ECDL Táblázatkezelés 23. vizsgafeladat (#227?)

 Frissítve: 2022 július 30.

Miről szól ez a cikk?
Ebben a látássérültek számára készült Microsoft Excel oktatóanyagban az ECDL Táblázatkezelés modulhoz kiadott Vizsgapéldatár 23. feladatát dolgozzuk fel a Windows 10 operációs rendszer és a Microsoft Office 2016 irodai alkalmazáscsomag aktuális kiadásának felhasználásával.
A vizsgafeladat megoldása során kizárólag a billentyűzetet használjuk.

Tartalomjegyzék

1. Előkészületek

Az ECDL Excel vizsgafeladat megoldása előtt a megjelölt források közül töltsük le szükség szerint az ECDL Vizsgapéldatár Táblázatkezelés 6.0 dokumentumot és a munkafájlokat – az előbbit nyissuk meg, az utóbbit pedig csomagoljuk ki célszerűen a Dokumentumok mappába. A vizsgapéldatár PDF dokumentum, amit a legtöbb internet böngésző képes megnyitni, de használhatjuk bármelyik PDF olvasó alkalmazást is, például az Adobe Acrobat Readert. Látássérült sorstársaink Egyszerű szöveg (*.txt) formátumban is letölthetik a feladatsort.

Tekintsük át a feladat elvégzéséhez szükséges ismereteket és a felhasznált függvényeket:

A feladat végrehajtása előtt, közben és után vessük össze munkánkat az alábbi ábrák tartalmával, amelyeken egy-egy szakasz (elkészült táblázat, diagram, export stb.) állapotát tekinthetjük meg.

ECDL Táblázatkezelés 23. vizsgafeladat, 1. megoldás, 1. ábra: A kész táblázat és a csoportosított oszlopdiagram.
1. ábra: A kész táblázat és a csoportosított oszlopdiagram.
ECDL Táblázatkezelés 23. vizsgafeladat, 1. megoldás, 2. ábra: Az exportált PDF dokumentum a Microsoft Edge böngésző ablakában.
2. ábra: Az exportált PDF dokumentum a Microsoft Edge böngésző ablakában.
ECDL Táblázatkezelés 23. vizsgafeladat, 1. megoldás, 3. ábra: A feladat megoldása során létrehozott 2 db fájl a Dokumentumok mappában.
3. ábra: A feladat megoldása során létrehozott 2 db fájl a Dokumentumok mappában.

2. A vizsgafeladat megoldása

Egy javaslat a végrehajtás menetére a billentyűzet használatával (58 lépés):

  1. Nyissuk meg szerkesztésre az M4-23.xlsx munkafüzetet!
  2. Nyomjuk le az F12 funkcióbillentyűt a Mentés másként párbeszédablak megjelenítéséhez!
  3. Gépeljük be a Fájlnév kombinált szerkesztőmezőbe a nevünket, majd mentsük el a munkafüzetet a Mentés gombot választva!

Tipp: Jegyezzük meg, ha egy létező munkafüzetet nyitunk meg, akkor a mentés másként funkció a munkafüzet mappáját kínálja fel a mentéshez. Azt is érdemes megjegyezni, hogy a Fájlnév szerkesztőmező tartalma, vagyis a munkafüzet neve kijelölt állapotban van, tehát egy másik, teljesen más név megadásakor azonnal felülgépelhetjük azt, nem kell előtte törölni a Del vagy a Backspace billentyűvel a szerkesztőmező tartalmát.

  1. Első teendőnk, hogy megismerkedjünk a munkafüzettel. Az M4-23 munkalap A1:C13 tartománya a dél-amerikai országok területét (km²) és lakosainak számát (millió fő) mutatja. Az Ország (A) oszlopban az országok neveit, a Terület (B) oszlopban a területeket km²-ben, a Lakosság (C) oszlopban pedig a lakosságszámot találjuk. Az oszlopcímkék az A1:C1 tartományban, az adatok a 2:13 sorokban helyezkednek el. A táblázat cellái formázatlanok.
  2. A D oszlopban a népsűrűséget kell feltüntetnünk képlet segítségével. A népsűrűség a lakosok számát jelenti négyzetkilométerenként, vagyis a lakosságszámot osztanunk kell a területtel: C/B. Mivel a lakosságszámot millió főben tartalmazza a C oszlop, így ezt az értéket meg kell szoroznunk egymillióval: C*1E6/B. A D2 cellába a következő képlet kerül: =C2*1E6/B2. Helyezzük az aktív cellát a D1 cellára, majd gépeljük be a következő címkét: Népsűrűség

Tipp: Az 1E6 az egymillió tíz hatványaként felírva. Ha sok nullát tartalmazó számot kell alkalmanként rögzíteni, kényelmesebb és kevesebb hibát rejt a Tudományos Számformátum alkalmazása. Az Excel a képletbe beírt értéket visszaalakítja közönséges számmá.

  1. Üssük le az F5 funkcióbillentyűt, majd a képernyőn megjelenő Ugrás párbeszédablak Hivatkozás szerkesztőmezőjébe gépeljük be a D2:D13 tartományhivatkozást, végül üssük le az Enter billentyűt!

Tipp: Az F5 funkcióbillentyűt nem csak egy adott cellára ugrásra, hanem cellák, tartományok, teljes sor, sorok, oszlop, illetve oszlopok kijelölésére is használhatjuk, akár vegyesen is. Tartomány kijelöléséhez a tartományhivatkozást, több tartomány kijelöléséhez azok pontosvesszővel elválasztott hivatkozásait, sornál csak a sorszámot, soroknál a sorokat, oszlopnál az oszlop betűjelét, oszlopoknál a betűjelekből képzett tartományhivatkozást kell megadnunk, például A1:C3 vagy A1:C3;E20:E22 vagy 5:5 vagy 5:10 vagy B:B vagy B:N.

  1. A D2 cellába gépeljük be az =C2*1E6/B2 képletet, majd üssük le a Ctrl+Enter billentyűkombinációt!

Tipp: A Ctrl+Enter az Excel egyik leghasznosabb billentyűparancsa. Alkalmazásával az előzetesen kijelölt tartomány aktív cellájába begépelt tartalmat másolhatjuk át a tartomány többi cellájába. Ha a begépelt tartalom egy képlet, akkor az Excel az abban található (relatív, abszolút és vegyes) hivatkozástípusokat figyelembe véve végzi el a másolást. Ezzel helyettesíthetjük a kitöltést vagy más sokszorosításra használt módszert.
Persze, előfordulhat, hogy elrontjuk a képletet, vagy más okból szerkeszteni akarjuk azt. Ilyenkor jelöljük ki ismét a tartományt, nyomjuk le az F2 funkcióbillentyűt az aktív cella szerkesztéséhez, végezzük el a javítást, végül üssük le a Ctrl+Enter billentyűkombinációt!

  1. A 14. sorban a B:C oszlopok összegeit kell képeznünk. Helyezzük az aktív cellát az A14 cellára, majd gépeljük be a következő címkét: Összesen
  2. Jelöljük ki a B14:C14 cellákat!
  3. Adjuk ki a Kezdőlap / AutoSzum / Szum (Alt+Ő, D, Enter) parancsot! A két cellában megjelennek a SZUM függvényt alkalmazó képletek.
  4. A 15. sorban a B:C oszlopok átlagait kell képeznünk. Helyezzük az aktív cellát az A15 cellára, majd gépeljük be a következő címkét: Átlag
  5. Jelöljük ki a B15:C15 cellákat!
  6. Gépeljük be a B15 cellába az =ÁTLAG(B2:B13) képletet, majd üssük le a Ctrl+Enter billentyűkombinációt!
  7. Az E oszlopban a megadott százalékkal nagyobb lakosságszámot kell képlettel kiszámolnunk. Feltétel, hogy a cellákba másolással sokszorosítsuk a képletet. Egy érték adott százalékkal való megnövelésére két számítási módszert mutatunk: az első esetben az értékhez hozzáadjuk az érték megadott százalékú részét, a második esetben az értéket megszorozzuk az eggyel megnövelt százalékkal. Mindkét módszer hasonlít a nettó ÁFA bruttó számításra annyiban, hogy a lakosságszám a nettó, az E1 értéke pedig az ÁFA. Az E1 cella tartalmára abszolút módon kell hivatkoznunk, mivel a képlet másolásakor meg akarjuk akadályozni a cellahivatkozás módosulását. Az E2 cellába tehát a következő két képlet egyikét gépeljük majd be: =C2+C2*$E$1 vagy =C2*(1+$E$1)
  8. Gépeljük be az E1 cellába a 15% értéket!
  9. Gépeljük be az E2 cellába a fenti képlet egyikét!

Tipp: Az E1 hivatkozás begépelése után rögtön üssük le az F4 funkcióbillentyűt! Ennek hatására az E1-ből $E$1 lesz. Az F4 funkcióbillentyű ismételt leütésével a kijelölt hivatkozás típusát tudjuk módosítani a következő sorrendben: E1 → $E$1 → E$1 → $E1 → E1.

Tipp: A pontosság kedvéért jegyezzük meg, hogy elegendő lenne a vegyes hivatkozás, vagyis az E$1 használata, mivel a képlet lefelé másolása során az oszlop nem, csak a sorszám változik.

Tipp: Ha fel szeretnénk eleveníteni a nettó, ÁFA és bruttó számítással kapcsolatos ismereteinket, akkor keressük fel a Nettó, ÁFA, Bruttó számítás (#170) című cikket!

  1. Helyezzük vissza az aktív cellát az E2-re, majd készítsünk róla másolatot a Vágólapra a Ctrl+C billentyűkombinációval!
  2. Jelöljük ki az E3:E13 tartományt!
  3. Illesszük be a képleteket a Ctrl+V billentyűkombinációval!
  4. A táblázat sorait a Terület (B) oszlop szerint emelkedő sorba kell rendeznünk. Először jelöljük ki az A2:C13 tartományt!
  5. Mivel az aktív cella a tartományban az A2 cellán áll, üssük le a Tab billentyűt, hogy átkerüljön a B2 cellára. Ezzel kijelöltük a rendezés alapjául szolgáló oszlopot.
  6. Adjuk ki az Adatok / Rendezés méret szerint (növekvő) (Alt+G, N) parancsot! A rendezéshez használhatjuk a Kezdőlap / Rendezés és szűrés / Rendezés méret szerint (növekvő) (Alt+Ő, Ú, E) vagy a helyi menü Rendezés / Rendezés méret szerint (növekvő) (Shift+F10, D, Enter) parancsokat is.

Álljunk meg egy szóra!
Tipikus feladat feliratokat és/vagy számításokat tartalmazó táblázatok adatsorainak rendezése egy vagy több oszlop szerint. Sokan elfelejtik a rendezés előtt a megfelelő sorokat kijelölni, teljesen összekeverve a sorokat. Ha azonnal lenyomjuk a Ctrl+Z billentyűkombinációt, meg nem történtté tehetjük tévedésünket, és gyorsan elolvashatjuk a következő bekezdést, mit is kell ilyenkor tennünk.

Tipp: Ha egy táblázat sorait rendeznünk kell az egyik oszlop alapján, akkor csak a rendezni kívánt adatokat tartalmazó tartományt szabad kijelölnünk – ki kell hagynunk a képleteket, oszlopcímkéket és egyéb származtatott adatokat tartalmazó cellákat. Ezt szem előtt tartva, egy összefüggő tartományt fogunk kijelölni.
Ha egy oszlop szerint kell rendeznünk a sorokat, akkor a Tab billentyűvel léptessük a tartomány aktív celláját abba az oszlopba, amely szerint rendezni akarunk. Ezt követően már használhatjuk a Kezdőlap / Rendezés és szűrés (Alt+Ő, Ú) menü vagy az Adatok /Rendezés és szűrés csoport parancsait. Ha a helyi menüt részesítjük előnyben, akkor a Shift+F10 lenyomását követően a Rendezés almenü parancsaiból válogathatunk.
Ha több oszlop szerint kell rendeznünk, akkor már szükségünk lesz a Rendezés párbeszédablakra (Alt+Ő, Ú, E vagy Alt+G, R vagy Shift+F10, D, E).

  1. A B oszlop értékeit Ezres csoport Számformátummal kell ellátnunk, nulla tizedesjeggyel. Jelöljük ki a B2:B15 tartományt!
  2. Üssük le a Ctrl+Shift+1 billentyűkombinációt az Ezres csoport Számformátum beállításához!

Tipp: Néhány Számformátumot a következő billentyűkombinációkkal tudunk gyorsan és kényelmesen alkalmazni: Ctrl+Shift+1 – formázás Egyéni Számformátumra két tizedesjeggyel és ezres tagolással, Ctrl+Shift+2 – formázás Egyéni Számformátumra a cellában található egynél kisebb tizedes törtet tartalmazó érték óra:perc formátumra alakításával, Ctrl+Shift+3 – formázás Egyéni Számformátumra a cellában található érték nn.hhh.éé formátumra alakításával, Ctrl+Shift+4 – formázás Pénznem Számformátumra két tizedesjeggyel és ezres tagolással (negatív érték esetén piros betűszínnel), Ctrl+Shift+5 – formázás Százalék Számformátumra tizedesjegyek nélkül egészre kerekítéssel.

  1. Mivel az értékek két tizedesjeggyel rendelkeznek, a Kezdőlap / Tizedeshelyek csökkentése (Alt+Ő, 9) parancs kétszeri kiadásával csökkentsük a számukat nullára!
  2. Az országok neveit tartalmazó cellák kitöltőszínéül a Zöld, betűszínéül a Sárga színt kell választanunk. Jelöljük ki az A2:A13 tartományt!
  3. Állítsuk be a Zöld kitöltőszínt a Kezdőlap / Kitöltőszín (Alt+Ő, H1) parancs palettájának segítségével! A paletta Alapszínek részében a hatodik a Zöld szín, amit a nyílbillentyűkkel lépkedve kereshetünk meg. Ha megtaláltuk, nyomjuk le az Enter vagy a Szóköz billentyűt a kiválasztásához és a paletta becsukásához!
  4. Állítsuk be a Sárga betűszínt a Kezdőlap / Betűszín (Alt+Ő, ŰE) parancs palettájának segítségével! A paletta Alapszínek részében a negyedik a Sárga szín, amit a nyílbillentyűkkel lépkedve kereshetünk meg. Ha megtaláltuk, nyomjuk le az Enter vagy a Szóköz billentyűt a kiválasztásához és a paletta becsukásához!
  5. Zöld vastag külső szegéllyel kell ellátnunk az A1:C13 tartományt! Jelöljük ki!
  6. Üssük le a Ctrl+1billentyűkombinációt a Cellák formázása párbeszédablak megjelenítéséhez!
  7. A Ctrl+Tab billentyűkombinációval lépjünk a Szegély fülre!
  8. Lépjünk a Tab billentyűvel a Stílus (Alt+S) listára, és a Le-Fel nyílbillentyűkkel keressük meg a Vastag választógombot, majd a Szóköz billentyűvel jelöljük ki!
  9. Lépjünk tovább a Tab billentyűvel a Szín (Alt+Z) palettára, majd az Alapszínek részben keressük meg a hatodik, Zöld színt! Válasszuk ki a Szóköz billentyűvel!
  10. Lépjünk tovább a Tab billentyűvel az Elhelyezés részhez, ahol három gombot találunk Nincs (Alt+N), Körül (Alt+K) és Belül (Alt+B) néven. Nekünk a másodikra van szükségünk, így a Jobb nyílbillentyűvel lépjünk rá, és a Szóköz billentyűvel válasszuk ki!
  11. A beállítások érvényre juttatásához és a párbeszédablakból való kilépéshez üssük le az Enter billentyűt!
  12. Az F1 cellában a legkisebb területű ország nevét kell megjelenítenünk képlet segítségével. Bontsuk részekre a problémát: először ki kell keresnünk a B2:B13 tartomány legkisebb értékét. Ehhez a MIN függvényt hívjuk segítségül: MIN(B2:B13). Ezután arra vagyunk kíváncsiak, hogy ez az érték hányadik cellában van a B2:B13 tartományon belül. Erre való a HOL.VAN függvény, amely az első argumentumaként megadott értéket megkeresi a második argumentumaként megadott tartományban (a harmadik argumentum 0, ami a keresés módját szabályozza): HOL.VAN(MIN(B2:B13);B2:B13;0). A kapott szám alkalmas lesz arra, hogy az A2:A13 tartományban az INDEX függvény segítségével megkapjuk az értékhez tartozó megye nevét. Az INDEX függvény első argumentuma a tartománycím, második pedig annak a cellának a száma, amelynek értékét eredményül várjuk. A kész képlet a következő: =INDEX(A2:A13; HOL.VAN(MIN(B2:B13);B2:B13;0))

Tipp: Ha egy olyan feladatot kapunk, amelynek során egy tartománynak nem az első sorában vagy oszlopában kell egy értéket kikeresnünk, majd az értékhez tartozó megadott számú oszlop vagy sor cellájának tartalmát visszaadnunk, akkor a fenti képlet egy lehetséges megoldás.
A fenti képletet oszlopban keresés esetén a következőképpen használjuk: =INDEX(visszaadandó érték oszlopának tartománycíme; HOL.VAN(keresett érték;a keresett értéket tartalmazó oszlop tartománycíme;0))
Ha egy sorban keresünk egy értéket, és egy másik sor ugyanazon oszlopában található értéket kell visszaadnunk, akkor a képlet a következő: =INDEX(visszaadandó érték sorának tartománycíme;HOL.VAN(keresett érték;a keresett értéket tartalmazó sor tartománycíme;0))
Ne feledjük, a fenti képlet csak akkor használható, ha a visszaadandó és a keresett értéket tartalmazó sor/oszlop tartománya azonos számú cellából áll.

  1. Helyezzük az aktív cellát az F1-re, majd gépeljük be az =INDEX(A2:A13; HOL.VAN(MIN(B2:B13);B2:B13;0)) képletet! Mivel korábban csökkenő sorrendbe rendeztük a táblázatot a Terület (B) oszlop szerint, könnyen ellenőrizni tudjuk az F1 cella eredményét – a B2-ben találjuk a legkisebb értéket, amelyhez az A2-ben Suriname tartozik.
  2. Az L1 cellában képlettel kell megszámolnunk a 10 milliós lélekszámnál kevesebb lakost tartalmazó országokat. Feltételes darabszámlálásra van szükség, használjuk hát a DARABTELI függvényt. Persze, van egy csavar a feladatban, ugyanis nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy a C oszlop értékei millióban vannak megadva, amire a feltétel összeállításánál figyelnünk kell: „<10”. A kész képlet a következő: =DARABTELI(C2:C13;”<10″)
  3. Helyezzük az aktív cellát az L1 cellára, majd gépeljük be az =DARABTELI(C2:C13;”<10″) képletet! Eredményül hatot kell kapnunk.
  4. A következő feladat egy csoportosított oszlopdiagram készítését kéri a munkalapra az országok neveivel és azok területeivel. Az ábrázolásból ki kell hagynunk Uruguay (3. sor), Suriname (2. sor) és Ecuador (5. sor) országait. Szükségünk van tehát az A1:B1, az A4:B4 és az A6:B13 tartományokra. Láthatjuk, hogy az adatokat tartalmazó cellák nem szomszédosak, így az F5 funkcióbillentyűt hívjuk segítségül, megadva az előbb felsorolt tartományhivatkozásokat: A1:B1;A4:B4;A6:B13

Tipp: Amikor a diagramon megjelenítendő értékek körét meghatározzuk, át kell gondolnunk, mely tartományt kell kijelölnünk a diagram létrehozása előtt. Többnyire nem csak az értékeket, hanem az oszlopok, illetve sorok címkéit is láttatni akarjuk a diagramon, így ezeket is ki kell jelölnünk. Egyszerű esetben ez általában a teljes táblázat kijelölését jelenti.
Igen ám, de mi a helyzet akkor, mint a mostani feladatban is, ha ki kell hagynunk egy vagy több sort és/vagy oszlopot – esetünkben a 2:3 és 5 sorokat?
A megoldás, hogy csak az ábrázolni kívánt cellákat jelöljük ki, például az F5 funkcióbillentyű segítségével ügyelve arra, hogy a megadott tartományhivatkozások egy folytonos téglalap alakú területet adjanak eredményül. Így kellett tennünk a mostani feladatban is, kijelölve az A1:B1;A4:B4;A6:B13 tartományokat. Ha figyelmen kívül hagyjuk a kihagyott területeket, akkor láthatjuk, hogy a kijelölt részek egy folytonos téglalapot mintáznak.

  1. Adjuk ki a Beszúrás / Oszlop- és sávdiagram beszúrása (Alt+E, Ú) parancsot, majd üssük le az Enter vagy a Szóköz billentyűt a Csoportosított oszlop kiválasztásához! A munkalap látható területének közepén megjelenik a kijelölt diagram.

Tipp: A diagram beillesztését követően annak szerkesztéséhez kapunk egy Diagrameszközök / Diagramtervezés (Alt+JC) és egy Diagrameszközök / Formátum (Alt+JZ) nevű menüszalag fület. Természetesen rendelkezésünkre áll a Shift+F10-el elérhető helyi menü is.

Álljunk meg egy szóra!
A kép, és más grafikus elem, mint például a diagram, úgynevezett lebegő objektumként a munkalap cellái felett, azokat eltakarva helyezkedik el. Egy lebegő objektumot úgy tudunk kijelölni, illetve több objektum esetén közülük választani, ha kiadjuk a Kezdőlap / Keresés és kijelölés / Objektumok kijelölése (Alt+Ő, ÖE, O) parancsot. Az Excel kijelöltté teszi az első objektumot, majd a Tab és Shift+Tab billentyűkombinációkkal ránk bízza a kezelni kívánt objektum kijelölését. A munkalap celláihoz az Esc billentyű leütésével térhetünk vissza.

  1. A diagram eltakarhatja a táblázatot, ami nagyon zavaró. Ha szükségesnek látjuk, helyezzük át azt a táblázat alá, például az A17 cellától: üssük le a Ctrl+X billentyűkombinációt, majd léptessük az aktív cellát az A17 cellára, végül üssük le a Ctrl+V billentyűkombinációt!

Tipp: Ha feladatunk egy diagram beszúrása az aktuális munkalapra, akkor az többnyire eltakarja a táblázatot. Ezért célszerű számára másik helyet keresni, például a táblázat alatt: a Ctrl+X leütésével helyezzük a Vágólapra a diagramot, majd a visszakapott aktív cellát mozgassuk a diagram bal felső sarkának helyet adó cellára, végül üssük le a Ctrl+V billentyűkombinációt! A diagram kijelölt állapotban marad.
Persze, ha a vizsgán ezt nem kérik, vagy kifejezetten tiltják, akkor hagyjuk ki ezt a lépést.

  1. A diagram címének megadásához adjuk ki a Diagramtervezés / Diagram-összetevő hozzáadása / Diagramcím / A diagram felett (Alt+JC, D, C, A) parancsot! Ezzel a címet a diagram fölé, középre helyezzük, egyben kijelöltté tesszük azt a szerkesztéshez.
  2. Nyomjuk le az F2 funkcióbillentyűt, az így aktivált Szerkesztőlécbe gépeljük be a Dél-Amerika szöveget, majd üssük le az Enter billentyűt!
  3. Az általunk készített diagram nem tartalmaz jelmagyarázatot, de ha mégis, akkor a Diagramtervezés / Diagram-összetevő hozzáadása / Jelmagyarázat / Nincs (Alt+JC, D, J, N) paranccsal kapcsolhatjuk ki. Látássérültként úgy tudunk meggyőződni a jelmagyarázat létéről vagy hiányáról, hogy a Formátum / Diagramelemek (Alt+JZ, I) paranccsal megnézzük a Diagramelemek kombinált szerkesztőmező listájának tartalmát. Ha nincs benne a Jelmagyarázat, akkor diagramunk nem tartalmazza ezt az elemet!
  4. A y tengely km² feliratának elhelyezéséhez adjuk ki a Diagramtervezés / Diagram-összetevő hozzáadása / Tengelycímek / Elsődleges függőleges (Alt+JC, D, M, E) parancsot! Az y tengely mellett megjelenik a Tengelycím felirat.
  5. Nyomjuk le az F2 funkcióbillentyűt, az így aktivált Szerkesztőlécbe gépeljük be a km² címkét, majd üssük le az Enter billentyűt! A kész táblázatot és diagramot tekinthetjük meg az 1. ábrán.

Tipp: A km² címkét próbáljuk meg a feladatsorból másolva beilleszteni a Szerkesztőlécbe, hogy ne kelljen a Cellák formázása párbeszédablakot segítségül hívni a 2-es szám felső indexbe tételéhez! Ha mégis így akarunk tenni, akkor jelöljük ki a 2-es számot, miután begépeltük azt a Szerkesztőlécbe, majd üssük le a Ctrl+1 billentyűkombinációt a Cellák formázása párbeszédablak megjelenítéséhez! Keressük meg a Felső index (Alt+E) választógombot, kapcsoljuk be a Szóköz billentyűvel, végül üssük le az Enter billentyűt!
Ugye nem felejtettük el, hogy egy cella tartalmának karakterei egyenként is formázhatók?

  1. Utolsó feladatunk az A1:F15 tartomány nyomtatása az oldal közepére. Jelöljük ki ezt a tartományt!
  2. Adjuk ki a Lapelrendezés / Nyomtatási terület / Nyomtatási terület kijelölése (Alt+P, I, K) parancsot!
  3. Adjuk ki a Lapelrendezés / Oldalbeállítás (Alt+P, O) parancsot!
  4. Az Oldal fülön válasszuk ki az Álló Tájolást (Alt+L), a Nagyítás részben a Legyen (Alt+N) választógombot !
  5. A Ctrl+Tab segítségével lépjünk a Margók fülre, majd kapcsoljuk be a Vízszintesen (Alt+V) és a Függőlegesen (Alt+N) jelölőnégyzeteket!
  6. Üssük le az Enter billentyűt az Oldalbeállítás ablakból való kilépéshez!

Álljunk meg egy szóra!
A papírtakarékosság jegyében, valamint az eltérő nyomtatási környezetek miatt mi a gyakorlatok során a nyomtatási kéréseket PDF exporttal helyettesítjük, természetesen az esetlegesen előírt oldalbeállításokkal. Aki továbbra is nyomtatni akar, az a Ctrl+P-vel indíthatja a Fájl / Nyomtatás parancsot (Alt+F, P).

  1. Adjuk ki a Fájl / Exportálás parancsot, és keressük meg a PDF/XPS létrehozása (Alt+F, E, A) gombot!
  2. A képernyőn megjelenik a Közzététel PDF vagy XPS formátumban párbeszédablak, amelynek Fájlnév kombinált szerkesztőmezőjében látjuk a munkafüzet nevét, amit el is fogadhatunk.
  3. Mentsünk a Közzététel (Alt+K) gombot választva!

Tipp: Az operációs rendszer és az Excel korábbi használatától függően vagy azonnal megjelenik a tartalom az alapértelmezett PDF olvasó alkalmazásban, vagy előtte rákérdez a Windows, hogy melyik alkalmazással akarjuk azt megnyitni. Utóbbi esetben – ha más PDF olvasó alkalmazás nincs telepítve –, a Microsoft Edge böngészőt kínálja fel, amit egy Enter leütéssel el is fogadhatunk.

  1. Ha számítógépünkön van PDF kezelő alkalmazás vagy böngésző, akkor azt az Excel megpróbálja elindítani és megjeleníteni a fájl tartalmát (2. ábra).
  2. A feladattal végeztünk, mentsünk és zárjunk be minden fájlt és alkalmazást!

A feladat megoldása során 2 db fájlt hoztunk létre: egy Excel munkafüzetet és egy PDF dokumentumot (3. ábra).

VÉGE.

Infopanel
Készült: 2020 június 28.
Operációs rendszer: Windows 10 (21H2, 2111b19044)
Irodai programcsomag: Microsoft Office 2016 v2206b15330.20266, Aktuális csatorna
Szint: kezdő, ECDL modul/tanmenet: Táblázatkezelés/S6
Kategória: ECDL → Táblázatkezelés → Vizsgafeladatok

Mennyire találtad hasznosnak ezt a cikket?

Válassz egy csillagot!

Szavazatszám: 1, Átlag: 5

Még nem szavazott senki! Legyél az első, aki értékeli ezt a bejegyzést!

Sajnálom, hogy ez a cikk nem volt hasznos számodra!

Segíts nekem, hogy jobb legyen ez a cikk!

Írd le, mit hiányolsz ebből a cikkből!

Email
Twitter
Facebook
Nyomtat