ECDL Táblázatkezelés 22. vizsgafeladat (#226🦯)

 Frissítve: 2021 július 27.

Miről szól ez a cikk?
Ebben a látássérültek számára készült Microsoft Excel oktatóanyagban az ECDL Táblázatkezelés modulhoz kiadott Vizsgapéldatár 22. feladatát dolgozzuk fel a Windows 10 operációs rendszer és a Microsoft Office 2016 irodai alkalmazáscsomag aktuális kiadásának felhasználásával.
A vizsgafeladat megoldása során kizárólag a billentyűzetet használjuk.

Tartalomjegyzék

1. Előkészületek

Az ECDL Excel vizsgafeladat megoldása előtt a megjelölt források közül töltsük le szükség szerint az ECDL Vizsgapéldatár Táblázatkezelés 6.0 dokumentumot és a munkafájlokat – az előbbit nyissuk meg, az utóbbit pedig csomagoljuk ki célszerűen a Dokumentumok mappába. A vizsgapéldatár PDF dokumentum, amit a legtöbb internet böngésző képes megnyitni, de használhatjuk bármelyik PDF olvasó alkalmazást is, például az Adobe Acrobat Readert. Látássérült sorstársaink Egyszerű szöveg (*.txt) formátumban is letölthetik a feladatsort.

Tekintsük át a feladat elvégzéséhez szükséges ismereteket és a felhasznált függvényeket:

A feladat végrehajtása előtt, közben és után vessük össze munkánkat az alábbi ábrák tartalmával, amelyeken egy-egy szakasz (elkészült táblázat, diagram, export stb.) állapotát tekinthetjük meg.

ECDL Táblázatkezelés 22. vizsgafeladat, 1. megoldás, 1. ábra: A kész táblázat és a kördiagram.
1. megoldás, 1. ábra: A kész táblázat és a kördiagram.
ECDL Táblázatkezelés 22. vizsgafeladat, 1. megoldás, 2. ábra: Az exportált PDF dokumentum a Microsoft Edge böngésző ablakában.
2. ábra: Az exportált PDF dokumentum a Microsoft Edge böngésző ablakában.
ECDL Táblázatkezelés 22. vizsgafeladat, 1. megoldás, 3. ábra: A feladat megoldása során létrehozott 2 db fájl a Dokumentumok mappában.
3. ábra: A feladat megoldása során létrehozott 2 db fájl a Dokumentumok mappában.

2. A vizsgafeladat megoldása

Egy javaslat a végrehajtás menetére a billentyűzet használatával (66 lépés):

  1. Nyissuk meg szerkesztésre az M4-22.xlsx munkafüzetet!
  2. Nyomjuk le az F12 funkcióbillentyűt a Mentés másként párbeszédablak megjelenítéséhez!
  3. Gépeljük be a Fájlnév (Alt+N) kombinált szerkesztőmezőbe a nevünket, majd mentsük el a munkafüzetet a Mentés (Alt+S) gombot választva!

Tipp: Jegyezzük meg, ha egy létező munkafüzetet nyitunk meg, akkor a mentés másként funkció a munkafüzet mappáját kínálja fel a mentéshez. Azt is érdemes megjegyezni, hogy a Fájlnév szerkesztőmező tartalma, vagyis a munkafüzet neve kijelölt állapotban van, tehát egy másik, teljesen más név megadásakor azonnal felülgépelhetjük azt, nem kell előtte törölni a Del vagy a Backspace billentyűvel a szerkesztőmező tartalmát.

  1. Első teendőnk, hogy megismerkedjünk a munkafüzettel. Az M4-22 munkalap A1:D20 tartománya a 2011, 2012 és 2013 években külföldiek részére kiadott ingatlanvásárlási engedélyek számát tartalmazza megyénként. A megyéket az A2:A20 tartományban, az engedélyek számát a B:D oszlopokban, az oszlopcímkéket pedig a B1:D1 tartományban találjuk. A táblázat cellái formázatlanok.
  2. A táblázat B és C oszlopai fel lettek cserélve, és ahogy azt a feladat kéri tőlünk, a mi feladatunk a cserét elvégezni. Helyezzük az aktív cellát a C1 cellára, majd üssük le a Ctrl+Szóköz billentyűkombinációt! Ezzel kijelöltük a teljes C oszlopot.

Tipp: Az aktív cella sorának kijelölésére a Shift+Szóköz, oszlopának kijelölésére a Ctrl+Szóköz használható. Ha több sort/oszlopot akarunk kijelölni, akkor a szokásos Shift+nyílbillentyűk kijelölés kiterjesztéssel élhetünk.

  1. Üssük le a Ctrl+X billentyűkombinációt az oszlop Vágólapra helyezéséhez!
  2. Helyezzük az aktív cellát a B1 cellára!
  3. Jelenítsük meg a helyi menüt a Shift+F10 billentyűkombinációval, majd válasszuk ki a Kivágott cellák beszúrása (K) parancsot!
  4. Az E oszlopban az engedélyek számának összegét kell képeznünk minden megyéhez. Helyezzük el a következő címkét az E1 cellában: Összesen
  5. Jelöljük ki az F5 funkcióbillentyű segítségével az E2:E20 tartományt!

Tipp: Az F5 funkcióbillentyűt nem csak egy adott cellára ugrásra, hanem cellák, tartományok, teljes sor, sorok, oszlop, illetve oszlopok kijelölésére is használhatjuk, akár vegyesen is. Tartomány kijelöléséhez a tartományhivatkozást, több tartomány kijelöléséhez azok pontosvesszővel elválasztott hivatkozásait, sornál csak a sorszámot, soroknál a sorokat, oszlopnál az oszlop betűjelét, oszlopoknál a betűjelekből képzett tartományhivatkozást kell megadnunk, például A1:C3 vagy A1:C3;E20:E22 vagy 5:5 vagy 5:10 vagy B:B vagy B:N.

  1. Adjuk ki a Kezdőlap / AutoSzum / Szum (Alt+Ő, D, Enter) parancsot! A cellákban megjelennek a képletek és az eredmények.
  2. Az F oszlopban az engedélyek számának átlagát kell képeznünk minden megyéhez. Helyezzük el a következő címkét az F1 cellában: Átlag
  3. Jelöljük ki az F5 funkcióbillentyű segítségével az F2:F20 tartományt!
  4. Az F2 cellába gépeljük be az =ÁTLAG(B2:D2) képletet, majd üssük le a Ctrl+Enter billentyűkombinációt!

Tipp: A Ctrl+Enter az Excel egyik leghasznosabb billentyűparancsa. Alkalmazásával az előzetesen kijelölt tartomány aktív cellájába begépelt tartalmat másolhatjuk át a tartomány többi cellájába. Ha a begépelt tartalom egy képlet, akkor az Excel az abban található (relatív, abszolút és vegyes) hivatkozástípusokat figyelembe véve végzi el a másolást. Ezzel helyettesíthetjük a kitöltést vagy más sokszorosításra használt módszert.
Persze, előfordulhat, hogy elrontjuk a képletet, vagy más okból szerkeszteni akarjuk azt. Ilyenkor jelöljük ki ismét a tartományt, nyomjuk le az F2 funkcióbillentyűt az aktív cella szerkesztéséhez, végezzük el a javítást, végül üssük le a Ctrl+Enter billentyűkombinációt!

  1. Következő feladatunk a táblázat sorait a 2011-es év (B oszlop) szerint csökkenő sorba rendezni. Ehhez elegendő a megyéket és az engedélyek számát, vagyis az A2:D20 tartományt kijelölni. Tegyük ezt meg!
  2. Üssük le a Tab billentyűt, hogy az aktív cellát a B2 cellára állítsuk, kijelölve ezzel a rendezés alapjául szolgáló oszlopot.
  3. Adjuk ki az Adatok / Rendezés méret szerint (csökkenő) (Alt+G, C) parancsot. A rendezéshez használhatjuk a Kezdőlap / Rendezés és szűrés / Rendezés méret szerint (csökkenő) (Alt+Ő, Ú, D) parancsot is.

Álljunk meg egy szóra!
Tipikus feladat feliratokat és/vagy számításokat tartalmazó táblázatok adatsorainak rendezése egy vagy több oszlop szerint. Sokan elfelejtik a rendezés előtt a megfelelő sorokat kijelölni, teljesen összekeverve a sorokat. Ha azonnal lenyomjuk a Ctrl+Z billentyűkombinációt, meg nem történtté tehetjük tévedésünket, és gyorsan elolvashatjuk a következő bekezdést, mit is kell ilyenkor tennünk.

Tipp: Ha egy táblázat sorait rendeznünk kell az egyik oszlop alapján, akkor csak a rendezni kívánt adatokat tartalmazó tartományt szabad kijelölnünk – ki kell hagynunk a képleteket, oszlopcímkéket és egyéb származtatott adatokat tartalmazó cellákat. Ezt szem előtt tartva, egy összefüggő tartományt fogunk kijelölni.
Ha egy oszlop szerint kell rendeznünk a sorokat, akkor a Tab billentyűvel léptessük a tartomány aktív celláját abba az oszlopba, amely szerint rendezni akarunk. Ezt követően már használhatjuk a Kezdőlap / Rendezés és szűrés (Alt+Ő, Ú) menü vagy az Adatok /Rendezés és szűrés csoport parancsait. Ha a helyi menüt részesítjük előnyben, akkor a Shift+F10 lenyomását követően a Rendezés almenü parancsaiból válogathatunk.
Ha több oszlop szerint kell rendeznünk, akkor már szükségünk lesz a Rendezés (Alt+Ő, Ú, E vagy Alt+G, R vagy Shift+F10, D, E) párbeszédablakra.

  1. A G oszlopban ki kell számolnunk minden megyére, hogy mennyi volt a növekedés százalékos mértéke 2012-ben 2011-hez képest! Ha úgy könnyebb a megoldásra rátalálni, akkor visszavezethetjük a problémát a nettó ÁFA bruttó számításra. A 2012-es értéket tekintsük bruttónak, a 2011-es értéket nettónak, és keressük az ÁFA mértékét: 2012/2011-1. Ennek ismeretében a G2 cellába a következő képlet kerül majd: =C2/B2-1

Tipp: Ha fel szeretnénk eleveníteni a nettó, ÁFA és bruttó számítással kapcsolatos ismereteinket, akkor keressük fel a Nettó, ÁFA, Bruttó számítás (#170) című cikket!

  1. Adjunk nevet az oszlopnak, gépeljük be a G1 cellába a következő címkét: Növekedés 2011/2012
  2. Jelöljük ki a G2:G20 tartományt!
  3. Gépeljük be a G2 cellába az =C2/B2-1 képletet, majd üssük le a Ctrl+Enter billentyűkombinációt! Ne csodálkozzunk a negatív értékeken, mivel számos 2012-es érték kisebb a 2011-es értékeknél!
  4. Hagyjuk kijelölve a tartományt, és alakítsuk az értékeket Százalék Számformátumra a Ctrl+Shift+5 billentyűkombinációval!

Tipp: Néhány Számformátumot a következő billentyűkombinációkkal tudunk gyorsan és kényelmesen alkalmazni: Ctrl+Shift+1 – formázás Egyéni Számformátumra két tizedesjeggyel és ezres tagolással, Ctrl+Shift+2 – formázás Egyéni Számformátumra a cellában található egynél kisebb tizedes törtet tartalmazó érték óra:perc formátumra alakításával, Ctrl+Shift+3 – formázás Egyéni Számformátumra a cellában található érték nn.hhh.éé formátumra alakításával, Ctrl+Shift+4 – formázás Pénznem Számformátumra két tizedesjeggyel és ezres tagolással (negatív érték esetén piros betűszínnel), Ctrl+Shift+5 – formázás Százalék Számformátumra tizedesjegyek nélkül egészre kerekítéssel.

  1. A táblázat engedélyszámait, az összegeket és az átlagokat ezres tagolással kell ellátnunk és vízszintesen középre kell igazítanunk. Jelöljük ki a B2:F20 tartományt!
  2. Üssük le a Ctrl+Shift+1 billentyűkombinációt az ezres tagolás beállításához!
  3. A középre igazításhoz adjuk ki a Kezdőlap / Középre vízszintesen igazítás (Alt+Ő, KZ) parancsot!
  4. A 2011 év engedélyszámait (B2:B20) Sárga kitöltőszínnel és félkövér stílussal kell kiemelnünk. Jelöljük ki a B2:B20 tartományt!
  5. Állítsuk be a Sárga kitöltőszínt a Kezdőlap / Kitöltőszín (Alt+Ő, H1) parancs palettájának segítségével! A paletta Alapszínek részében a negyedik a Sárga szín, amit a nyílbillentyűkkel lépkedve kereshetünk meg. Ha megtaláltuk, nyomjuk le az Enter vagy a Szóköz billentyűt a kiválasztásához és a paletta becsukásához!
  6. Üssük le a Ctrl+B billentyűkombinációt a félkövér stílus beállításához!

Tipp: A következő billentyűkombinációkat használhatjuk az elemi stílusok beállítására vagy kikapcsolására: félkövér Ctrl+B vagy Ctrl+2, dőlt Ctrl+I vagy Ctrl+3, aláhúzott Ctrl+U vagy Ctrl+4, áthúzás Ctrl+5.

  1. A következő feladatban a táblázat minden oszlopának szélességét a legszélesebb oszlop számára szükséges mértékűre kell módosítanunk. Gondolkodás nélkül kijelenthetjük, hogy az A oszlop a legszélesebb a megyék neveinek köszönhetően. Először beállítjuk az A oszlop szélességét az automatikus oszlopszélesség segítségével, majd leolvassuk az így kapott szélességet, végül ezt fogjuk a többi oszlopra is alkalmazni. Helyezzük az aktív cellát az A1 cellára (Ctrl+Home)!
  2. Jelöljük ki az egész oszlopot a Ctrl+Szóköz billentyűkombinációval!
  3. Adjuk ki a Kezdőlap / Formátum / Automatikus oszlopszélesség (Alt+Ő, FF, U) parancsot!
  4. Adjuk ki a Kezdőlap / Formátum / Oszlopszélesség (Alt+Ő, FF, O) parancsot!
  5. A képernyőn megjelenő Oszlopszélesség párbeszédablak szerkesztőmezője a 20,78 értéket tartalmazza, amit kerekítsünk 21-re! Ezt a szélességet fogjuk a táblázat minden oszlopára beállítani.
  6. Lépjünk ki a párbeszédablakból az Esc billentyű leütésével!
  7. Jelöljük ki az F5 funkcióbillentyűvel az A:G oszlopokat!
  8. Adjuk ki a Kezdőlap / Formátum / Oszlopszélesség (Alt+Ő, FF, O) parancsot!
  9. A képernyőn megjelenő Oszlopszélesség párbeszédablak szerkesztőmezőjébe gépeljük be a 21 értéket, majd üssük le az Enter billentyűt!
  10. Kördiagramot kell létrehoznunk a munkalapon, amelyen Somogy megye adatait kell ábrázolnunk. A megye adatait, és a szükséges címkéket az A1:D2 tartomány tartalmazza. Jelöljük ki!
  11. Adjuk ki a Beszúrás / Kör- vagy perecdiagram beszúrása (Alt+E, KK) parancsot, majd üssük le az Enter billentyűt a Kör gomb kiválasztásához! A munkalap látható területének közepén megjelenik a kijelölt diagram.

Tipp: A diagram beillesztését követően annak szerkesztéséhez kapunk egy Diagrameszközök / Diagramtervezés (Alt+JC) és egy Diagrameszközök / Formátum (Alt+JZ) nevű menüszalag fület. Természetesen rendelkezésünkre áll a Shift+F10-el elérhető helyi menü is.

Álljunk meg egy szóra!
A kép, és más grafikus elem, mint például a diagram, úgynevezett lebegő objektumként a munkalap cellái felett, azokat eltakarva helyezkedik el. Egy lebegő objektumot úgy tudunk kijelölni, illetve több objektum esetén közülük választani, ha kiadjuk a Kezdőlap / Keresés és kijelölés / Objektumok kijelölése (Alt+Ő, ÖE, O) parancsot. Az Excel kijelöltté teszi az első objektumot, majd a Tab és Shift+Tab billentyűkombinációkkal ránk bízza a kezelni kívánt objektum kijelölését. A munkalap celláihoz az Esc billentyű leütésével térhetünk vissza.

  1. A diagram eltakarja a táblázatot, ami nagyon zavaró. Ezért helyezzük át azt a táblázat alá, például a C22 cellától (az A oszlopra még szükségünk lesz): üssük le a Ctrl+X billentyűkombinációt, majd léptessük az aktív cellát a C22 cellára, végül üssük le a Ctrl+V billentyűkombinációt!

Tipp: Ha feladatunk egy diagram beszúrása az aktuális munkalapra, akkor az többnyire eltakarja a táblázatot. Ezért célszerű számára másik helyet keresni, például a táblázat alatt: a Ctrl+X leütésével helyezzük a Vágólapra a diagramot, majd a visszakapott aktív cellát mozgassuk a diagram bal felső sarkának helyet adó cellára, végül üssük le a Ctrl+V billentyűkombinációt! A diagram kijelölt állapotban marad.
Persze, ha a vizsgán ezt nem kérik, vagy kifejezetten tiltják, akkor hagyjuk ki ezt a lépést.

  1. A diagram címének megadásához adjuk ki a Diagramtervezés / Diagram-összetevő hozzáadása / Diagramcím / A diagram felett (Alt+JC, D, C, A) parancsot! Ezzel a címet a diagram fölé, középre helyezzük, egyben kijelöltté tesszük azt a szerkesztéshez.
  2. Nyomjuk le az F2 funkcióbillentyűt, az így aktivált Szerkesztőlécbe gépeljük be a Külföldiek ingatlanvásárlásai szöveget, majd üssük le az Enter billentyűt!
  3. Az adatfeliratok megjelenítéséhez adjuk ki például a Diagramtervezés / Diagram-összetevő hozzáadása / Adatfeliratok / Középen (Alt+JC, D, A, Z) parancsot!
  4. A körcikkeket Piros, Narancs és Zöld kitöltőszínnel kellene ellátnunk. Ezt azonban a jelenlegi Excel verzió billentyűzettel nem teszi végrehajthatóvá, ugyanis a Formátum / Diagramelemek (Alt+JZ, I) kombinált szerkesztőmező nem kínálja fel a körcikkeket jelképező Adatsor „Somogy” Pont „2011”, Adatsor „Somogy” Pont „2012” és Adatsor „Somogy” Pont „2013” adatpontokat, még úgy sem, ha közvetlenül begépeljük azok elnevezéseit. Ezeket egérrel a körcikkekre kattintva tudjuk csak előcsalogatni. Ha az Ön Excel kiadásában ki tudja jelölni ezeket az adatpontokat, akkor sorban egymás után rendelje a körcikkekhez a Formátum / Kitöltés (Alt+JZ, Ö) parancs palettájának segítségével az Alapszínek részben található Sárga, Narancs és Zöld színeket.
  5. Az A25-ös cellában annak a megyének a nevét kell megjelenítenünk egy képlet segítségével, ahol a legkisebb volt az engedélykérelmek száma. Bontsuk részekre a problémát: először ki kell keresnünk a B2:B20 tartomány legkisebb értékét. Ehhez a MIN függvényt hívjuk segítségül: MIN(B2:B20). Ezután arra vagyunk kíváncsiak, hogy ez az érték hányadik cellában van a B2:B20 tartományon belül. Erre való a HOL.VAN függvény, amely az első argumentumaként megadott értéket megkeresi a második argumentumaként megadott tartományban (a harmadik argumentum 0, ami a keresés módját szabályozza): HOL.VAN(MIN(B2:B20);B2:B20;0). A kapott szám alkalmas lesz arra, hogy az A2:A20 tartományban az INDEX függvény segítségével megkapjuk az értékhez tartozó megye nevét. Az INDEX függvény első argumentuma a tartománycím, második pedig annak a cellának a száma, amelynek értékét eredményül várjuk. A kész képlet a következő: =INDEX(A2:A20; HOL.VAN(MIN(B2:B20);B2:B20;0))

Tipp: Ha egy olyan feladatot kapunk, amelynek során egy tartománynak nem az első sorában vagy oszlopában kell egy értéket kikeresnünk, majd az értékhez tartozó megadott számú oszlop vagy sor cellájának tartalmát visszaadnunk, akkor a fenti képlet egy lehetséges megoldás.
A fenti képletet oszlopban keresés esetén a következőképpen használjuk: =INDEX(visszaadandó érték oszlopának tartománycíme; HOL.VAN(keresett érték;a keresett értéket tartalmazó oszlop tartománycíme;0))
Ha egy sorban keresünk egy értéket, és egy másik sor ugyanazon oszlopában található értéket kell visszaadnunk, akkor a képlet a következő: =INDEX(visszaadandó érték sorának tartománycíme;HOL.VAN(keresett érték;a keresett értéket tartalmazó sor tartománycíme;0))
Ne feledjük, a fenti képlet csak akkor használható, ha a visszaadandó és a keresett értéket tartalmazó sor/oszlop tartománya azonos számú cellából áll.

  1. Az F5 funkcióbillentyű segítségével helyezzük az aktív cellát az A25-re (egyben megszüntetjük a diagram kijelölt állapotát), majd gépeljük be az =INDEX(A2:A20; HOL.VAN(MIN(B2:B20);B2:B20;0)) képletet! Mivel korábban csökkenő sorrendbe rendeztük a B oszlopot, könnyen ellenőrizni tudjuk az A25 cella eredményét – a B20-ban találjuk a legkisebb értéket, amelyhez az A20-ban Nógrád megye tartozik. A kész táblázatot és diagramot mutatja az 1. ábra.
  2. Utolsó feladatunk a munkalap első oldalának nyomtatása álló tájolású oldalon, középre helyezve. Fejlécet is készítenünk kell, amely az oldalszámot és az aktuális dátumot tartalmazza!
  3. Adjuk ki a Lapelrendezés / Oldalbeállítás (Alt+P, O) parancsot!
  4. Az Oldal fülön válasszuk ki az Álló Tájolást (Alt+L)!
  5. A Ctrl+Tab segítségével lépjünk a Margók fülre, majd kapcsoljuk be a Vízszintesen (Alt+V) és a Függőlegesen (Alt+N) jelölőnégyzeteket!
  6. A Ctrl+Tab billentyűkombinációval lépjünk át az Élőfej és élőláb fülre!
  7. Keressük meg és válasszuk ki az Egyéni élőfej (Alt+E) gombot! A képernyőn megjelenik az Élőfej párbeszédablak.
  8. Érjük el a meglévő tartalom törlésével (Del), hogy a Bal oldalon (Alt+A), a Középen (Alt+K) és a Jobb oldalon (Alt+J) szerkesztőmezők tartalma üres legyen!
  9. Lépjünk például a Középen (Alt+K) szerkesztőmezőre!
  10. Gépeljük be az &[Oldal], majd egy vesszőt követve az &[Dátum] kódot, vagy üssük le az Alt+U, majd egy vesszőt követve az Alt+D billentyűkombinációt!
  11. Keressük meg az OK gombot és válasszuk ki az Élőfej párbeszédablakból való kilépéshez!
  12. Üssük le az Enter billentyűt az Oldalbeállítás ablakból való kilépéshez!

Álljunk meg egy szóra!
A papírtakarékosság jegyében, valamint az eltérő nyomtatási környezetek miatt mi a gyakorlatok során a nyomtatási kéréseket PDF exporttal helyettesítjük, természetesen az esetlegesen előírt oldalbeállításokkal. Aki továbbra is nyomtatni akar, az a Ctrl+P-vel indíthatja a Fájl / Nyomtatás parancsot (Alt+F, P).

  1. Adjuk ki a Fájl / Exportálás parancsot, és keressük meg a PDF/XPS létrehozása (Alt+F, E, A) gombot!
  2. A képernyőn megjelenik a Közzététel PDF vagy XPS formátumban párbeszédablak, amelynek Fájlnév kombinált szerkesztőmezőjében látjuk a munkafüzet nevét, amit el is fogadhatunk.
  3. Keressük meg és válasszuk ki a Beállítások (Alt+B) gombot! A képernyőn megjelenik a Beállítások párbeszédablak.
  4. Rögtön az első választógomb, a Mind (Alt+M) helyett a Le nyílbillentyűvel válasszuk ki az alatta lévő másikat, a Rész (Alt+R) választógombot, amellyel megadhatjuk a nyomtatni kívánt oldaltartományt. Mivel az első oldalt kell kinyomtatnunk, hagyjuk jóvá az az Ettől és Eddig kombinált szerkesztőmezőkben található 1-1 értékeket.
  5. Meg kell mondanunk azt is, mit akarunk exportálni: keressük meg és válasszuk ki a Közzéteendő részben A kijelölt munkalapok (Alt+U) választógombot!
  6. Lépjünk ki a párbeszédablakból az Enter billentyű leütésével!
  7. Mentsünk a Közzététel (Alt+K) gombot választva!

Tipp: Az operációs rendszer és az Excel korábbi használatától függően vagy azonnal megjelenik a tartalom az alapértelmezett PDF olvasó alkalmazásban, vagy előtte rákérdez a Windows, hogy melyik alkalmazással akarjuk azt megnyitni. Utóbbi esetben – ha más PDF olvasó alkalmazás nincs telepítve –, a Microsoft Edge böngészőt kínálja fel, amit egy Enter leütéssel el is fogadhatunk.

  1. Ha számítógépünkön van PDF kezelő alkalmazás vagy böngésző, akkor azt az Excel megpróbálja elindítani és megjeleníteni a fájl tartalmát (2. ábra).
  2. A feladattal végeztünk, mentsünk és zárjunk be minden fájlt és alkalmazást!

A feladat megoldása során 2 db fájlt hoztunk létre: egy Excel munkafüzetet és egy PDF dokumentumot (3. ábra).

VÉGE.

Infopanel
Készült: 2020 június 28.
Operációs rendszer: Windows 10 (21H2, 2111b19044)
Irodai programcsomag: Microsoft Office 2016 v2206b15330.20266, Aktuális csatorna
Szint: kezdő, ECDL modul/tanmenet: Táblázatkezelés/S6
Kategória: ECDL → Táblázatkezelés → Vizsgafeladatok

Mennyire találtad hasznosnak ezt a cikket?

Válassz egy csillagot!

Szavazatszám: 1, Átlag: 5

Még nem szavazott senki! Legyél az első, aki értékeli ezt a bejegyzést!

Sajnálom, hogy ez a cikk nem volt hasznos számodra!

Segíts nekem, hogy jobb legyen ez a cikk!

Írd le, mit hiányolsz ebből a cikkből!

Email
Twitter
Facebook
Nyomtat