A PowerToys a Microsoft játékszere, segédprogramja, hasznos kiegészítője a Windows operációs rendszereknek. A PowerToysnak nagy hagyománya van, kezdetben mindössze apró kiegészítőként a rendszer regisztrációs adatbázisában elrejtett beállításokkal finomhangolhattuk a Windows felhasználói felületét már több Windows generáció óta. Nem maradhatott el a Windows 10-hez hangolt változata sem, de kissé későn, mindössze 2019 őszétől kezdték a GitHubon kiadni első példányait. A jelenlegi legfrissebb verzió a 0.62.0 verziószámot kapta, és három új szolgáltatással bővült a meglévők hibajavítása és hangolása mellett. Bejegyzésünkben igyekszünk egy átfogóbb bemutatóval kedvet csinálni használatához, mert félreértés ne essék, nem csak a profik játékszere ez a kis segédprogram.
A PowerToys legfrissebb kiadásának adatait, illetve a letöltőlinket a Segédprogram letöltések (#297) oldal Microsoft PowerToys fejezetében találjuk.
Újdonságok
- A Quick Accent egy alternatív módszer ékezetes karakterek rögzítéséhez (1. ábra). Akkor vehetjük hasznát, ha az aktuális billentyűzet-kiosztás nem támogat egy begépelni kívánt ékezetes karaktert, és csak a karakter kedvéért nem akarunk újabb nyelvi kiosztást telepíteni. Működése a következő: egy speciális karakter begépeléséhez üssük le a kívánt, majd a Szóköz billentyűt. Például egy č karakterhez üssük le a C+Szóköz billentyűkombinációt! Látjuk megjelenni a c betűt, és egy eszköztárat a további alternatívákat felkínálva, egy okostelefon billentyűzetéhez hasonlóan (2. ábra). A C nyomva tartása közben addig ütögessük a Szóköz billentyű, amíg a kívánt karaktert ki nem választjuk - felengedve a billentyűket, máris megjelenik a kívánt karakter (3. ábra). Nagyon hasznos funkció... Az 1. ábrán láthatók a beállítási lehetőségek. A funkció még nem kapott magyar elnevezést, valószínűleg ez a jövőben megtörténik.
- A Képernyővonalzó (Screen Ruler) segítségével a képernyőn megjeleníthető mérővonalak segítségével a különféle objektumok szélességét, magasságát, távolságát, méretét tudjuk leolvasni képernyőpontban, pixelben (picture element). A funkció aktiválását követően az egér, illetve a megjelenő és kiválasztott típusú segédvonalak kívánt irányba húzásával leolvashatjuk az automatikusan kiválasztott végpontok közötti képpontok számát. A segédvonal típusát a felül megjelenő eszköztáron választhatjuk ki (4. ábra). A funkciót a Start+Shift+M billentyűparanccsal tudjuk bekapcsolni, és az eszköztár Close gombjával pedig kikapcsolni. Ha egy méréssel végeztünk, azt az Esc leütésével jelezzük. Ahogy az a beállítási panelen látszik (5. ábra), több jellemzőn tudunk változtatni: ki-bekapcsolható a funkció, módosítható a billentyűparancs, a segédvonal színe és a vonalak vége. Az eszköztár gomboknak (Bounds, Spacing, Horizontal spacing, Vertical spacing és Close) még szintén nincs magyar neve.
- A harmadik újdonság, az egyelőre szintén angol nyelvű Text Extractor hiánypótló - tulajdonképpen egy képernyős OCR alkalmazás, amellyel egy kijelölt területen található szöveget másolhatunk a Vágólapra. A Start+Shift+T billentyűparanccsal a képernyő kivágásra használt Metszet és vázlat (Start+Shift+S) programhoz hasonlóan elsötétül a képernyő és kapunk egy szálkeresztet. A megszokott módon ki kell jelölnünk egy befoglaló téglalapot, amelyben a kiemelni kívánt szöveg található (6. ábra). A kiemelt szöveget ezt követően bármely alkalmazásba a megszokott módon beilleszthetjük (7. ábra). Ha nem akarunk területet kijelölni, az Esc billentyűvel léphetünk ki a funkcióból. A Text Extractor nagy segítség olyan képernyőn megjelenő szövegeknél, amelyek nem jelölhetők és másolhatók Vágólapra a megszokott módokon. Egyszerű segédprogram, egyszerű beállításokkal (8. ábra). A program további előnye lenne, ha egy billentyűkombinációval (pl. Tab, nyílbillentyűk) végiglépkedhetnénk a szöveges objektumok között (képernyő, ikon, ablak, címke stb.), felgyorsítva és kényelmesebbé téve a kiválasztást.
A PowerToys segédprogramjai
- Az Általános oldalon a PowerToys beállításait találjuk, míg az Üdvözli a PowerToys ablak az egyes segédprogramokat mutatja be.
- A Mindig látható segédprogrammal az aktív ablakot kényszeríthetjük arra, hogy más ablak aktiválásakor is azok felett helyezkedjen el, mindig látható legyen. A beállítások lehetővé teszik az aktiváláshoz szükséges Start+Ctrl+T billentyűkombinációt lecserélését, az ablakkeret vastagságának és színének beállítását. A kivételek közé felvehetjük azoknak az alkalmazásoknak az indító fájljait, amelyeknél le akarjuk tiltani ezt a lehetőséget.
- Az Awake lehetőséget nyújt a beállított energiasémától való eltérésre, vagyis a számítógép, illetve kérésre a képernyő bekapcsolva tartására. Az ébren tartás kérhető határozatlan, illetve megadott ideig.
- A Színszedő mindazoknak hasznos, akik a képernyőn látott valamely objektum színét szeretnék lemásolni, felhasználni saját munkájukhoz. Az alkalmazás igen széles választékát nyújtja a szín kódjának kinyeréséhez, mivel számos színformátumot ismer: a közismert RGB és CMYK, valamint a honlap-készítésnél és programozásnál előnyben részesített hexadecimális mellett számos más iparági formátumot ismer. Akár ezek mindegyikét képes egyszerre kijelezni, a kiválasztott értéket pedig a Vágólapra menteni. A funkció a Start+Shift+C billentyűkombinációval aktiválható, a másolni kívánt színt pedig az egér segítségével választhatjuk ki.
- A FancyZones ablakelrendezések létrehozását és alkalmazását teszi lehetővé, segítve a képernyő kicsempézését az alkalmazásablakokkal. Ez a funkció hasonlít a Windows 11-ben bevezetett Dokkolósegédhez (Start+Z), amely szintén ezt teszi lehetővé. A funkció beállításait, illetve az aktív elrendezést a Start+Shift+Ö billentyűkombinációval aktiválhatjuk, míg a kiválasztott ablakot a Shift nyomva tartása mellett húzhatjuk a megfelelő keretbe. Kívánságunk szerint ez a funkció is be-, illetve kikapcsolható a beállítások között.
- A Fájlkezelői bővítmények a Fájlkezelő Nézet / Betekintő ablaktábla funkcióját bővíti ki újabb fájltípusok támogatásával. Segítségével olyan egzotikus típusú fájlok tartalmába tekinthetünk bele, amelyekbe betekintést a Fájlkezelő - még - nem támogatja.
- A Képméretezőt leginkább a Fájlkezelőben kijelölt kép(ek) méretének módosítására használhatjuk. Az átméretezés a kép képpontban mért szélességének és/vagy magasságának módosítását jelenti. A gyors munkához a beállítások között előre rögzíthetünk képméreteket, illetve használhatjuk az előre összeállított választéklistát is. A fájlok kijelölését követően a helyi menü Képek átméretezése parancsát kell kiválasztanunk a méretezés megkezdéséhez.
- A Billentyűmenedzser azok számára hasznos, akik akár a Windowsban, akár egy-egy kiválasztott alkalmazásban akarnak egy billentyűt vagy egy billentyűkombinációt másik billentyűhöz vagy billentyűkombinációhoz kötni. Ennek lehet kényelmi oka, vagy más billentyűkombinációkkal való ütközés feloldásának igénye, illetve mozgássérülés esetén egy billentyűkombináció egyszerűsítése, például a leütni szükséges billentyűk számának csökkentésével.
- A Windows 10 Könnyű kezelés és a Windows 11 Akadálymentesség Gépház beállításai egyre gazdagabb funkciókkal segítik az egérmutató kiemelését, jobb vizualitását. Az egér segédprogramjai azonban egyszerre kínálja fel az egérmutató megtalálását (Egérmutató megkeresése), a bal és a jobb kattintás vizuális visszajelzését (Egérkiemelő), és az egérmutató szálkeresztté alakítását és a szálkereszt jellemzőinek beállítását (Szálkereszt alakú egérmutató). Mindegyik funkcióhoz kapunk aktiváló billentyűkombinációt és több beállítási lehetőséget.
- A Total Commander segédprogram igen összetett fájlnév módosítási szolgáltatással rendelkezik. A PowerToys PowerRename nála kevesebbet tud, de egyszerűbb feladatokhoz ez is elegendő. A kijelölt fájl(ok) helyi menüjében keressük az Átnevező Plusz parancsot!
- A PowerToys Run a Windowsban ismert Start+R vagy a Keresés (Start+S) funkciót helyettesíti kibővített funkcionalitást kínálva. Az Alt+Space billentyűkombinációval kapott szerkesztőmezőbe elkezdhetjük begépelni a keresett dokumentum, alkalmazás stb. nevét. A megjelenő javaslatok a szerkesztőmező alatt megjelenő listában sorakoznak fel, amelyek között a Le/Fel nyílbillentyűkkel válogathatunk. Minden találathoz a Tab billentyűvel kiválasztható gombokat kapunk annak kezeléséhez. Néhány kezelési lehetőség, amelyek igazodnak a kiválasztott találat típusához (alkalmazás, fájl, honlap stb.): Futtatás rendszergazdaként (Ctrl+Shift+Enter), Futtatás másik felhasználóként (Ctrl+Shift+U), Tartalmazó mappa megnyitása (Ctrl+Shift+E), Elérési út megnyitása a konzolon (Ctrl+Shift+C), Elérési út másolása (Ctrl+C). Csábító lehetőségek, ugye?
- A Quick Accent, Képernyővonalzó és Text Extractor funkciókat az előző fejezetben mutattuk be. Ugorjunk...
-
A Start+Shift+Ü billentyűkombinációval aktiválható Billentyűsegéd egyfajta súgó, a Windowsban használható Start billentyűparancsokat sorolja fel, sajnos angolul. Leginkább sajnálatos, hogy a képernyőolvasók sem olvassák fel a megjelenő információs ablak tartalmát. Szerencsére honlapunkon megtalálható az összes Start billentyűparancs:
A Windows 10 Indítás/Start billentyűparancsai, 1. rész (#16),
A Windows 10 Indítás/Start billentyűparancsai, 2. rész (#17),
A Windows 10 Indítás/Start billentyűparancsai, 3. rész (#18),
A Windows 11 Start billentyűparancsai, 1. rész (#355),
A Windows 11 Start billentyűparancsai, 2. rész (#356),
A Windows 11 Start billentyűparancsai, 3. rész (#357).
Befejezésül csak remélni tudjuk, hogy egyre többen fedezik fel maguknak ezt a hasznos segédprogramot, és könnyítik meg maguk számára a Windows használatát!
Sok sikert a segédprogramok használatához!
VÉGE.
Mennyire találtad hasznosnak ezt a cikket?
Válassz egy csillagot!
Szavazatszám: 0, Átlag: 0
Még nem szavazott senki! Legyél az első, aki értékeli ezt a bejegyzést!
Sajnálom, hogy ez a cikk nem volt hasznos számodra!
Segíts nekem, hogy jobb legyen ez a cikk!
Írd le, mit hiányolsz ebből a cikkből!