan védelmi vonala. A jelszó nélküli felhasználói fiók olyan, mint egy nyitva hagyott autó, lakás vagy trezor – semmi nem védi a benne lévő értékeket, sőt, magát a tulajdont sem. Ezért használunk zárat, a számítógépen pedig fiókjelszót. Így beláthatod, miért fontos, hogy ennek a cikknek a segítségével megtanuld, hogy kezelheted egy helyi felhasználói fiók jelszavát: hogyan pótolhatod a jelszót, hogyan módosíthatod a meglévőt, és szükség esetén hogyan törölheted azt.
1. Új fiókjelszó létrehozása
Ha a helyi fiókod nem rendelkezik jelszóval, akkor tedd a következőket:
- Indítsd el a számítógéped, és juss el az Asztalig!
- Üsd le a Ctrl+Alt+Delete billentyűparancsot!
- A zárolásnál megismert képernyő jelenik meg, amelynek negyedik parancsa a Jelszó módosítása névre hallgat (1. ábra). Válaszd ki az egér bal gombjával rákattintva vagy a Le nyílbillentyűvel lépj rá, majd üsd le a Szóköz vagy az Enter billentyűt!
- Újabb képernyő jelenik meg, amely a Jelszó megváltoztatása névre hallgat (2. ábra). Felül, a profilkép alatt a Jelszó megváltoztatása feliratot találod, amely alatt négy szerkesztőmező sorakozik: a felhasználói fiók nevét mutató, a Régi jelszó, az Új jelszó és a Jelszó megerősítése. Utóbbi jobb szélén elhelyezkedő Küldés gombbal hagyhatod majd jóvá az új jelszót. Találsz még egy Jelszókiadási lemez linket, egy Mégse gombot, és a jobb alsó sarokban egy Internet és egy Könnyű kezelés ikont. Ha meggondolod magad, akkor az Esc billentyűvel bármikor visszatérhetsz a Ctrl+Alt+Delete képernyőre, újabb Esc-el az Asztalra. Ha érintetlenül hagyod a szerkesztőmezőket, akkor egy idő múlva ugyanezt tapasztalod: visszatérsz a Ctrl+Alt+Delete képernyőre, majd ha ott sem csinálsz semmit, akkor az Asztalra.
- Feladatod egy jelszó megadása. Mivel a fióknak még nincs jelszava, a Régi jelszó szerkesztőmezőt üresen hagyva lépj a Tab billentyűvel az Új jelszó szerkesztőmezőbe! Ide gépeld be a jelszót, majd a Tab billentyűvel lépj a Jelszó megerősítése szerkesztőmezőbe és gépeld be még egyszer a jelszót! A jelszó védelme miatt a szerkesztőmezőkben karakterek helyett pöttyöket látsz, a képernyőolvasók pedig a csillag szót mondogatják a leütött billentyűk neve helyett.
- Ha leütöd az Enter billentyűt vagy kattintasz a Küldés gombra, és mindkétszer ugyanazt a jelszót adtad meg, akkor a Jelszó megváltoztatása képernyő átalakul, egy Jelszó megváltozott üzenettel és egy OK gombbal (3. ábra) igazolva vissza az új jelszó létrejöttét. Ha a két szerkesztőmező tartalma nem egyezik, akkor A megadott jelszavak nem egyeznek. üzenetet kapod (4. ábra) és az OK gombbal visszajutsz az üressé tett szerkesztőmezőkhöz. Ilyenkor próbálkozz újra!
- Válaszd ki az OK gombot vagy üsd le az Enter billentyűt a munka befejezéséhez!
A fiókjelszót a megismert módszerrel bármikor, tetszőleges számú alkalommal módosíthatod. Ebben az esetben a Régi jelszó szerkesztőmezőbe jelenlegi jelszavadat kell begépelned.
2. A Fiókjelszó törlése
Ha törölni akarod a fiókjelszót, vagyis nem akarsz jelszót használni az offline felhasználói fiókhoz, akkor csak annyi a teendőd, hogy a Régi jelszó szerkesztőmezőbe begépelve a meglévő fiókjelszót, üresen hagyod az Új jelszó és a Jelszó megerősítése szerkesztőmezőket.
3. A fiókjelszó kezelése
A következő fejezetekben bemutatok néhány egyéb jelszókezelő módszert.
3.1. Jelszókezelés a Gépházban
A felhasználói fiókhoz tartozó jelszó a Windows Hello bejelentkezési lehetőségeinek egyike. A Windows Hello, és annak jelszókezeléssel kapcsolatos opcióit a Gépházban találod. Ehhez lépj a Gépház / Fiókok / Bejelentkezési lehetőségek oldalra, amelyen keresd meg a Jelszó linket. Billentyűzettel dolgozva a Bejelentkezési lehetőségek kiválasztása után lépj át az oldalra a Tab billentyűvel, majd a Le nyílbillentyűvel keresd meg a Jelszó linket.
Szóköz vagy Enter hatására kapsz egy Módosítás gombot (5. ábra), amit kiválasztva megadhatsz egy új jelszót vagy módosíthatod a meglévőt. Utóbbi esetben először meg kell adnod a meglévő jelszót, mielőtt megadsz egy másikat (6. ábra). A Jelszó-emlékeztető egy kötelezően kitöltendő szerkesztőmező, amelybe érdemes egy olyan megjegyzést gépelni, amiről eszedbe jut a jelszó. Ha nem akarsz élni a lehetőséggel, akkor gépelj be például egy kötőjelet. Ha meggondoltad magad, akkor az Esc billentyűvel bármikor kiléphetsz az ablakból.
3.2. Jelszókezelés az Írjon ide a kereséshez szerkesztőmezővel
A Tálcán elhelyezett Írjon ide a kereséshez szerkesztőmezőt szintén felhasználhatod a fiókjelszó kezelésére: üsd le a Start vagy a Start+S billentyűparancsot, majd a Jelszócsere rendszerbeállításra keresve (7. ábra) és a találatot kiválasztva a Gépház / Fiókok / Bejelentkezési lehetőségek oldalra jutsz.
3.3. Jelszókezelés a Start menüvel
A Start menü szintén biztosít eszközt a fiókjelszó kezelésére: jelenítsd meg a Start menüt, majd válaszd ki a hamburgermenü alatt a profilképet mutató parancsot – Start, Tab, Le nyílbillentyű, Szóköz! A képernyőn megjelenő menüből válaszd ki a Fiókbeállítások módosítása parancsot (8. ábra)! A Gépház / Fiókok / Az Ön adatai oldalra jutsz, ahonnan már át tudsz lépni a Bejelentkezési lehetőségek oldalra.
3.4. Jelszókezelés a Gépház Beállítás keresése szerkesztőmezőjével
Jelenítsd meg a Gépház ablakát például a Start+I billentyűparanccsal! A fókusz a Beállítás keresése szerkesztőmezőn van. Kezdd el begépelni a Jelszócsere rendszerbeállítás nevét, és a találatok között máris megjelenik (9. ábra). A Le nyílbillentyűvel vagy rákattintva válaszd ki, és máris előtted lesz a Gépház / Fiókok / Bejelentkezési lehetőségek oldal.
4. Összefoglalás
A cikk végére érve, összefoglaltam a legfontosabb tudnivalókat:
- A fiókjelszó elengedhetetlen a felhasználói fiók védelméhez. Ne használd a Windows 10 operációs rendszert fiókjelszó nélkül!
- A fiókjelszót leggyorsabban a Ctrl+Alt+Del képernyő Jelszó módosítása parancsával kezelheted.
- A fiókjelszó begépelésekor mindig figyelj a CapsLock és a NumLock billentyűk állapotára!
- A Régi jelszó szerkesztőmezőbe a meglévő fiókjelszót kell begépelned. Ha nincs fiókjelszód, akkor hagyd üresen!
- Az Új jelszó és a Jelszó megerősítése szerkesztőmezőkbe akár a meglévőt, akár az új jelszót kell begépelned, ugyanúgy.
- Meglévő fiókjelszó törléséhez hagyd üresen az Új jelszó és a Jelszó megerősítése szerkesztőmezőket.
VÉGE.
Infopanel
Készült: 2020 december 10.
Operációs rendszer: Windows 10 (22H2, 2210b19045).
Szint: kezdő, ECDL: Számítógépes alapismeretek/S1/1.4.
Kategória: Számítógépes alapismeretek → Számítógépek és eszközök → Indítás és kilépés.
Mennyire találtad hasznosnak ezt a cikket?
Válassz egy csillagot!
Szavazatszám: 0, Átlag: 0
Még nem szavazott senki! Legyél az első, aki értékeli ezt a bejegyzést!
Sajnálom, hogy ez a cikk nem volt hasznos számodra!
Segíts nekem, hogy jobb legyen ez a cikk!
Írd le, mit hiányolsz ebből a cikkből!