Frissítve: 2023 február 27.
Miről szól ez a cikk?
A Windows 11 telepítését többféle módon befolyásolhatod, illetve szabályozhatod. Az egyik ilyen lehetőség az ei.cfg konfigurációs szövegfájl, amellyel a telepíteni kívánt Windows 11 kiadást, a csatorna típusát és a mennyiségi liszensz meglétét vagy hiányát jelezheted. Ez a konfigurációs fájl azt a problémát is segít megoldani, ami előtelepített, OEM eszközökön található, a BIOS-ban elhelyezett liszenszkulccsal beregisztrált Windows 11 Home kiadás másik kiadásra történő cseréjét teszi lehetővé.
Tartalomjegyzék
1. Az ei.cfg konfigurációs fájl szerepe
Az ei.cfg konfigurációs fájlban előre rögzítheted a telepíteni kívánt Windows 11 kiadását (Home, Pro, Education stb.), a csatorna típusát (OEM vagy Retail), illetve a mennyiségi liszensz (VOL) meglétét vagy hiányát. Ezeken túlmenően azt is megteheted, hogy ezzel a fájllal kikényszeríted a telepítőkészletben található kiadások közötti választást.
Az ei.cfg konfigurációs fájl egy közönséges szövegfájl, amit legkönnyebben a Windows részét képező Jegyzettömb alkalmazással készíthetsz el. Ennek a fájlnak a helye a telepítő média – ami ma már többnyire egy USB pendrive – sources mappájában van. Egyes telepítőkészletek tartalmazzák ezt a fájlt, míg mások nem.
Az alább láthatod, milyen általános felépítéssel kell rendelkeznie egy ei.cfg fájlnak, hogyan szabályozhatod az egyes paramétereket (kiadás, csatorna, mennyiségi liszensz).
[EditionID]
{Kiadás azonosítója}
[Channel]
{Csatorna típusa}
[VL]
{Mennyiségi liszensz megléte vagy hiánya}
- Az [EditionID] szakaszban a telepíteni kívánt Windows 11 kiadásának szöveges azonosítóját kell megadnod (Windows edition ID). A szakaszt el is hagyhatod, ebben az esetben a telepítővarázsló – ha más akadálya nincs – felkínálja a telepítőkészletben található kiadások listáját. Ha a _Default értéket adod meg, akkor a telepítővarázsló mindenképpen fel fogja kínálni a kiadások listáját. A _Default érték elhagyhatatlan, amennyiben egy OEM Windows liszensz kulcsát tartalmazza egy számítógép BIOS-a, hiszen így rákényszerítheted a telepítővarázslót a kiadások listájának felkínálására, vagyis a BIOS-ban rögzített kiadástól eltérő kiadás telepítésére nyílik lehetőséged. A lehetséges értékeket a következő fejezetben soroltam fel.
- A [Channel] szakaszban csak az OEM vagy a Retail érték szerepelhet. Az OEM a berendezésgyártók által az eszközre előtelepített, míg a Retail a kiskereskedelmi forgalomban megvásárolható Windows kiadást azonosítja.
- A [VL] szakasz a mennyiségi liszensszel rendelkező szervezetek számára teszi lehetővé a Windows tömeges telepítését. Ebben az esetben ez a szakasz kötelezően 1 értéket kell tartalmazzon, a [Channel] szakaszban pedig az OEM értéket kell feltüntetned. Ha a [Channel] szakaszban Retail szerepel, akkor itt 0 értéknek kell lennie.
Tipp: A telepítő ISO lemezképfájlok nevében szerepel, hogy a kiskereskedelmi vagy a vállalati piacra szánt kiadásokat tartalmazza-e: az előbbiben a consumer_editions, az utóbbiban a business_editions szavak jelennek meg. A vállalati telepítőfájl sources mappája tartalmazza az ei.cfg konfigurációs fájlt, és tartalma a fentiek ismeretében nem okozhat meglepetést: a [Channel] szakasz az OEM, míg a [VL] szakasz az 1 értéket tartalmazza. Két példa a cikk frissítésekor elérhető legutolsó Windows 11 telepítő ISO lemezképfájlokra:
hu-hu_windows_11_business_editions_version_22h2_updated_feb_2023_x64_dvd_eb7bd1c3.iso
hu-hu_windows_11_consumer_editions_version_22h2_updated_feb_2023_x64_dvd_a279b1cf.iso
Íme egy egyszerű példa egy olyan ei.cfg fájlra, amely egy Retail forgalmazású Windows 11 Pro telepítését írja elő:
[EditionID]
Professional
[Channel]
Retail
[VL]
0
A [VL] szakaszt el is hagyhatod. Egy másik példa, amely egy OEM eszközre kerülő, mennyiségi liszensszel aktiválandó Windows 11 Enterprise telepítését írja elő:
[EditionID]
Enterprise
[Channel]
OEM
[VL]
1
2. A Windows 11 kiadások lehetséges azonosítói az [EditionID] szakaszban
A consumer edition ISO lemezképfájlokban a következő Windows 11 kiadásokat találod (az [EditionID] szakaszban az = jel utáni értéket kell megadnod):
- Windows 11 Home = Core
- Windows 11 Home N = CoreN
- Windows 11 Education = Education
- Windows 11 Education N = EducationN
- Windows 11 Pro = Professional
- Windows 11 Pro N = ProfessionalN
- Windows 11 Pro Education = ProfessionalEducation
- Windows 11 Pro Education N = ProfessionalEducationN
- Windows 11 Pro for Workstations = ProfessionalWorkstation
- Windows 11 Pro N for Workstations = ProfessionalWorkstationN
A business edition ISO lemezképfájlokban a következő Windows 11 kiadásokat találod (az [EditionID] szakaszban az = jel utáni értéket kell megadnod):
- Windows 11 Education = Education
- Windows 11 Education N = EducationN
- Windows 11 Enterprise = Enterprise
- Windows 11 Enterprise N = EnterpriseN
- Windows 11 Pro = Professional
- Windows 11 Pro N = ProfessionalN
- Windows 11 Pro Education = ProfessionalEducation
- Windows 11Pro Education N = ProfessionalEducationN
- Windows 11 Pro for Workstations = ProfessionalWorkstation
- Windows 11 Pro N for Workstations = ProfessionalWorkstationN
3. A Windows 11 kiadások lehetséges azonosítóinak lekérdezése
A fenti értékeket te is kiolvashatod, például egy ISO telepítő fájlból. A telepítőkészlet kiadásait a sources mappában található install.wim fájl őrzi. A kiolvasáshoz szükséges teendők a következők:
- A Fájlkezelőben kattints kétszer vagy üss Entert az ISO lemezképfájlon (1. ábra)! A Windows egy új virtuális meghajtót hoz létre, megmutatva az ISO lemezképfájl tartalmát. A meghajtó betűjelét például a Ctrl+L billentyűkombinációval kérdezheted le – erre később szükséged lesz (2. ábra).
- Indítsd el a Parancssort rendszergazdaként: üsd le a Start billentyűt, gépeld be az Írjon ide a kereséshez szerkesztőmezőbe a parancssor kifejezést, majd a találatlistán a Parancssor alkalmazáson állva lépj jobbra, majd le, kiválasztva a Futtatás rendszergazdaként parancsot (3. ábra)!
- A képernyőn megjelenik a Felhasználói fiókok felügyelete ablak, amelyben hagyd jóvá az alkalmazás indítását!
- A képernyőn megjelenik a Parancssor ablaka. A kurzor helyére gépeld be az első lépésben megismert meghajtó betűjelet egy kettősponttal (például e:), majd üsd le az Enter billentyűt! Ezzel átlépsz a telepítőt tartalmazó virtuális meghajtóra (4. ábra).
- Gépeld be a cd sources parancsot, majd üsd le az Enter billentyűt! Ezzel átváltasz az install.wim fájlt tartalmazó sources mappára (5. ábra).
- Most már lekérdezheted a telepíthető Windows 11 kiadásokat a következő parancs ismételt kiadásával:
DISM /Get-ImageInfo /ImageFile:install.wim /Index:1 - ahol az /Index: kapcsolót követő érték a Windows 11 kiadás listában elfoglalt sorrendje. A lehetséges értékek a bemutatott ISO lemezképfájlban 1-től 10-ig terjednek. Az eredménylista Name és Description soraiban találod a kiadás teljes nevét, míg az [EditionID] szakaszba kerülő értéket az Edition sor tartalmazza (6. ábra).
- Ha végeztél, akkor szüntesd meg a virtuális meghajtót a meghajtó helyi menüjében található Kiadás paranccsal!
4. Az OEM Windows Home cseréje másik kiadásra
Most pedig rátérek egy igen gyakori fejfájást okozó probléma megoldására! Az előtelepített asztali és hordozható számítógépekre sok esetben egy Windows 11 Home, netán egy Windows 11 Pro N kiadás kerül fel. Az is felmerülhet, hogy meg akarsz szabadulni a gyártó által feltelepített Windows 11 kiadástól, az azzal szállított gyári alkalmazásoktól, a háttértáron megbúvó, a helyreállítást segítő, és egyéb célokból felkerült partícióktól. A legtöbb felhasználó az operációs rendszert a hagyományos módon akarja újratelepíteni, de az eszköz BIOS-ába beégetett OEM liszensz kulcs miatt a Windows 11 telepítővarázslója a liszensz kulcs által meghatározott kiadást fogja kérdés nélkül feltelepíteni. Hát ez elég bosszantó…mit lehet tenni!? A megoldás egy olyan ei.cfg fájl elkészítése, amelyben előírhatod a megfelelő kiadás szabad kiválasztásának lehetőségét. Elkészítéséhez kövesd az alábbi lépéseket:
- Készítsd el a telepítő pendrájvot a korábban beszerzett ISO fájlból, például a Rufus alkalmazás segítségével!
- A Jegyzettömb segítségével készítsd el a következő ei.cfg fájlt:
[Channel]
_Default
[VL]
0
- Mentsd a fájlt a telepítőt tartalmazó pendrájv sources mappájába cfg néven!
- Készen vagy! Tedd a pendrájvot az eszközbe, kapcsold be, majd kövesd a telepítővarázsló lépéseit! Hamarosan eljutsz arra a képernyőre, amely felsorolja az összes kiadást, így kiválaszthatod a neked megfelelőt. A telepítés végeztével ne feledkezz meg a Windows 11 aktiválásáról! Sok sikert a telepítéshez!
- A cikk készítéséhez felhasznált forrás:
- Windows Setup Edition Configuration and Product ID Files (EI.cfg and PID.txt).
VÉGE.
Infopanel
Készült: 2021 december 11.
Operációs rendszer: Windows 10 (22H2, 2210b19045).
Szint: haladó, ECDL modul/tanmenet: Számítógépes alapismeretek/S1.
Kategória: Számítógépes alapismeretek → Telepítés, üzembe helyezés.
Mennyire találtad hasznosnak ezt a cikket?
Válassz egy csillagot!
Szavazatszám: 0, Átlag: 0
Még nem szavazott senki! Legyél az első, aki értékeli ezt a bejegyzést!
Sajnálom, hogy ez a cikk nem volt hasznos számodra!
Segíts nekem, hogy jobb legyen ez a cikk!
Írd le, mit hiányolsz ebből a cikkből!