ECDL Táblázatkezelés 3. vizsgafeladat (#259?)

 Frissítve: 2022 augusztus 5.

 Miről szól ez a cikk?
Ebben a (gyengén)látók számára készült Microsoft Excel oktatóanyagban az ECDL Táblázatkezelés modulhoz kiadott Vizsgapéldatár 3. feladatát dolgozzuk fel a Windows 10 operációs rendszer és a Microsoft 365 irodai alkalmazáscsomag aktuális kiadásának felhasználásával.
A vizsgafeladat megoldása során az egeret és a billentyűzetet vegyesen használjuk.

Tartalomjegyzék

1. Előkészületek

Az ECDL Excel vizsgafeladat megoldása előtt a megjelölt források közül töltsük le szükség szerint az ECDL Vizsgapéldatár Táblázatkezelés 6.0 dokumentumot és a munkafájlokat – az előbbit nyissuk meg, az utóbbit pedig csomagoljuk ki célszerűen a Dokumentumok mappába. A vizsgapéldatár PDF dokumentum, amit a legtöbb internet böngésző képes megnyitni, de használhatjuk bármelyik PDF olvasó alkalmazást is, például az Adobe Acrobat Readert.

Tekintsük át a feladat elvégzéséhez szükséges ismereteket és a felhasznált függvényeket:

A feladat végrehajtása előtt, közben és után vessük össze munkánkat az alábbi ábrák tartalmával, amelyeken egy-egy szakasz (elkészült táblázat, diagram, export stb.) állapotát tekinthetjük meg.

ECDL Táblázatkezelés 3. vizsgafeladat, 2. megoldás, 1. ábra: A kész táblázat és a csoportosított oszlopdiagram.
1. ábra: A kész táblázat és a csoportosított oszlopdiagram.
ECDL Táblázatkezelés 3. vizsgafeladat, 2. megoldás, 2. ábra: Az A2:B13 tartomány másolata az új munkafüzetben.
2. ábra: Az A2:B13 tartomány másolata az új munkafüzetben.
ECDL Táblázatkezelés 3. vizsgafeladat, 2. megoldás, 3. ábra: Az exportált PDF dokumentum a Microsoft Edge böngésző ablakában.
3. ábra: Az exportált PDF dokumentum a Microsoft Edge böngésző ablakában.
ECDL Táblázatkezelés 3. vizsgafeladat, 2. megoldás, 4. ábra: A feladat megoldása során létrehozott 3 db fájl a Dokumentumok mappában.
4. ábra: A feladat megoldása során létrehozott 3 db fájl a Dokumentumok mappában.

2. A vizsgafeladat megoldása

Egy javaslat a végrehajtás menetére (67 lépés):

  1. Indítsuk el az Excel alkalmazást egy új, üres munkafüzetet készítve!
  2. Adjuk ki a Fájl / Mentés másként parancsot, majd válasszuk ki a Tallózás gombot!
  3. A képernyőn megjelenő Mentés másként párbeszédablak Fájlnév kombinált szerkesztőmezőjében adjuk meg az előírt nevet, majd válasszuk ki az előírt mappát!
  4. Kattintsunk a Mentés gombra!
  5. Első feladatunk egy táblázat létrehozása az A1:D13 tartományban. Az A oszlopban 12 megye neve sorakozik majd, a B oszlopban pedig az egyes megyékben regisztrált munkanélküliek számát fogjuk rögzíteni. A táblázat címét az A1 cellában fogjuk elhelyezni. A D4:D5 cellákba pedig egy-egy felirat fog kerülni.
  6. Helyezzük az aktív cellát az A1-re, majd gépeljük be a következő címet: Regisztrált munkanélküliek száma, 2003 júliusában
  7. Az A2:A13 tartomány celláiba gépeljük be a következő megyéket: Baranya, BAZ, Békés, Budapest, Csongrád, Fejér, Heves, Nógrád, Pest, Tolna, Vas, Zala
  8. A B2:B13 tartomány celláiba gépeljük be a következő értékeket (munkanélküliek száma az egyes megyékben): 17854, 53427, 16210, 18767, 14685, 13963, 12374, 12179, 16741, 10885, 5842, 9197
  9. A D4 cellába gépeljük be a következő címkét: Ahol a legalacsonyabb
  10. A D5 cellába gépeljük be a következő címkét: Ahol a legmagasabb
  11. Következő feladatunk a B oszlop értékeinek formátumát Ezres csoportra alakítani. Jelöljük ki a B2:B13 tartományt!
  12. Adjuk ki a Kezdőlap / Ezres csoport parancsot!
  13. A tizedesjegyek számát a Kezdőlap / Tizedeshelyek csökkentése parancs kétszeri kiadásával csökkentsük nullára!
  14. Az F4:F5 cellákat Dupla szegéllyel kell ellátnunk. Jelöljük ki ezt a két cellát!
  15. Adjuk ki a Kezdőlap / Szegélyek / További szegélyek parancsot a Cellák formázása párbeszédpanel Szegély lapjának megjelenítéséhez!
  16. A Stílus listában kattintsunk a Dupla választógombra!
  17. Az Elhelyezés részben kattintsunk a Körül, majd a Belül gombokra!
  18. Kattintsunk az OK gombra a beállítások érvényre juttatásához és a párbeszédpanel bezárásához! Ezzel beállítottuk a Dupla szegélyt a két cella minden szélén.
  19. Lépjünk az A1 cellára!
  20. Növeljük meg a cím betűméretét például 14 pontra a Kezdőlap / Betűméret növelése paranccsal! Addig kattintgassunk a Betűméret növelése gombra, amíg a balra álló Betűméret kombinált szerkesztőmezőben 14-et nem látunk!
  21. Kattintsunk a Kezdőlap / Félkövér gombra a félkövér stílus beállításához!
  22. Jelöljük ki az A1:F1 tartományt!
  23. Adjuk ki a Kezdőlap / Cellaegyesítés parancsot! Ezzel a címet a táblázat fölött középre igazítottuk.
  24. A megyék jobbra igazításához jelöljük ki az A2:A13 tartományt!
  25. Adjuk ki a Kezdőlap / Jobbra igazítás parancsot!
  26. A táblázat sorait a munkanélküliek száma szerint emelkedő sorba kell rendeznünk. Először jelöljük ki az A2:B13 tartományt!

Álljunk meg egy szóra!
Tipikus feladat feliratokat és/vagy számításokat tartalmazó táblázatok adatsorainak rendezése egy vagy több oszlop szerint. Sokan elfelejtik a rendezés előtt a megfelelő sorokat kijelölni, teljesen összekeverve a sorokat. Ha azonnal lenyomjuk a Ctrl+Z billentyűkombinációt, meg nem történtté tehetjük tévedésünket, és gyorsan elolvashatjuk a következő bekezdést, mit is kell ilyenkor tennünk.

Tipp: Ha egy táblázat sorait rendeznünk kell az egyik oszlop alapján, akkor csak a rendezni kívánt adatokat tartalmazó tartományt szabad kijelölnünk – ki kell hagynunk a képleteket és egyéb származtatott adatokat tartalmazó cellákat – az egysoros oszlopcímkéket az Excel felismeri, tehát első sorként a kijelölésbe belevehetjük. Ezt szem előtt tartva, egy összefüggő tartományt fogunk kijelölni.
Ha egy oszlop szerint kell rendeznünk a sorokat, akkor a Tab billentyűvel léptessük a tartomány aktív celláját abba az oszlopba, amely szerint rendezni akarunk. Ezt követően már használhatjuk a Kezdőlap / Rendezés és szűrés menü vagy az Adatok / Rendezés és szűrés csoport parancsait. Ha a helyi menüt részesítjük előnyben, akkor a Shift+F10 lenyomását vagy jobb egérkattintást követően a Rendezés almenü parancsaiból válogathatunk.
Ha több oszlop szerint kell sorba rendeznünk, akkor már szükségünk lesz a
Rendezés párbeszédablakra.

  1. Mivel a tartományban az aktív cella az A2 cellán áll, üssük le a Tab billentyűt, hogy átkerüljön a B2 cellára. Ezzel kijelöltük a rendezés alapjául szolgáló oszlopot.
  2. Adjuk ki a Kezdőlap / Rendezés és szűrés / Rendezés méret szerint (növekvő) vagy az Adatok / Rendezés méret szerint (növekvő) parancsot!
  3. Az F5-ös cellában annak a megyének a nevét kell megjelenítenünk egy képlet segítségével, ahol a legmagasabb volt a munkanélküliek száma. Bontsuk részekre a feladatot: először ki kell keresnünk a B2:B13 tartomány legnagyobb értékét. Ehhez a MAX függvényt hívjuk segítségül: MAX(B2:B13). Ezután arra vagyunk kíváncsiak, hogy ez az érték hányadik cellában van a B2:B13 tartományon belül. Erre való a HOL.VAN függvény, amely az első argumentumaként megadott értéket megkeresi a második argumentumaként megadott tartományban (a harmadik argumentum 0, ami a keresés módját szabályozza): HOL.VAN(MAX(B2:B13);B2:B13;0). A kapott szám alkalmas lesz arra, hogy az A2:A13 tartományban az INDEX függvény segítségével megkapjuk az értékhez tartozó megye nevét. Az INDEX függvény első argumentuma a tartománycím, második pedig annak a cellának a száma, amelynek értékét eredményül várjuk: =INDEX(A2:A13; HOL.VAN(MAX(B2:B13);B2:B13;0))

Tipp: Ha egy olyan feladatot kapunk, amelynek során egy tartománynak nem az első sorában vagy oszlopában kell egy értéket kikeresnünk, majd az értékhez tartozó megadott számú oszlop vagy sor cellájának tartalmát visszaadnunk, akkor a fenti képlet egy lehetséges megoldás.
A fenti képletet oszlopban keresés esetén a következőképpen használjuk: =INDEX(visszaadandó érték oszlopának tartománycíme; HOL.VAN(keresett érték;a keresett értéket tartalmazó oszlop tartománycíme;0))
Ha egy sorban keresünk egy értéket, és egy másik sor ugyanazon oszlopában található értéket kell visszaadnunk, akkor a képlet a következő: =INDEX(visszaadandó érték sorának tartománycíme;HOL.VAN(keresett érték;a keresett értéket tartalmazó sor tartománycíme;0))
Ne feledjük, a fenti képlet csak akkor használható, ha a visszaadandó és a keresett értéket tartalmazó sor/oszlop tartománya azonos számú cellából áll.

  1. Helyezzük az aktív cellát az F5 cellára, majd gépeljük be a fenti képletet!
  2. Az F4 cellában annak a megyének a nevét kell megjelenítenünk egy képlet segítségével, ahol a legkisebb a munkanélküliek száma. Ismét a fenti képletre van szükségünk, azzal a különbséggel, hogy a MAX függvény helyett a MIN függvényt kell használnunk. Helyezzük az aktív cellát az F4-re, majd gépeljük be a következő képletet: =INDEX(A2:A13; HOL.VAN(MIN(B2:B13);B2:B13;0))
  3. Mivel korábban emelkedő sorrendbe rendeztük a munkanélküliek számát tartalmazó B oszlopot, könnyen ellenőrizni tudjuk az F4 és F5 cellák eredményeit – a B3-ban találjuk a legkisebb értéket, amelyhez Vas megye, illetve a B13-ban a legnagyobb értéket, amihez pedig BAZ megye tartozik.
  4. Csoportosított oszlopdiagramot kell készítenünk az A2:B13 tartomány felhasználásával. Jelöljük ki ezt a tartományt!
  5. Adjuk ki a Beszúrás / Oszlop- és sávdiagram beszúrása parancsot, majd a palettáról válasszuk ki az első, Csoportosított oszlop gombot! A munkalap látható területének közepén megjelenik a kijelölt diagram.

Tipp: A diagram beillesztését követően annak szerkesztéséhez kapunk egy Diagramtervezés és egy Formátum menüszalag fület. Természetesen rendelkezésünkre áll a Shift+F10-el elérhető helyi menü is.

Álljunk meg egy szóra!
A kép, és más grafikus elem, mint például a diagram, úgynevezett lebegő objektumként, ábraként a munkalap cellái felett, azokat eltakarva helyezkedik el. Egy lebegő objektumot az egérrel rákattintva tudunk kijelölni. Ha sok objektum helyezkedik el a munkalapon, akkor célszerű bekapcsolni a Kijelölés panelt a Kezdőlap / Keresés és kijelölés / Kijelöléspanel vagy az adott objektumhoz tartozó Formátum / Kijelöléspanel paranccsal! A panel segítségével könnyebben kiválaszthatjuk a kezelni kívánt objektumot, sőt láthatóságukról is rendelkezhetünk.

  1. A diagram eltakarhatja a táblázatot, ami nagyon zavaró lehet. Helyezzük át például a H4 cellába: mutassunk az egérrel a diagram szélére, amíg az egérmutató nyilaskeresztté nem változik, majd a bal egérgombot nyomva tartva húzzuk a diagramot új helyére! Ha az egérhúzás közben nyomva tartjuk az Alt billentyűt, akkor cellahatárra igazíthatjuk a diagram bal felső sarkát, pontosan eltalálva a H4 cellát.

Tipp: Ha feladatunk egy diagram beszúrása az aktuális munkalapra, akkor az többnyire eltakarja a táblázatot. Ezért célszerű számára másik helyet keresni, például a táblázat alatt: helyezzük át a diagramot az egérrel, vagy használjuk a Kezdőlap / Kivágás és Beillesztés parancsokat: a kijelölt diagramot helyezzük a Vágólapra a Kezdőlap / Kivágás paranccsal, majd a visszakapott aktív cellát mozgassuk a diagram bal felső sarkának helyet adó cellára, végül adjuk ki a Kezdőlap / Beillesztés parancsot! A diagram kijelölt állapotban marad.
Persze, ha a vizsgán ezt nem kérik, vagy kifejezetten tiltják, akkor hagyjuk ki ezt a lépést.

  1. A diagram címeként az A1:F1 tartomány tartalmát kell megadnunk. Válasszuk ki a Diagramtervezés / Diagram-összetevő hozzáadása / Diagramcím / A diagram felett parancsot! Ezzel a diagram címét a diagram fölé, középre helyezzük, egyben kijelöltté tesszük azt a szerkesztéshez.
  2. Kattintsunk a Szerkesztőlécbe vagy üssük le az F2 funkcióbillentyűt, és az így aktivált Szerkesztőlécbe gépeljük be az =’Munka1′!A1:F1 képletet, majd üssük le az Enter billentyűt!

Tipp: Ha egy diagramon egy szöveges objektum, mint a diagramcím megadását tervezzük, akkor jó, ha tudjuk, hogy a munkafüzet megadott cellájának vagy tartományának tartalmára is tudunk hivatkozni külső hivatkozással. A fenti képletben szereplő külső hivatkozás aposztrófok (Shift+1) között a munkalap nevét, majd egy felkiáltójelet követően a táblázatcímet tartalmazó tartomány abszolút hivatkozását tartalmazza. A cella- vagy tartományhivatkozást abszolút címzéssel kell megadnunk.

  1. Az általunk készített diagram nem tartalmaz jelmagyarázatot, de ha mégis, akkor a Diagramtervezés / Diagram-összetevő hozzáadása / Jelmagyarázat / Nincs paranccsal kapcsolhatjuk ki.
  2. A y tengely feliratának elhelyezéséhez adjuk ki a Diagramtervezés / Diagram-összetevő hozzáadása / Tengelycímek / Elsődleges függőleges parancsot! Az y tengely mellett megjelenik a Tengelycím felirat.
  3. Kattintsunk a Szerkesztőlécbe vagy üssük le az F2 funkcióbillentyűt, majd az így aktivált Szerkesztőlécbe gépeljük be fő szót, végül üssük le az Enter billentyűt!
  4. Az A14 cellába gépeljük be a következő címkét: Átlag
  5. A B14 cellába gépeljük be a munkanélküliek átlagos számát megadó képletet: =ÁTLAG(B2:B13)
  6. Az A15 cellába gépeljük be a következő címkét: Összesen
  7. A B15 cellába gépeljük be a munkanélküliek számát megadó képletet: =SZUM(B2:B13)
  8. A C2:C13 tartomány celláiban ki kell számolnunk, hogy a megyék munkanélkülieinek száma hogyan aránylik az összes munkanélküli számához. Egyszerű arányszámítást kell végeznünk a megyék munkanélkülieinek számát elosztva az összes munkanélküli számával. Az összeget a B15 cella tartalmazza, amire abszolút címzéssel fogunk hivatkozni ($B$15), hogy a képlet sokszorosításakor a B15 hivatkozás ne változzon meg: =B2/$B$15. Jelöljük ki a C2:C13 tartományt!
  9. A C2 cellába gépeljük be a fenti képletet, majd üssük le a Ctrl+Enter billentyűkombinációt!

Tipp: A B15 hivatkozás begépelése után rögtön üssük le az F4 funkcióbillentyűt! Ennek hatására a B15-ből $B$15 lesz. Az F4 funkcióbillentyű ismételt leütésével a kijelölt hivatkozás típusát tudjuk módosítani a következő sorrendben: B15 → $B$15 → B$15 → $B15 → B15.

Tipp: A pontosság kedvéért jegyezzük meg, hogy elegendő lenne a vegyes hivatkozás, vagyis a B$15 használata, mivel a képlet lefelé másolása során az oszlop nem, csak a sorszám változik.

Tipp: A Ctrl+Enter az Excel egyik leghasznosabb billentyűparancsa. Alkalmazásával az előzetesen kijelölt tartomány aktív cellájába begépelt tartalmat másolhatjuk át a tartomány többi cellájába. Ha a begépelt tartalom egy képlet, akkor az Excel az abban található (relatív, abszolút és vegyes) hivatkozástípusokat figyelembe véve végzi el a másolást. Ezzel helyettesíthetjük a kitöltést vagy más sokszorosításra használt módszert.
Persze, előfordulhat, hogy elrontjuk a képletet, vagy más okból szerkeszteni akarjuk azt. Ilyenkor jelöljük ki ismét a tartományt, nyomjuk le az F2 funkcióbillentyűt az aktív cella szerkesztéséhez, végezzük el a javítást, végül üssük le a Ctrl+Enter billentyűkombinációt!

  1. Adjuk ki a Kezdőlap / Százalék parancsot! Ezzel hozzárendeltük a cellák értékeihez a Százalék formátumot.
  2. Az összes szám egy tizedesjegy pontosságú kijelzéséhez először jelöljük ki a B2:B15 tartományt, majd adjuk ki a Kezdőlap / Tizedeshelyek növelése parancsot!
  3. Következzenek a százalékok: jelöljük ki a C2:C13 tartományt, majd ismét adjuk ki a Kezdőlap / Tizedeshelyek növelése parancsot! A kész táblázatot és diagramot mutatja az 1. ábra.

Tipp: Mivel a B és a C oszlop eltérő számformátumú értékeket tartalmaz, külön kellett beállítani a tizedeshelyek számát. Ha egyszerre formáztuk volna a B2:C15 tartományt, akkor a C2:C13 tartomány értékei elveszítették volna a Százalék formátumukat.

  1. Jelöljük ki az A2:B13 tartományt, hogy másolatot készíthessünk róla egy új munkafüzetbe!
  2. Készítsünk róla másolatot a Vágólapra a Kezdőlap / Másolás parancs kiadásával, vagy használjuk a Ctrl+C billentyűkombinációt!
  3. Nyomjuk le a Ctrl+N billentyűkombinációt egy új munkafüzet készítéséhez!
  4. Helyezzük az aktív cellát a C1-re!
  5. Illesszük be a Vágólap tartalmát a Kezdőlap / Beillesztés parancs kiadásával, vagy üssük le a Ctrl+V billentyűkombinációt! Valószínűleg keskenynek bizonyulnak az oszlopok az adatok megjelenítéséhez, ezért adjuk ki a Kezdőlap / Formátum / Automatikus oszlopszélesség parancsot!
  6. Adjuk ki a Fájl / Mentés másként parancsot, majd válasszuk ki a Tallózás gombot!
  7. A képernyőn megjelenő Mentés másként párbeszédablak Fájlnév kombinált szerkesztőmezőjében adjuk meg az előírt nevet, majd válasszuk ki az előírt mappát!
  8. Kattintsunk a Mentés gombra! Az eredményt mutatja a 2. ábra.
  9. Zárjuk be ezt a munkafüzetet, majd térjünk vissza az első munkafüzethez!
  10. Utolsó feladatunk az A2:B13 tartomány kinyomtatása fekvő tájolású oldalra. Ha megszüntettük volna a kijelölést, akkor jelöljük ki ismét ezt a tartományt!
  11. Adjuk ki a Lapelrendezés / Nyomtatási terület / Nyomtatási terület kijelölése parancsot!
  12. Adjuk ki a Lapelrendezés / Oldalbeállítás (Alt+P, O) parancsot! A képernyőn megjelenik az Oldalbeállítás párbeszédpanel.
  13. Az Oldal fülön válasszuk ki a Fekvő (Alt+F) tájolást, a Nagyítás részben a Legyen (Alt+N) választógombot!
  14. Kattintsunk az OK gombra az Oldalbeállítás párbeszédpanel bezárásához!

Álljunk meg egy szóra!
A papírtakarékosság jegyében, valamint az eltérő nyomtatási környezetek miatt mi a gyakorlatok során a nyomtatási kéréseket PDF exporttal helyettesítjük, természetesen az esetlegesen előírt oldalbeállításokkal. Aki továbbra is nyomtatni akar, az a Ctrl+P-vel indíthatja a Fájl / Nyomtatás parancsot (Alt+F, P).

  1. Adjuk ki a Fájl / Exportálás parancsot, és a jobboldali panelen keressük meg a PDF/XPS létrehozása gombot!
  2. A képernyőn megjelenik a Közzététel PDF vagy XPS formátumban párbeszédpanel, amelynek Fájlnév (Alt+N) kombinált szerkesztőmezőjében látjuk a munkafüzet nevét, amit el is fogadhatunk: mentsünk a Közzététel gombot választva!

Tipp: Az operációs rendszer és az Excel korábbi használatától függően vagy azonnal megjelenik a tartalom az alapértelmezett PDF olvasó alkalmazásban, vagy előtte rákérdez a Windows, hogy melyik alkalmazással akarjuk azt megnyitni. Utóbbi esetben – ha más PDF olvasó alkalmazás nincs telepítve –, a Microsoft Edge böngészőt kínálja fel, amit egy Enter leütéssel el is fogadhatunk.

  1. Ha számítógépünkön van PDF kezelő alkalmazás vagy böngésző, akkor azt az Excel megpróbálja elindítani és megjeleníteni a fájl tartalmát (3. ábra).
  2. A feladattal végeztünk, mentsünk és zárjunk be minden fájlt és alkalmazást!

A feladat megoldása során 3 db fájlt hoztunk létre: két Excel munkafüzetet, és egy PDF dokumentumot (4. ábra).

VÉGE.

Infopanel
Készült: 2020 július 27.
Operációs rendszer: Windows 10 (21H2, 2111b19044)
Irodai programcsomag: Microsoft 365 v2207b15427.20194, Aktuális csatorna
Szint: kezdő, ECDL modul/tanmenet: Táblázatkezelés/S6
Kategória: ECDL → Táblázatkezelés → Vizsgafeladatok

Mennyire találtad hasznosnak ezt a cikket?

Válassz egy csillagot!

Szavazatszám: 0, Átlag: 0

Még nem szavazott senki! Legyél az első, aki értékeli ezt a bejegyzést!

Sajnálom, hogy ez a cikk nem volt hasznos számodra!

Segíts nekem, hogy jobb legyen ez a cikk!

Írd le, mit hiányolsz ebből a cikkből!

Email
Twitter
Facebook
Nyomtat