A Windows 10 fiókjairól, 1. rész (#286)

 Frissítve: 2023 március 25.

Miről szól ez a cikk?
Mit kell tudni a Windows 10 operációs rendszer fiókjairól?
Kétrészes cikkem első részében a következő kérdésekre keresem a válaszokat: milyen típusai vannak a fiókoknak, ki az a rendszergazda, mi az a Felhasználói fiókok felügyelete és miért akadékoskodik annyit?

Tartalomjegyzék

A Windows 10 felhasználói fiókjaival kapcsolatos ismeretek nagyon szövevényesek, szerteágazók, és elsőre nehezen áttekinthetők, mégis, az operációs rendszerrel végzett munka alapjait jelentik. Ez az összetettség több évtizedes fejlesztés következménye. A bonyolultság oka az egyre súlyosabb károkat okozó számítógépes betörések, vírusok és támadások, a számítógépes hálózatok elterjedése, az Internet megjelenése, és az ezekre adott válaszul létrejövő egyre összetettebb védelmi mechanizmusok. A mindenféle védelmet nélkülöző egyfelhasználós operációs rendszerek helyett ma már többrétegű védelemmel, kétfaktoros azonosítással (2FA = Two-Factor Authentication) ellátott operációs rendszereket, mobileszközöket és internetes szolgáltatásokat használunk. Mindezek persze semmit nem érnek a felhasználó értő használata mellett. Éppen ezért tartottam fontosnak megírni ezt a két cikket, amelyekben összefoglalom a Windows fiókokkal kapcsolatos elméleti alapokat.

Először a felszínt karcolgatva bemutatom a mindennapokban tipikusan használt fiókok típusait, majd a második részben mélyebbre merülve megtudhatod, milyen felhasználói és rendszerfiókok léteznek még a Windows 10-ben, és ezeknek milyen jogköreik vannak. Megpróbállak meggyőzni, hogy miért jó Microsoft-fiókot használni, hogyan foghatod össze egy fiókba családtagjaidat, hogyan kapcsolódhatsz a munkahelyi vagy az iskolai hálózatra, és hogyan használhatod reklámcélú kivetítőként a számítógépedet.

1. A Windows 10 felhasználói fióktípusai

Egy korábbi cikkben már említettem, hogy a Windows 10 számítógépre telepítésekor mindenképpen létre kell hoznod egy felhasználói fiókot (user account). Ha előtelepített számítógépet vásárolsz, akkor ez valószínűleg egy jelszó nélküli, valamilyen névvel ellátott fiók, amit aztán vagy felhasználsz, személyre szabva azt, vagy másikat készítesz. Na jó, de milyen típusai léteznek a felhasználói fióknak, miben különböznek egymástól, miért érdemes az egyiket vagy a másikat választani?

Láthatod, hogy felhasználóként a mindennapokban használt fiókokat két fő csoportra oszthatod: használhatsz helyi fiókot, amelynek minden adatát az operációs rendszer helyben tárolja, és ehhez nincs szükséged semmilyen hálózati kapcsolatra, valamint hálózati fiókot, amelynek adatai egy részét valamilyen szolgáltató tárolja, így kezeléséhez elengedhetetlen a számítógép-hálózat, illetve az Internet.
A Windows 10 operációs rendszer fejlesztésekor egyre nagyobb hangsúlyt kap a Microsoft-fiók, hiszen ma már mindenki egyre több internetes szolgáltatást használ, amelyeket ez a fióktípus igyekszik kiszolgálni.

2. A Rendszergazda és az Általános jogú felhasználó

Most már tudod, hogy egy Windows 10 operációs rendszerű számítógép telepítésekor vagy egy helyi fiókot kell létrehoznod, vagy egy korábban létrehozott Microsoft-fiókot kell megadnod. Mindkét fióktípus alapértelmezésben úgynevezett Rendszergazda jogkörrel bír. Ez azt jelenti, hogy az operációs rendszerben bármilyen műveletet elvégezhetsz, azt a rendszer nem fogja megakadályozni, vagyis a rendszer teljhatalmú ura vagy. Ez nyilván nem javasolt működési állapot, mert így jelentős kockázatnak teszed ki rendszeredet – érkezzen egy támadás helyben, a hálózaton át, egy elektronikus levél formájában, vagy egy böngészővel olvasott oldalról.

De mit is jelent az, hogy egy fiók Rendszergazda jogkörrel bír? A Rendszergazda jogkörrel bíró felhasználói fiók egy nem emelt szintű rendszergazdai fiók, a Rendszergazdák csoport tagja. A jogkör birtokában emelt szintű engedélyekkel futtathatsz alkalmazásokat a Futtatás rendszergazdaként parancs használata nélkül. Teljes ellenőrzést kapsz a helyi számítógépen található fájlok, mappák, szolgáltatások és egyéb erőforrások felett. Létrehozhatsz más helyi felhasználói fiókokat, beállítva azok jogkörét. Bármikor átveheted a más fiókok által kezelt helyi erőforrások feletti irányítást, egyszerűen a tulajdonos, a felhasználói jogok és az engedélyek megváltoztatásával. Ha Rendszergazda jogkörű felhasználóként megpróbálsz olyan dolgot végrehajtani, amelyhez emelt szintű jogok szükségesek (például Futtatás rendszergazdaként), akkor a Windows megjeleníti a Felhasználói fiókok felügyelete ablakot, amelyben mindössze egy Igen gombbal jóvá kell hagynod a műveletet.

Álljunk meg egy szóra!
A jogkör vagy jogosultság egy, a rendszer mélyén működő szolgáltatás, amellyel a felhasználói és rendszerfiókok tevékenységét lehet részletesen szabályozni: milyen erőforrásokat láthatsz, nyithatsz meg, vagy módosíthatsz; telepíthetsz-e új alkalmazást vagy eltávolíthatsz-e alkalmazást, módosíthatsz-e a beállításokon; milyen külső eszközöket csatlakoztathatsz a számítógéphez; elérheted-e a hálózat megosztott erőforrásait, az internetet, megoszthatsz-e bármit a hálózaton stb. Saját tulajdonú számítógépeden csak a most bemutatott két jogkörrel szoktál találkozni, de összetettebb iskolai, munkahelyi, családi környezetben már felmerülhet a jogosultságok pontosabb szabályozása.
Két otthoni esetre máris érdemes gondolni: az egyik egy vírus- és behatolás elleni védelemmel szolgáló szoftver beüzemelése (ami ma már kötelező eleme egy operációs rendszernek) és a szülői felügyelet gyakorlása a gyermeke(i)d által használt fiók(ok) felett.

Éppen ezért a Windows 10 a fiókok számára biztosít egy korlátozott jogkörrel bíró, úgynevezett Általános jogú felhasználó jogkört, amit a mindennapi munkára használt fiókhoz célszerű rendelned. Az ezzel a jogkörrel felruházott fiók a Felhasználók csoport tagja. A korlátozott jogkör azzal jár, hogy számos munkafolyamat elvégzéséhez az operációs rendszer engedélyt fog kérni a Felhasználói fiókok felügyelete nevű ablakban, amelyben egy Rendszergazda jogkörrel bíró felhasználói fiók nevét és jelszavát kell megadnod. Ilyen lehet például egy rendszerbeállítás módosítása, egy alkalmazás telepítése vagy eltávolítása, vagy a víruskeresők által felderített behatolási kísérlet kezelése. Az Általános jogú felhasználó jogkör a felhasználó fiókhoz rendelt jelszó után a második védelmi vonalnak számít azzal, hogy a korlátozott jogok birtokában nem csak az önmagunk által kezdeményezett, hanem a fiókban a rendszer működésére hatással bíró történéseket is korlátozza.

Álljunk meg egy szóra!
A fentiek ismeretében fogadd meg a következő tanácsot! A Windows 10 operációs rendszerben mindig legalább kettő, egy Általános jogú felhasználó és egy Rendszergazda jogosultságú felhasználó fiókot hozz létre, amelyekhez egy-egy, erősnek számító, nem egyforma jelszót kell rendelned! Soha ne használd a számítógépet egy jelszóval nem rendelkező, rendszergazda jogosultsággal bíró felhasználói fiókkal, mert az a támadók számára felhívás egy keringőre!

Tipp: Mivel senki nem szereti a 6-8 vagy hosszabb karakterből álló jelszavakat fejben tartani és begépelni, a Windows 10 számos, az okoseszközökből érkező hitelesítési lehetőséget tartalmaz (PIN kód, ujjlenyomat-olvasó, arcfelismerés stb.). Mindezeket a rendszer Windows Hello néven fogja egybe és kezeli. A Windows Hello lehetőségeit egy másik cikkben fogom bemutatni.

3. A Windows 10 helyi felhasználói és rendszerfiókjai

A helyi fiók és a Microsoft-fiók fióktípusok, valamint a Rendszergazda és az Általános jogú felhasználó jogkörök a felhasználói fiókok kezelésének első két szintjét jelentik. Legtöbbször bőven elég, ha létrehozol két fiókot, megadod a jelszót, majd a jogkört, és máris dolgozhatsz az operációs rendszerrel. Ez így helyes, de a kényelmesebb használathoz tudnod kell, milyen fiókok vannak még a rendszerben.

A Windows 10-ben találsz még beépített, alapértelmezésben rejtett, letiltott helyi felhasználói és úgynevezett helyi és hálózati rendszerfiókokat (system account).

Álljunk meg egy szóra!
Micsoda, rendszerfiók? Igen, ilyen is van! Gondolj bele: az operációs rendszerben az elindulást követően nem csak Te dolgozol, hanem egyrészt többnyire a felhasználóval interaktív kapcsolatot nem teremtő, háttérben futó folyamatok, eszközkezelő alkalmazások is futnak, másrészt egy vállalati, tartományvezérlővel felügyelt számítógépes hálózatban az ún. hálózati rendszergazdáknak is van hozzáférésük a számítógépedhez tartományi hálózati fiókok formájában. A felhasználó az operációs rendszer számára mindössze egy vagy több folyamat a felhasználó által végzett tevékenységekkel és az általa futtatott alkalmazásokkal, fiókkal, jogkörrel. Hát hogyne lenne a felhasználói beavatkozást nem igénylő folyamatoknak is saját fiókja, jogköre?!

A rendszerfiókok az operációs rendszer saját folyamatainak vannak fenntartva, ezeket az operációs rendszer a felhasználótól függetlenül kezeli. Egy frissen telepített Windows 10 operációs rendszer mindössze a WDAGUtilityAccount rendszerfiókot tartalmazza a beépített víruskereső számára. A letiltott, éppen ezért rejtett felhasználói fiókok pedig a következők:

Tipp: A felsorolt helyi felhasználói fiókok letiltott fiókok, az operációs rendszer elrejti létüket, mivel az online Microsoft-fiók (egyéni, családi, munkahelyi és iskolai) használatát szorgalmazza. Engedélyezésüket követően neked kell jelszóról gondoskodnod.

4. A Felhasználói fiókok felügyelete képernyő

Ha olyan műveletet akarsz végrehajtani, amely az operációs rendszer vagy egy adott alkalmazás alapvető működésére van hatással – legyen az akár a Windows 10 vagy egy alkalmazás beállításának módosítása, vagy egy alkalmazás telepítése vagy eltávolítása –, akkor a rendszer védelme érdekében, a művelet végrehajtása előtt annak megerősítését kérve, a képernyőn megjelenik a Felhasználói fiókok felügyelete (User Account Control = UAC) nevű képernyő.
1. ábra: A Felhasználói fiókok felügyelete képernyő egy Rendszergazda jogkörű felhasználói fiókkal dolgozva csak egy Igen/Nem kérdéssel kér megerősítést a Jegyzettömb Rendszergazda jogkörrel indításához.
1. ábra: A Felhasználói fiókok felügyelete képernyő egy Rendszergazda jogkörű felhasználói fiókkal dolgozva csak egy Igen/Nem kérdéssel kér megerősítést a Jegyzettömb Rendszergazda jogkörrel indításához.
2. ábra: A Felhasználói fiókok felügyelete képernyő egy Általános jogú felhasználó jogkörű felhasználói fiókkal dolgozva már igényli egy Rendszergazda jogkörű felhasználói fiók azonosítóinak megadását a Jegyzettömb Rendszergazda jogkörrel indításához. A képernyőképen láthatod, hogy mivel a rendszerben csak a Rendszergazda nevű fiók bír Rendszergazda jogkörrel, így azt felkínálva gyorsan megadhatod a jelszót a Jegyzettömb indításához.
2. ábra: A Felhasználói fiókok felügyelete képernyő egy Általános jogú felhasználó jogkörű felhasználói fiókkal dolgozva már igényli egy Rendszergazda jogkörű felhasználói fiók azonosítóinak megadását a Jegyzettömb Rendszergazda jogkörrel indításához. A képernyőképen láthatod, hogy mivel a rendszerben csak a Rendszergazda nevű fiók bír Rendszergazda jogkörrel, így azt felkínálva gyorsan megadhatod a jelszót a Jegyzettömb indításához.

Álljunk meg egy szóra!
Sokakat zavar ez az akadékoskodó ablak, főleg, akik rászorulnak a Könnyű kezelés szolgáltatásaira (Narrátor, Nagyító, egyéb képernyőolvasók és nagyító alkalmazások stb.), de ne feledd, a fiókjelszó (illetve a Windows Hello egyéb lehetőségei), az Általános jogú felhasználó jogkör és a Felhasználói fiókok felügyelete ablak első két védelmi vonalként képes megóvni rendszered, egyben adataid a legegyszerűbb és legtipikusabb támadási és behatolási kísérletektől! Éppen ezért soha ne kapcsold ki, ne kezeld könnyedén és figyelmetlenül, legyen bármilyen kényelmetlen is használata!

5. A felhasználói fiókok száma

A Windows 10 operációs rendszer tetszőleges számú offline és online felhasználói fiókot képes kezelni. Ugyanakkor tudnod kell, hogy minden fiók az operációs rendszert tartalmazó háttértáron hozza létre saját mappastuktúráját, benne számos, a felhasználó elől elrejtett (pl. AppData), illetve számára használatba bocsátott mappával (Dokumentumok, Képek stb.) és fájllal. Ha a fiókhoz aktiválod például a OneDrive felhőszolgáltatást, annak mappája, így tartalma is ebbe a mapparendszerbe kerül. Tehát a létrehozható felhasználói fiókok számát az egyes fiókok által elhasznált tárterület korlátozza. Ezen a korláton át lehet lépni, aminek módját egy külön cikkben fogom bemutatni.

6. A felhasználói fiókok kezelésének helye

A felhasználói fiókok kezeléséhez a Windows 10 több módszert is biztosít, amelyekkel számos cikkben fogsz megismerkedni. Íme néhány:
3. ábra: A Gépház / Fiókok oldalai. Láthatod, hogy a Felhasználó nevű fiók helyi fiók. Azt is láthatod, hogy Általános jogú felhasználó jogkörrel pusztán a saját helyi fiókodat, illetve esetleges munkahelyi és/vagy iskolai fiókjaidat kezelheted.
3. ábra: A Gépház / Fiókok oldalai. Láthatod, hogy a Felhasználó nevű fiók helyi fiók. Azt is láthatod, hogy Általános jogú felhasználó jogkörrel pusztán a saját helyi fiókodat, illetve esetleges munkahelyi és/vagy iskolai fiókjaidat kezelheted.
4. ábra: A Rendszergazda helyi fiók Gépház / Fiókok oldalai. A Más felhasználók oldalon kezelheted a rendszer egyéb fiókjait, köztük a Felhasználó nevű helyi fiókot.
4. ábra: A Rendszergazda helyi fiók Gépház / Fiókok oldalai. A Más felhasználók oldalon kezelheted a rendszer egyéb fiókjait, köztük a Felhasználó nevű helyi fiókot.
5. ábra: A Számítógép-kezelés ablaka a Helyi felhasználók és csoportok mappa tartalmával. Láthatod a helyi saját (Felhasználó) és beépített felhasználói (Rendszergazda, Vendég), valamint a beépített helyi (Alapértelmezett fiók, WDAGUtilityAccount) rendszerfiókokat.
5. ábra: A Számítógép-kezelés ablaka a Helyi felhasználók és csoportok mappa tartalmával. Láthatod a helyi saját (Felhasználó) és beépített felhasználói (Rendszergazda, Vendég), valamint a beépített helyi (Alapértelmezett fiók, WDAGUtilityAccount) rendszerfiókokat.
6. ábra: A Számítógép-kezelés parancsot megtalálod a Start+X-el megjeleníthető rendszermenüben is. Az indításhoz szükséges billentyűparancs: Start+X, S, S, Enter.
6. ábra: A Számítógép-kezelés parancsot megtalálod a Start+X-el megjeleníthető rendszermenüben is. Az indításhoz szükséges billentyűparancs: Start+X, S, S, Enter.

7. Összefoglalás

Ebben a cikkben a felhasználói fiókokkal kapcsolatos ismereteinket alapoztuk meg: azokat az ismereteket sajátítottuk el, amelyekkel átlagfelhasználóként a mindennapokban boldogulni tudunk, és tudatosan leszünk készek kezelni a Windows 10 két fő fióktípusát.

A második részben olyan fióktípusokkal fogsz megismerkedni, amelyekkel családi, iskolai és munkahelyi környezetben találkozhatsz. Megismerésük szintén fontos, hogy eligazodhass a számos szolgáltatás között, amik használatukkal járnak.

VÉGE.

Infopanel
Készült: 2021 január 1.
Operációs rendszer: Windows 10 (22H2, 2210b19045).
Szint: kezdő, ECDL: Számítógépes alapismeretek/S1/1.4.
Kategória: Számítógépes alapismeretek → Számítógépek és eszközök → Indítás és kilépés.

Mennyire találtad hasznosnak ezt a cikket?

Válassz egy csillagot!

Szavazatszám: 6, Átlag: 4.7

Még nem szavazott senki! Legyél az első, aki értékeli ezt a bejegyzést!

Sajnálom, hogy ez a cikk nem volt hasznos számodra!

Segíts nekem, hogy jobb legyen ez a cikk!

Írd le, mit hiányolsz ebből a cikkből!

Email
Twitter
Facebook
Nyomtat