ECDL Táblázatkezelés 20. vizsgafeladat (#223🦯)

 Frissítve: 2022 július 27.

Miről szól ez a cikk?
Ebben a látássérültek számára készült Microsoft Excel oktatóanyagban az ECDL Táblázatkezelés modulhoz kiadott Vizsgapéldatár 20. feladatát dolgozzuk fel a Windows 10 operációs rendszer és a Microsoft Office 2016 irodai alkalmazáscsomag aktuális kiadásának felhasználásával.
A vizsgafeladat megoldása során kizárólag a billentyűzetet használjuk.

Tartalomjegyzék

1. Előkészületek

Az ECDL Excel vizsgafeladat megoldása előtt a megjelölt források közül töltsük le szükség szerint az ECDL Vizsgapéldatár Táblázatkezelés 6.0 dokumentumot és a munkafájlokat – az előbbit nyissuk meg, az utóbbit pedig csomagoljuk ki célszerűen a Dokumentumok mappába. A vizsgapéldatár PDF dokumentum, amit a legtöbb internet böngésző képes megnyitni, de használhatjuk bármelyik PDF olvasó alkalmazást is, például az Adobe Acrobat Readert. Látássérült sorstársaink Egyszerű szöveg (*.txt) formátumban is letölthetik a feladatsort.

Tekintsük át a feladat elvégzéséhez szükséges ismereteket és a felhasznált függvényeket:

A feladat végrehajtása előtt, közben és után vessük össze munkánkat az alábbi ábrák tartalmával, amelyeken egy-egy szakasz (elkészült táblázat, diagram, export stb.) állapotát tekinthetjük meg.

ECDL Táblázatkezelés 20. vizsgafeladat, 1. megoldás, 1. ábra: A kész táblázat a csoportosított sávdiagrammal.
1. ábra: A kész táblázat a csoportosított sávdiagrammal.
ECDL Táblázatkezelés 20. vizsgafeladat, 1. megoldás, 2. ábra: A Munka1 munkalap táblázata.
2. ábra: A Munka1 munkalap táblázata.
ECDL Táblázatkezelés 20. vizsgafeladat, 1. megoldás, 3. ábra: Az exportált PDF dokumentum a Microsoft Edge böngésző ablakában.
3. ábra: Az exportált PDF dokumentum a Microsoft Edge böngésző ablakában.
ECDL Táblázatkezelés 20. vizsgafeladat, 1. megoldás, 4. ábra: A feladat megoldása során létrehozott 2 db fájl a Dokumentumok mappában.
4. ábra: A feladat megoldása során létrehozott 2 db fájl a Dokumentumok mappában.

2. A vizsgafeladat megoldása

Egy javaslat a végrehajtás menetére a billentyűzet használatával (71 lépés):

  1. Nyissuk meg szerkesztésre az M4-20.xlsx munkafüzetet!
  2. Nyomjuk le az F12 funkcióbillentyűt a Mentés másként párbeszédablak megjelenítéséhez!
  3. Gépeljük be a Fájlnév (Alt+N) kombinált szerkesztőmezőbe a nevünket, majd mentsük el a munkafüzetet a Mentés (Alt+S) gombot választva!

Tipp: Jegyezzük meg, ha egy létező munkafüzetet nyitunk meg, akkor a mentés másként funkció a munkafüzet mappáját kínálja fel a mentéshez. Azt is érdemes megjegyezni, hogy a Fájlnév szerkesztőmező tartalma, vagyis a munkafüzet neve kijelölt állapotban van, tehát egy másik, teljesen más név megadásakor azonnal felülgépelhetjük azt, nem kell előtte törölni a Del vagy a Backspace billentyűvel a szerkesztőmező tartalmát.

  1. Első teendőnk, hogy megismerkedjünk a munkafüzettel. Az M4-20 munkalapon található táblázat a Föld népességének alakulását, illetve várható alakulását mutatja. A táblázat kiterjedése A1:C11. Az A2:A11 tartományban a népesség számát találjuk 1-től 10-ig, milliárdban. A B2:B11 tartományban azokat az évszámokat találjuk, amikor a Föld népessége elérte az A oszlopban mutatott értéket. A C3:C11 cellákban a B2:B11 cellák két egymás alatti évszámának különbségét találjuk, ami azt mutatja, hány év kellett a lakosságszám egy milliárddal történő emelkedéséhez. Az A1:C1 tartomány az oszlopok megnevezéseit tartalmazza. A táblázat cellái formázatlanok.
  2. Első feladatunk a C3:C11 cellák értékeinek képletre cserélése. Egyszerű különbségképzésről van szó, az aktuális sor évszámából ki kell vonnunk az előző sor évszámát. Jelöljük ki a C3:C11 tartományt!
  3. Gépeljük be a C3 cellába az =B3-B2 képletet, majd üssük le a Ctrl+Enter billentyűt!

Tipp: A Ctrl+Enter az Excel egyik leghasznosabb billentyűparancsa. Alkalmazásával az előzetesen kijelölt tartomány aktív cellájába begépelt tartalmat másolhatjuk át a tartomány többi cellájába. Ha a begépelt tartalom egy képlet, akkor az Excel az abban található (relatív, abszolút és vegyes) hivatkozástípusokat figyelembe véve végzi el a másolást. Ezzel helyettesíthetjük a kitöltést vagy más sokszorosításra használt módszert.
Persze, előfordulhat, hogy elrontjuk a képletet, vagy más okból szerkeszteni akarjuk azt. Ilyenkor jelöljük ki ismét a tartományt, nyomjuk le az F2 funkcióbillentyűt az aktív cella szerkesztéséhez, végezzük el a javítást, végül üssük le a Ctrl+Enter billentyűkombinációt!

  1. A D oszlopban az A oszlop értékeinek milliárdszorosát kell megjelenítenünk, vagyis minden értéket meg kell szoroznunk egymilliárddal (1-es és 9 nulla), más szóval 1000 millióval. Adjunk azért nevet az oszlopnak! Gépeljük be a D1 cellába a következő címkét: Népesség
  2. Jelöljük ki a D2:D11 tartományt!
  3. Gépeljük be a D2 cellába az =A2*1E9 képletet, majd üssük le a Ctrl+Enter billentyűkombinációt!
  4. Az eredményekben található számos nulla és a keskeny oszlop miatt az eredményeket tíz hatványaként látjuk. Növeljük meg az oszlop szélességét a Kezdőlap / Formátum / Automatikus oszlopszélesség (Alt+Ő, FF, U) paranccsal!
  5. Az E oszlopban azt kell kiszámolnunk, hogy egy év alatt mekkora volt a lakosságszám növekedése. A megoldás, hogy az aktuális sor lakosságszámából kivonjuk az előző sor lakosságszámát, és ezt osztjuk az aktuális sor eltelt éveinek számával. Mivel két sor lakosságszám különbsége mindig 1 milliárd, a kivonást nem érdemes elvégezni, de bemutatjuk mindkét megoldást. Először is adjunk nevet az oszlopnak az E1 cellába gépelve a következő címkét: Növekedés évente
  6. Jelöljük ki az E3:E11 tartományt!
  7. Gépeljük be az E3 cellába a következő képletek egyikét: =(D3-D2)/C3 vagy 1E9/C3, majd üssük le a Ctrl+Enter billentyűt!
  8. Kék külső szegéllyel kell ellátnunk az A1:C11 tartományt! Jelöljük ki!
  9. Üssük le a Ctrl+1billentyűkombinációt a Cellák formázása párbeszédablak megjelenítéséhez!
  10. A Ctrl+Tab billentyűkombinációval lépjünk a Szegély fülre!
  11. Lépjünk a Tab billentyűvel a Stílus (Alt+S) listára, és a Le-Fel nyílbillentyűkkel válasszunk például egy folytonos vonalstílust!
  12. Lépjünk tovább a Tab billentyűvel a Szín (Alt+Z) palettára, majd az Alapszínek részben keressük meg a nyolcadik, Kék színt! Válasszuk ki a Szóköz billentyűvel!
  13. Lépjünk tovább a Tab billentyűvel az Elhelyezés részhez, ahol három gombot találunk Nincs (Alt+N), Körül (Alt+K) és Belül (Alt+B) néven. Nekünk a másodikra van szükségünk, így a Jobb nyílbillentyűvel lépjünk rá, és a Szóköz billentyűvel válasszuk ki!
  14. A beállítások érvényre juttatásához és a párbeszédablakból való kilépéshez üssük le az Enter billentyűt! Hagyjuk kijelölve a táblázatot!
  15. Az A:C oszlopok szélességét a legszélesebb oszlop szélességéhez kell igazítanunk. Először keressük meg a legszélesebb oszlopot! Lépjünk az A1 cellára, majd a Kezdőlap / Formátum / Oszlopszélesség (Alt+Ő, FF, O) kiadásával kérdezzük le az oszlop szélességét! A képernyőn megjelenő Oszlopszélesség párbeszédablak 13,33 értéket mutat. Lépjünk ki az Esc billentyűvel a párbeszédablakból, majd ugyanígy olvassuk le a másik két oszlop szélességét is – ezek az értékek a következők: 9,56 és 14,89.
  16. A C oszlop a legszélesebb, kerekítsük az értéket 15-re, és következhet az oszlopszélesség beállítása: az F5 funkcióbillentyű segítségével jelöljük ki az A:C oszlopokat!

Tipp: Az F5 funkcióbillentyűt nem csak egy adott cellára ugrásra, hanem cellák, tartományok, teljes sor, sorok, oszlop, illetve oszlopok kijelölésére is használhatjuk, akár vegyesen is. Tartomány kijelöléséhez a tartományhivatkozást, több tartomány kijelöléséhez azok pontosvesszővel elválasztott hivatkozásait, sornál csak a sorszámot, soroknál a sorokat, oszlopnál az oszlop betűjelét, oszlopoknál a betűjelekből képzett tartományhivatkozást kell megadnunk, például A1:C3 vagy A1:C3;E20:E22 vagy 5:5 vagy 5:10 vagy B:B vagy B:N.

  1. Üssük le a Shift+F10 billentyűkombinációt a helyi menü megjelenítéséhez, majd válasszuk ki az Oszlopszélesség (O) parancsot!
  2. A képernyőn megjelenő Oszlopszélesség párbeszédablakba gépeljük be a 15 értéket, majd üssük le az Enter billentyűt!
  3. A következő feladatban egy csoportosított sávdiagramot kell készítenünk a munkalapra, amelynek x tengelyén az éveket (B oszlop), y tengelyén a népességet (A oszlop) kell megjelenítenünk. Igen ám, de az A oszlopot felesleges ábrázolnunk, hiszen abban egytől tízig csak sorszámoknak tekinthető értékek találhatók. A feladatunk mindössze annyi, hogy a diagramon ábrázoljuk azt a tíz darab évszámot, amik a B oszlopban sorakoznak. Igaz, hogy az első gondolatunk az lenne, hogy jelöljük ki az A1:B11 tartományt, de ez hibás ábrázoláshoz vezet, mert – mint írtuk – az A oszlopra valójában nincs szükségünk! Tehát, jelöljük ki csak a B1:B11 tartományt! Trükkös kis feladat ez!
  4. Adjuk ki a Beszúrás / Oszlop- és sávdiagram beszúrása (Alt+E, Ú) parancsot, majd a Le nyílbillentyűvel keressük meg a Csoportosított sáv gombot, végül válasszuk ki azt az Enter vagy a Szóköz billentyűvel! A munkalap látható területének közepén megjelenik a kijelölt diagram. Az x tengelyen az évszámokat látjuk 1650-től 2100-ig, míg az y tengelyen egytől tízig sorszámokat látunk, amik a mi esetünkben népességszámnak pont megfelelnek. Jelmagyarázat nincs, a diagram címe Év.

Tipp: A diagram beillesztését követően annak szerkesztéséhez kapunk egy Diagrameszközök / Diagramtervezés (Alt+JC) és egy Diagrameszközök / Formátum (Alt+JZ) nevű menüszalag fület. Természetesen rendelkezésünkre áll a Shift+F10-el elérhető helyi menü is.

Álljunk meg egy szóra!
A kép, és más grafikus elem, mint például a diagram, úgynevezett lebegő objektumként a munkalap cellái felett, azokat eltakarva helyezkedik el. Egy lebegő objektumot úgy tudunk kijelölni, illetve több objektum esetén közülük választani, ha kiadjuk a Kezdőlap / Keresés és kijelölés / Objektumok kijelölése (Alt+Ő, ÖE, O) parancsot. Az Excel kijelöltté teszi az első objektumot, majd a Tab és Shift+Tab billentyűkombinációkkal ránk bízza a kezelni kívánt objektum kijelölését. A munkalap celláihoz az Esc billentyű leütésével térhetünk vissza.

  1. A diagram eltakarja a táblázatot, ami nagyon zavaró. Ezért helyezzük át azt a táblázat alá, például az A15 cellától: üssük le a Ctrl+X billentyűkombinációt, majd léptessük az aktív cellát az A15 cellára, végül üssük le a Ctrl+V billentyűkombinációt!

Tipp: Ha feladatunk egy diagram beszúrása az aktuális munkalapra, akkor az többnyire eltakarja a táblázatot. Ezért célszerű számára másik helyet keresni, például a táblázat alatt: a Ctrl+X leütésével helyezzük a Vágólapra a diagramot, majd a visszakapott aktív cellát mozgassuk a diagram bal felső sarkának helyet adó cellára, végül üssük le a Ctrl+V billentyűkombinációt! A diagram kijelölt állapotban marad.
Persze, ha a vizsgán ezt nem kérik, vagy kifejezetten tiltják, akkor hagyjuk ki ezt a lépést.

  1. A diagram címének megadásához adjuk ki a Tervezés / Diagram-összetevő hozzáadása / Diagramcím / A diagram felett (Alt+JV, D, C, A) parancsot! Ezzel a címet a diagram fölé, középre helyezzük, egyben kijelöltté tesszük azt a szerkesztéshez.
  2. Nyomjuk le az F2 funkcióbillentyűt, az így aktivált Szerkesztőlécbe gépeljük be A népesség alakulása szöveget, majd üssük le az Enter billentyűt!
  3. Az x tengelyen feltüntetett évszámokat félkövér stílussal kell kiemelnünk: adjuk ki a Formátum / Diagramelemek (Alt+JZ, I) parancsot!
  4. A kombinált szerkesztőmezőben keressük meg a Vízszintes (Érték) tengely elemet, majd válasszuk ki az Enter billentyűvel!
  5. Üssük le a Ctrl+B billentyűkombinációt a félkövér stílus beállításához!

Tipp: A következő billentyűkombinációkat használhatjuk az elemi stílusok beállítására vagy kikapcsolására: félkövér Ctrl+B vagy Ctrl+2, dőlt Ctrl+I vagy Ctrl+3, aláhúzott Ctrl+U vagy Ctrl+4, áthúzás Ctrl+5.

  1. A y tengely milliárd feliratának elhelyezéséhez adjuk ki a Tervezés / Diagram-összetevő hozzáadása / Tengelycímek / Elsődleges függőleges (Alt+JV, D, M, E) parancsot! Az y tengely mellett megjelenik a Tengelycím felirat.
  2. Nyomjuk le az F2 funkcióbillentyűt, az így aktivált Szerkesztőlécbe gépeljük be milliárd címkét, majd üssük le az Enter billentyűt! A táblázattal és a diagrammal elkészültünk (1. ábra).
  3. Egy új munkalapon egy táblázatot kell létrehoznunk. Üssük le a Shift+F11 billentyűkombinációt vagy adjuk ki a Kezdőlap / Beszúrás / Munkalap beszúrása (Alt+Ő, BB, B) parancsot! Az M4-20 munkalap előtt létrejön a Munka1 munkalap.
  4. A B1:E1 tartomány celláiba gépeljük be a következő címkéket: T1, T2, T3, Legtöbb
  5. Az A2:D2 tartomány celláiba gépeljük be a következő címkéket: A, 12, 23, 24
  6. Az A3:D3 tartomány celláiba gépeljük be a következő címkéket: B, 3, 8, 6
  7. Az A4:D4 tartomány celláiba gépeljük be a következő címkéket: C, 4, 2, 1
  8. Az A5 cellába gépeljük be a következő címkét: Átlag
  9. Az átlagok kiszámításához jelöljük ki a B5:D5 tartományt!
  10. Adjuk ki a Kezdőlap / AutoSzum / Átlag (Alt+Ő, D, L) parancsot! A három cellában megjennek a képletek és az eredmények.
  11. Üssük le a Ctrl+1 billentyűkombinációt a Cellák formázása párbeszédablak megjelenítéséhez!
  12. A Tab billentyűvel lépjünk a Szám füleslapra!
  13. Lépjünk a Kategória (Alt+A) listára, és válasszuk ki a Szám kategóriát!
  14. Lépjünk a Tizedesjegyek (Alt+D) szerkesztőmezőre, és ha kell, módosítsuk az itt talált értéket kettőre!
  15. Lépjünk ki a párbeszédablakból az Enter billentyű leütésével!
  16. Az E oszlopban a sorok legnagyobb értékeit kell megjelenítenünk. Jelöljük ki az E2:E4 tartományt!
  17. Adjuk ki a Kezdőlap / AutoSzum / Maximum (Alt+Ő, D, X) parancsot! A három cellában megjennek a képletek és az eredmények.
  18. Az E5 cellában a „sok” szót kell megjelenítenünk, ha az átlagok átlaga 9-nél több, egyébként meg ne jelenjen meg semmi. Az átlagok átlaga nem más, mint az ÁTLAG(B5:D5). Ezt kell megvizsgálnunk, hogy nagyobb-e kilencnél: ÁTLAG(B5:D5)>9. Ha a feltételvizsgálat eredménye IGAZ, akkor megjelenítjük a sok szót, ha nem, akkor egy üres karakterlánccal töltjük fel a cellát. Ehhez a HA függvényre lesz szükségünk, amivel a képletünk a következőképpen alakul: =HA(ÁTLAG(B5:D5)>9;”sok”;””)

Tipp: Ha egy feladat a semmi megjelenítését írja elő, akkor mindig egy üres karakterláncot kell megadnunk két idézőjellel: „” (Shift+2, Shift+2).

  1. Helyezzük az aktív cellát az E5 cellára, majd gépeljük be az =HA(ÁTLAG(B5:D5)>9;”sok”;””) képletet!
  2. A B2:D4 tartomány kitöltőszínének pirosnak, a betűknek pedig fehérnek kell lenniük. Jelöljük ki a B2:D4 tartományt!
  3. Állítsuk be a Piros kitöltőszínt a Kezdőlap / Kitöltőszín (Alt+Ő, H1) parancs palettájának segítségével! A paletta Alapszínek részében második a Piros szín, amit a nyílbillentyűkkel lépkedve kereshetünk meg. Ha megtaláltuk, nyomjuk le az Enter vagy a Szóköz billentyűt a kiválasztásához és a paletta becsukásához!
  4. Állítsuk be a Fehér betűszínt a Kezdőlap / Betűszín (Alt+Ő, ŰE) parancs palettájának segítségével! A paletta Színösszeállítás részében az első gomb a Fehér, 1. háttér, amit a nyílbillentyűkkel lépkedve kereshetünk meg. Ha megtaláltuk, nyomjuk le az Enter vagy a Szóköz billentyűt a kiválasztásához és a paletta becsukásához! A kész táblázatot mutatja a 2. ábra.
  5. A 11. feladat szerint fejlécet kell beállítanunk az M4-20 munkalap táblázatának nyomtatása előtt. Feltételezzük, hogy nem a Munka1 táblázatára vonatkozik az utasítás. Lépjünk tehát vissza az M4-20 munkalapra!
  6. Jelöljük ki az F5 segítségével az A1:E11 tartományt! Ezzel egyrészt megszüntetjük a diagram kijelölt állapotát, másrészt nyomtatási területnek fogjuk tudni kijelölni a táblázatot, hiszen azt az oldalra középre helyezve kell majd kinyomtatnunk.
  7. Adjuk ki a Lapelrendezés / Nyomtatási terület / Nyomtatási terület kijelölése (Alt+P, I, K) parancsot!
  8. Adjuk ki a Lapelrendezés / Oldalbeállítás (Alt+P, O) parancsot!
  9. Az Oldal fülön válasszuk ki az Álló Tájolást (Alt+L), a Nagyítás részben a Legyen (Alt+N) választógombot!
  10. A Ctrl+Tab segítségével lépjünk a Margók fülre, majd kapcsoljuk be a Vízszintesen (Alt+V) és a Függőlegesen (Alt+N) jelölőnégyzeteket!
  11. A Ctrl+Tab billentyűkombinációval lépjünk át az Élőfej és élőláb fülre!
  12. Keressük meg és válasszuk ki az Egyéni élőfej (Alt+E) gombot! A képernyőn megjelenik az Élőfej párbeszédablak.
  13. Ha szükséges, érjük el a meglévő tartalom törlésével (Del), hogy a Bal oldalon (Alt+A), a Középen (Alt+K) és a Jobb oldalon (Alt+J) szerkesztőmezők tartalma üres legyen!
  14. Lépjünk a Középen (Alt+K) szerkesztőmezőre!
  15. Gépeljük be a nevünket, majd egy vesszőt követve a &[Dátum] kódot – a kód helyett használhatjuk az Alt+D billentyűkombinációt!
  16. Keressük meg az OK gombot és válasszuk ki az Élőfej párbeszédablakból való kilépéshez!
  17. Üssük le az Enter billentyűt az Oldalbeállítás ablakból való kilépéshez!

Álljunk meg egy szóra!
A papírtakarékosság jegyében, valamint az eltérő nyomtatási környezetek miatt mi a gyakorlatok során a nyomtatási kéréseket PDF exporttal helyettesítjük, természetesen az esetlegesen előírt oldalbeállításokkal. Aki továbbra is nyomtatni akar, az a Ctrl+P-vel indíthatja a Fájl / Nyomtatás parancsot (Alt+F, P).

  1. Adjuk ki a Fájl / Exportálás parancsot, és keressük meg a PDF/XPS létrehozása (Alt+F, E, A) gombot!
  2. A képernyőn megjelenik a Közzététel PDF vagy XPS formátumban párbeszédablak, amelynek Fájlnév kombinált szerkesztőmezőjében látjuk a munkafüzet nevét, amit el is fogadhatunk: mentsünk a Közzététel (Alt+K) gombot választva!

Tipp: Az operációs rendszer és az Excel korábbi használatától függően vagy azonnal megjelenik a tartalom az alapértelmezett PDF olvasó alkalmazásban, vagy előtte rákérdez a Windows, hogy melyik alkalmazással akarjuk azt megnyitni. Utóbbi esetben – ha más PDF olvasó alkalmazás nincs telepítve –, a Microsoft Edge böngészőt kínálja fel, amit egy Enter leütéssel el is fogadhatunk.

  1. Ha számítógépünkön van PDF kezelő alkalmazás vagy böngésző, akkor azt az Excel megpróbálja elindítani és megjeleníteni a fájl tartalmát (3. ábra).
  2. A feladattal végeztünk, mentsünk és zárjunk be minden fájlt és alkalmazást!

A feladat megoldása során 2 db fájlt hoztunk létre: egy Excel munkafüzetet és egy PDF dokumentumot (4. ábra).

VÉGE.

Infopanel
Készült: 2020 június 25.
Operációs rendszer: Windows 10 (21H2, 2111b19044)
Irodai programcsomag: Microsoft Office 2016 v2206b15330.20266, Aktuális csatorna
Szint: kezdő, ECDL modul/tanmenet: Táblázatkezelés/S6
Kategória: ECDL → Táblázatkezelés → Vizsgafeladatok

Mennyire találtad hasznosnak ezt a cikket?

Válassz egy csillagot!

Szavazatszám: 0, Átlag: 0

Még nem szavazott senki! Legyél az első, aki értékeli ezt a bejegyzést!

Sajnálom, hogy ez a cikk nem volt hasznos számodra!

Segíts nekem, hogy jobb legyen ez a cikk!

Írd le, mit hiányolsz ebből a cikkből!

Email
Twitter
Facebook
Nyomtat