Frissítve: 2022 július 31.
Miről szól ez a cikk?
Ebben a látássérültek számára készült Microsoft Excel oktatóanyagban az ECDL Táblázatkezelés modulhoz kiadott Vizsgapéldatár 27. feladatát dolgozzuk fel a Windows 10 operációs rendszer és a Microsoft Office 2016 irodai alkalmazáscsomag aktuális kiadásának felhasználásával.
A vizsgafeladat megoldása során kizárólag a billentyűzetet használjuk.
Tartalomjegyzék
- Felhasznált források:
- A Táblázatkezelés modul tartalma az NJSzT oldalán.
- A 2019 február 1-től érvényes Táblázatkezelés Syllabus 6 (PDF fájl).
- A 2019 március 1-től érvényes ECDL Vizsgapéldatár Táblázatkezelés (PDF fájl).
- A feladatokhoz tartozó munkafüzetek tömörítvénye (ZIP fájl).
- A 27. feladatsor Egyszerű szöveg (*.txt) formátumban.
1. Előkészületek
Az ECDL Excel vizsgafeladat megoldása előtt a megjelölt források közül töltsük le szükség szerint az ECDL Vizsgapéldatár Táblázatkezelés 6.0 dokumentumot és a munkafájlokat – az előbbit nyissuk meg, az utóbbit pedig csomagoljuk ki célszerűen a Dokumentumok mappába. A vizsgapéldatár PDF dokumentum, amit a legtöbb internet böngésző képes megnyitni, de használhatjuk bármelyik PDF olvasó alkalmazást is, például az Adobe Acrobat Readert. Látássérült sorstársaink Egyszerű szöveg (*.txt) formátumban is letölthetik a feladatsort.
Tekintsük át a feladat elvégzéséhez szükséges ismereteket és a felhasznált függvényeket:
- A feladat elvégzéséhez szükséges ismeretek: aktív cella áthelyezése, diagram készítés és formázás, exportálás PDF és TXT formátumban, helyesírás-ellenőrzés, képlet sokszorosítása, képletkészítés, másolás kivágás és beillesztés, menüszalag kezelés, munkafüzet megnyitása és mentése más néven, nyomtatás, oldalbeállítás, relációs operátorok, táblázat formázás, tartományok kijelölése.
- A feladat során alkalmazandó függvények: ÁTLAG, DARABTELI, MAX, MIN, SZUM.
A feladat végrehajtása előtt, közben és után vessük össze munkánkat az alábbi ábrák tartalmával, amelyeken egy-egy szakasz (elkészült táblázat, diagram, export stb.) állapotát tekinthetjük meg.
2. A vizsgafeladat megoldása
Egy javaslat a végrehajtás menetére a billentyűzet használatával (51 lépés):
- Nyissuk meg szerkesztésre az M4-27.xlsx munkafüzetet!
- Nyomjuk le az F12 funkcióbillentyűt a Mentés másként párbeszédablak megjelenítéséhez!
- Gépeljük be a Fájlnév (Alt+N) kombinált szerkesztőmezőbe a nevünket, majd mentsük el a munkafüzetet a Mentés (Alt+S) gombot választva!
Tipp: Jegyezzük meg, ha egy létező munkafüzetet nyitunk meg, akkor a mentés másként funkció a munkafüzet mappáját kínálja fel a mentéshez. Azt is érdemes megjegyezni, hogy a Fájlnév szerkesztőmező tartalma, vagyis a munkafüzet neve kijelölt állapotban van, tehát egy másik, teljesen más név megadásakor azonnal felülgépelhetjük azt, nem kell előtte törölni a Del vagy a Backspace billentyűvel a szerkesztőmező tartalmát.
- Első teendőnk, hogy megismerkedjünk a munkafüzettel. Az M4-27 munkalap A1:F22 tartománya edzéstervet tartalmaz három hétre napi bontásban. Az A oszlop a 3 hét címkéit tartalmazza (A2: 1. hét, A9: 2. hét, A16: 3. hét), a B oszlop a 3 hét napjainak neveit (B2:B8, B9:B15 és B16:B22), a C:F oszlopokban találjuk a futás, a felülés, a fekvőtámasz és a biciklizés megtett távjait, illetve darabszámait. A négy edzéstípus címkéit a C1:F1 cellák tartalmazzák. Az adatok a C2:F22 tartományban helyezkednek el. A táblázat adatai formázatlanok. Végül az A1:E22 tartományt nyomtatási területnek állították be – erre a 12. feladatnál lesz szükségünk.
- A 23. sorban a négy edzéstípus elért eredményeit kell összesítenünk. Helyezzük az aktív cellát az A23 cellába, majd gépeljük be a következő címkét: Összesen
- Jelöljük ki a C23:F23 tartományt!
- Adjuk ki a Kezdőlap / AutoSzum / Szum (Alt+Ő, D, Enter) parancsot az összegző képletek rögzítéséhez!
- A 24. sorban az átlagokat kell képeznünk. Helyezzük az aktív cellát az A24 cellába, majd gépeljük be a következő címkét: Átlag
- Jelöljük ki a C24:F24 tartományt!
- Gépeljük be a C24 cellába az =ÁTLAG(C2:C22) képletet, majd üssük le a Ctrl+Enter billentyűkombinációt!
Tipp: A Ctrl+Enter az Excel egyik leghasznosabb billentyűparancsa. Alkalmazásával az előzetesen kijelölt tartomány aktív cellájába begépelt tartalmat másolhatjuk át a tartomány többi cellájába. Ha a begépelt tartalom egy képlet, akkor az Excel az abban található (relatív, abszolút és vegyes) hivatkozástípusokat figyelembe véve végzi el a másolást. Ezzel helyettesíthetjük a kitöltést vagy más sokszorosításra használt módszert.
Persze, előfordulhat, hogy elrontjuk a képletet, vagy más okból szerkeszteni akarjuk azt. Ilyenkor jelöljük ki ismét a tartományt, nyomjuk le az F2 funkcióbillentyűt az aktív cella szerkesztéséhez, végezzük el a javítást, végül üssük le a Ctrl+Enter billentyűkombinációt!
- A G oszlopban a futással megtett távolságot kell napról napra összesíteni. Nyilván a G2-ben még a C2 tartalmát, vagyis az első nap távját fogjuk látni, míg a G3-ban már a C2 és a C3 összegét, a G4-ben a G3 és a G4 összegét és így tovább kell képeznünk. Helyezzük az aktív cellát a G2 cellára, majd gépeljük be a következő képletet: =C2
- Helyezzük az aktív cellát a G3 cellára, majd gépeljük be a következő képletet: =C3+G2. Ezzel a képlettel az aktuális napi távhoz hozzáadjuk az előző napig megtett távot. Így a képletet lefelé sokszorosítva minden napra megkapjuk az addig megtett táv összegét.
- Lépjünk vissza a G3 cellára, majd másoljuk Vágólapra annak tartalmát a Ctrl+C billentyűkombinációval!
- Jelöljük ki a G4:G22 tartományt!
- Illesszük be a Vágólap tartalmát a Ctrl+V billentyűkombinációval! A cellákban megjelennek a napról-napra addig megtett távok értékei. A G22-ben 235-öt kell látnunk.
- A 25. sorban a négy edzés során elért legnagyobb és a legkisebb értékek különbségét kell megjelenítenünk. Az A25 cellába gépeljük be a MAX-MIN címkét, majd jelöljük ki a C25:F25 tartományt!
- A C25 cellába gépeljük be az =MAX(C2:C22)-MIN(C2:C22) képletet, majd üssük le a Ctrl+Enter billentyűkombinációt!
- A következő feladatban egy vonaldiagramot kell létrehoznunk a munkalapon, amelyen a 2. héthez tartozó futás és biciklizés adatait kell megjelenítenünk. A 2. hét napjait a B9:B15, a futás adatait a C9:C15, míg a biciklizés adatait az F9:F15 tartomány tartalmazza. Szükségünk van még az edzéstípusok címkéire is. Mivel a diagramon a hét napjait is ábrázolnunk kell, az edzéstípusok tartományaként ki kell majd jelölnünk a B1:C1 és az F1 cellákat is. Láthatjuk, hogy az ábrázolni kívánt adatokat tartalmazó cellák nem szomszédosak, így az F5 funkcióbillentyűt hívjuk segítségül, megadva az előbb felsorolt tartományhivatkozásokat: B1:C1;F1;B9:C15;F9:F15
Tipp: Az F5 funkcióbillentyűt nem csak egy adott cellára ugrásra, hanem cellák, tartományok, teljes sor, sorok, oszlop, illetve oszlopok kijelölésére is használhatjuk, akár vegyesen is. Tartomány kijelöléséhez a tartományhivatkozást, több tartomány kijelöléséhez azok pontosvesszővel elválasztott hivatkozásait, sornál csak a sorszámot, soroknál a sorokat, oszlopnál az oszlop betűjelét, oszlopoknál a betűjelekből képzett tartományhivatkozást kell megadnunk, például A1:C3 vagy A1:C3;E20:E22 vagy 5:5 vagy 5:10 vagy B:B vagy B:N.
Tipp: Amikor a diagramon megjelenítendő értékek körét meghatározzuk, át kell gondolnunk, mely tartományt kell kijelölnünk a diagram létrehozása előtt. Többnyire nem csak az értékeket, hanem az oszlopok, illetve sorok címkéit is láttatni akarjuk a diagramon, így ezeket is ki kell jelölnünk. Egyszerű esetben ez általában a teljes táblázat kijelölését jelenti.
Igen ám, de mi a helyzet akkor, mint a mostani feladatban is, ha ki kell hagynunk egy vagy több sort és/vagy oszlopot – esetünkben a 2:8 sorokat és a D:E oszlopokat?
A megoldás, hogy csak az ábrázolni kívánt cellákat jelöljük ki, például az F5 funkcióbillentyű segítségével ügyelve arra, hogy a megadott tartományhivatkozások egy folytonos téglalap alakú területet adjanak eredményül. Így kellett tennünk a mostani feladatban is, kijelölve a B1:C1;F1;B9:C15;F9:F15 tartományokat. Ha figyelmen kívül hagyjuk a kihagyott területeket, akkor láthatjuk, hogy a kijelölt részek egy folytonos téglalapot mintáznak.
- Adjuk ki a Beszúrás / Vonal- és területdiagram beszúrása (Alt+E, T1) parancsot, majd üssük le az Enter vagy a Szóköz billentyűt a Vonal kiválasztásához! A munkalap látható területének közepén megjelenik a kijelölt diagram.
Tipp: A diagram beillesztését követően annak szerkesztéséhez kapunk egy Diagrameszközök / Diagramtervezés (Alt+JC) és egy Diagrameszközök / Formátum (Alt+JZ) nevű menüszalag fület. Természetesen rendelkezésünkre áll a Shift+F10-el elérhető helyi menü is.
Álljunk meg egy szóra!
A kép, és más grafikus elem, mint például a diagram, úgynevezett lebegő objektumként a munkalap cellái felett, azokat eltakarva helyezkedik el. Egy lebegő objektumot úgy tudunk kijelölni, illetve több objektum esetén közülük választani, ha kiadjuk a Kezdőlap / Keresés és kijelölés / Objektumok kijelölése (Alt+Ő, ÖE, O) parancsot. Az Excel kijelöltté teszi az első objektumot, majd a Tab és Shift+Tab billentyűkombinációkkal ránk bízza a kezelni kívánt objektum kijelölését. A munkalap celláihoz az Esc billentyű leütésével térhetünk vissza.
- A diagram eltakarhatja a táblázatot, ami nagyon zavaró. Ha szükségesnek látjuk, helyezzük át azt a táblázat mellé, például az I5 cellától: üssük le a Ctrl+X billentyűkombinációt, majd léptessük az aktív cellát az I5 cellára, végül üssük le a Ctrl+V billentyűkombinációt!
Tipp: Ha feladatunk egy diagram beszúrása az aktuális munkalapra, akkor az többnyire eltakarja a táblázatot. Ezért célszerű számára másik helyet keresni, például a táblázat alatt: a Ctrl+X leütésével helyezzük a Vágólapra a diagramot, majd a visszakapott aktív cellát mozgassuk a diagram bal felső sarkának helyet adó cellára, végül üssük le a Ctrl+V billentyűkombinációt! A diagram kijelölt állapotban marad.
Persze, ha a vizsgán ezt nem kérik, vagy kifejezetten tiltják, akkor hagyjuk ki ezt a lépést.
- A megfelelő tartományok kijelölésének köszönhetően az x tengelyen a hét napjait találjuk, egymás mellett, elforgatás nélkül.
- Ugyancsak ennek köszönhetően a diagram alján megtaláljuk az egysoros jelmagyarázatot is. Ha biztosak akarunk lenni a dolgunkban, akkor adjuk ki a Diagramtervezés / Diagram-összetevő hozzáadása / Jelmagyarázat / Lent (Alt+JC, D, J, L) parancsot!
- A diagram címének megadásához adjuk ki a Diagramtervezés / Diagram-összetevő hozzáadása / Diagramcím / A diagram felett (Alt+JC, D, C, A) parancsot! Ezzel a címet a diagram fölé, középre helyezzük, egyben kijelöltté tesszük azt a szerkesztéshez.
- Nyomjuk le az F2 funkcióbillentyűt, az így aktivált Szerkesztőlécbe gépeljük be a 2. hét szöveget, majd üssük le az Enter billentyűt! A diagrammal elkészültünk.
- A következő feladat szerint a futás (C) oszlopban össze kell számolnunk azon cellákat, amelyekben 13 km-nél hosszabb táv szerepel. Feltételes darabszámlálásról van szó, tehát a DARABTELI függvényre lesz szükségünk. A vizsgálandó tartomány a C2:C22, a feltétel a „>13”, a kész képlet pedig a következő: =DARABTELI(C2:C22;”>13″). Ezt a képletet a K1 cellában kell elhelyeznünk. Léptessük az aktív cellát a K1-re az F5 funkcióbillentyű segítségével, így megszüntetjük a diagram kijelölt állapotát és visszakapjuk az aktív cellát is.
- Gépeljük be az =DARABTELI(C2:C22;”>13″) képletet! Eredményül négyet kell kapnunk.
- A 7. feladat szerint az A1:G25 tartományt szövegfájlba kell exportálnunk. Ha nincs előírva, márpedig a feladatleírás szerint nincs, hogy ehhez kizárólag az Excelt használhatjuk, akkor elindíthatjuk a Jegyzettömb alkalmazást, és a Vágólap segítségével készíthetünk másolatot a tartományról a Jegyzettömb alkalmazásba. Ha a vizsgán csak az Excellel dolgozhatunk, akkor egy új munkalapra másolatot készítünk a tartományról, majd az F12 segítségével mentjük a munkalapot a megadott mappába a megadott néven, Fájl típusaként a Szöveg (MS-DOS) formátumot választva. A következő lépésekben az első módszer szerint járunk el.
- Jelöljük ki az A1:G25 tartományt, majd készítsünk róla másolatot a Vágólapra a Ctrl+C billentyűkombinációval!
- Indítsuk el a Jegyzettömb alkalmazást: üssük le a Start billentyűt, a keresőmezőbe gépeljük be a jegyzettömb szót, végül üssük le az Enter billentyűt!
- A képernyőn megjelenő Jegyzettömb ablakba illesszük be a Vágólap tartalmát a Ctrl+V billentyűkombinációval!
- Üssük le a Ctrl+S billentyűkombinációt a mentéshez!
- A képernyőn megjelenő Mentés másként párbeszédablak Fájlnév (Alt+L) kombinált szerkesztőmezőjében adjuk meg a kért nevet, esetleg válasszuk ki a megadott mappát, végül a Mentés (Alt+E) gombot! A szövegfájl tartalmát látjuk a 2. ábrán.
- Zárjuk be a Jegyzettömb alkalmazást az Alt+F4 billentyűkombinációval, és térjünk vissza a munkafüzethez!
- Következik a 2. hét szerdai adatainak formázása! Jelöljük ki a B11:G11 tartományt!
- Állítsuk be a Piros kitöltőszínt a Kezdőlap / Kitöltőszín (Alt+Ő, H1) parancs palettájának segítségével! A paletta Alapszínek részében a második a Piros szín, amit a nyílbillentyűkkel lépkedve kereshetünk meg. Ha megtaláltuk, nyomjuk le az Enter vagy a Szóköz billentyűt a kiválasztásához és a paletta becsukásához!
- Állítsuk be a Fehér, 1. háttér betűszínt a Kezdőlap / Betűszín (Alt+Ő, ŰE) parancs palettájának segítségével! A paletta Színösszeállítás részében az első oszlop legfelső gombja a Fehér, 1. háttér szín, amit a nyílbillentyűkkel lépkedve kereshetünk meg. Ha megtaláltuk, nyomjuk le az Enter vagy a Szóköz billentyűt a kiválasztásához és a paletta becsukásához!
- A középre igazításhoz adjuk ki a Kezdőlap / Középre vízszintesen igazítás (Alt+Ő, KZ) parancsot!
- A cellák bekeretezéséhez adjuk ki a Kezdőlap / Szegélyek / Minden szegély (Alt+Ő, GS, M) parancsot!
- A félkövér stílus beállításához üssük le a Ctrl+B, a dőlt stílushoz a Ctrl+I billentyűkombinációt!
Tipp: A következő billentyűkombinációkat használhatjuk az elemi stílusok beállítására vagy kikapcsolására: félkövér Ctrl+B vagy Ctrl+2, dőlt Ctrl+I vagy Ctrl+3, aláhúzott Ctrl+U vagy Ctrl+4, áthúzás Ctrl+5.
- A K2 cellába be kell gépelnünk a helyesírás-ellenőrzés módját. Helyezzük az aktív cellát a K2 cellára, majd gépeljük be a következőt (másoljuk le innen és illesszük be): F7 (Véleményezés / Helyesírás (Alt+O, 8))
- Elkészültünk a táblázattal és a diagrammal (1. ábra), és már csak a beállított nyomtatási területnek megfelelő tartományt kell kinyomtatnunk álló tájolású oldalra az oszlop- és sorazonosítókkal együtt.
- Adjuk ki a Lapelrendezés / Oldalbeállítás (Alt+P, O) parancsot!
- Az Oldal fülön válasszuk ki az Álló Tájolást (Alt+L), a Nagyítás részben a Legyen (Alt+N) választógombot!
- A Ctrl+Tab billentyűkombináció segítségével lépjünk a Munkalap lapfülre!
- Keressük meg a Sor- és oszlopfejlécekkel (Alt+E) jelölőnégyzetet, és kapcsoljuk be a Szóköz billentyűvel!
- Üssük le az Enter billentyűt az Oldalbeállítás ablakból való kilépéshez!
Álljunk meg egy szóra!
A papírtakarékosság jegyében, valamint az eltérő nyomtatási környezetek miatt mi a gyakorlatok során a nyomtatási kéréseket PDF exporttal helyettesítjük, természetesen az esetlegesen előírt oldalbeállításokkal. Aki továbbra is nyomtatni akar, az a Ctrl+P-vel indíthatja a Fájl / Nyomtatás parancsot (Alt+F, P).
- Adjuk ki a Fájl / Exportálás parancsot, és keressük meg a PDF/XPS létrehozása (Alt+F, E, A) gombot!
- A képernyőn megjelenik a Közzététel PDF vagy XPS formátumban párbeszédablak, amelynek Fájlnév kombinált szerkesztőmezőjében látjuk a munkafüzet nevét, amit el is fogadhatunk.
- Mentsünk a Közzététel (Alt+K) gombot választva!
Tipp: Az operációs rendszer és az Excel korábbi használatától függően vagy azonnal megjelenik a tartalom az alapértelmezett PDF olvasó alkalmazásban, vagy előtte rákérdez a Windows, hogy melyik alkalmazással akarjuk azt megnyitni. Utóbbi esetben – ha más PDF olvasó alkalmazás nincs telepítve –, a Microsoft Edge böngészőt kínálja fel, amit egy Enter leütéssel el is fogadhatunk.
- Ha számítógépünkön van PDF kezelő alkalmazás vagy böngésző, akkor azt az Excel megpróbálja elindítani és megjeleníteni a fájl tartalmát (3. ábra).
- A feladattal végeztünk, mentsünk és zárjunk be minden fájlt és alkalmazást!
A feladat megoldása során 3 db fájlt hoztunk létre: egy Excel munkafüzetet, egy TXT fájlt és egy PDF dokumentumot (4. ábra).
VÉGE.
Infopanel
Készült: 2020 július 5.
Operációs rendszer: Windows 10 (21H2, 2111b19044)
Irodai programcsomag: Microsoft Office 2016 v2206b15330.20266, Aktuális csatorna
Szint: kezdő, ECDL modul/tanmenet: Táblázatkezelés/S6
Kategória: ECDL → Táblázatkezelés → Vizsgafeladatok
Mennyire találtad hasznosnak ezt a cikket?
Válassz egy csillagot!
Szavazatszám: 1, Átlag: 1
Még nem szavazott senki! Legyél az első, aki értékeli ezt a bejegyzést!
Sajnálom, hogy ez a cikk nem volt hasznos számodra!
Segíts nekem, hogy jobb legyen ez a cikk!
Írd le, mit hiányolsz ebből a cikkből!